CFS D112

Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

CFS D112

#1 Mesaj de pinteae »

In cazul unui salariat aflat in CFS, pentru perioada 01.05 - 31.05.2018 inclusiv, la generarea D112 aferente lunii mai, am intalnit urmatoarea situatie:
- conform instructiunilor de completare a D112 aprobate prin OMFP 1931/2018, in cazul CFS, in caseta "Data intrării în categoria de asigurat" se inscrie data angajarii (fapt care se si intampla), iar in caseta "Data ieşirii din categoria de asigurat" se inscrie data suspendarii CIM (01.05.2018). In declaratia generata din SAGA, nu este preluata data suspendarii, contractul ramanand activ pentru intreaga luna;
- conform acelorasi instructiuni, la reluarea activitatii, in caseta "data intrarii în categoria de asigurat" trebuie sa se completeaza cu data la care salariatul si-a reluat activitatea, adica 01.06.2018. Pentru verificare, am generat o declaratie D112 si pe luna iunie, insa caseta privind data intrarii, nu este completata corespunzator, fiind preluata data angajarii salariatului.

As dori sa stiu daca voi ati intalnit aceasta situatie.

Spor!
Eugen Pintea

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: CFS D112

#2 Mesaj de ferenta »

Calitatea de asigurat la Casa de Sănătate se pierde doar în cazul în care suspendarea este mai mare de 30 de zile.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#3 Mesaj de pinteae »

Intervalul 01.05 - 31.05, inclusiv, cate zile reprezinta?
Eugen Pintea

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: CFS D112

#4 Mesaj de ferenta »

Scuze :oops: ...după 90 de zile, nu 30, de fapt mai bine zis după 3 luni!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#5 Mesaj de pinteae »

Nu stiu de unde ai informatia aceasta, dar in instructiunile de completare a D112, aprobate prin OMFP 1931/2018, scrie urmatoarele:
5.Caseta "Data intrării în categoria de asigurat" - se completează numai pentru sistemul de asigurări sociale de sănătate - se înscriu data de la care asiguraţii încep activitatea dependentă la un angajator, respectiv data de la care începe relaţia de dependenţă dintre asigurat şi instituţia asimilată.
6.Caseta "Data ieşirii din categoria de asigurat" - se completează numai pentru sistemul de asigurări sociale de sănătate - se înscriu data la care încetează activitatea asiguratului la un angajator, respectiv data la care încetează relaţia de dependenţă dintre asigurat şi instituţia asimilată angajatorului.
Caseta "Data intrării în categoria de asigurat" şi caseta "Data ieşirii din categoria de asigurat", după caz, se completează de fiecare dată când se întocmeşte declaraţia.
NOTĂ:
În sistemul de asigurări sociale de sănătate o persoană dobândeşte calitatea de asigurat conform legii, iar obligaţia virării contribuţiei pentru asigurările sociale de sănătate revine persoanelor juridice sau fizice care au calitatea de angajator, persoanelor juridice ori fizice asimilate angajatorului, precum şi persoanelor fizice, după caz.
Astfel, în cazul persoanelor aflate în concediu fără plată sau în cazul persoanelor salariate care îşi întrerup activitatea pentru a intra în concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani, şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, sau a persoanelor care se află în concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani sau aflate în perioada concediului de acomodare etc., aceste persoane nu datorează contribuţie de asigurări sociale de sănătate, în condiţiile legii, fiind raportate de angajator prin declaraţia D112 astfel:
- în luna de raportare în care persoanele mai sus menţionate îşi întrerup activitatea pentru a intra în concediu fără plată sau în concediu pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani, şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, sau se află în concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, este necesară completarea de către angajator în caseta "data intrării în categoria de asigurat" a datei la care aceste persoane au început activitatea la acest angajator. Totodată, în caseta "data ieşirii din categoria de asigurat" este necesară completarea datei ultimei zile de activitate la acest angajator, înainte de intrarea asiguratului în concediu fără plată sau în concediu pentru creştere copil;
- la revenirea persoanelor salariate din concediul fără plată sau din concediul pentru creştere copil, în luna revenirii din concediu, este necesară completarea de către angajator în caseta "data intrării în categoria de asigurat" a datei la care această persoană şi-a reluat activitatea, iar caseta "data ieşirii din categoria de asigurat" nu se va completa de către angajator decât în luna de raportare în care salariatul îşi încetează activitatea la angajator.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CFS D112

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PinteaE
Sper ca am inteles problema, din cate stiu exista doua cazuri:
- CFS este inregistrat in ReviSal, in acest caz in program la "concedii" se foloseste "suspendare" si nu "CFS";
- CFS nu este inregistrat in ReviSal, in acest caz in program la "concedii" se foloseste "CFS".

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: CFS D112

#7 Mesaj de ferenta »

@ tot pentru PinteaE

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 8 din 22 februarie 2018 privind reglementarea unor măsuri în domeniul sănătății
EMITENT
GUVERNUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 190 din 1 martie 2018

Vă las plăcerea să căutați unde scrie despre acel termen de 3 luni! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#8 Mesaj de pinteae »

CFS intotdeauna se transmite prin Revisal. Nu confunda CFS cu Nemotivate.
Eugen Pintea

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#9 Mesaj de pinteae »

Pentru ferenta:
Cred ca nu m-ai inteles. Este vorba de modul de completare a declaratiei D112.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CFS D112

#10 Mesaj de balazse »

Pentru PinteaE
Poate ca gresesc, dar parca asa era textul din Codul Muncii "poate fi suspendat", care nu inseamna obligatoriu suspendare, ca urmare nu am intotdeauna obligatia de a transmite ReviSal.
Pana la urma tu cum ai inregistrat in program?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#11 Mesaj de pinteae »

Suspendarea CIM intervine de drept sau la initiativa partilor.
Intradevar, sintagma "poate fi suspendat" o regasesti in continutul art. 54, cel care se refera la concediul fara plata, dar si in continutul art. 51 si 52.
Pentru situatiile prezentate prin cele doua articole, cum interpretezi suspendarea?
Se transmite sau nu prin Revisal?
Referitor la cazul semnalat de mine, am transmis suspendarea prin Revisal, conf. art. 54, iar in SAGA l-am inregistrat, prin ecranul "Concedii ...", alegand "Concediu fara plata" ca tip de concediu.
In ceea ce priveste calculul salarial, totul este ok, cu exceptia datelor din D112.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CFS D112

#12 Mesaj de tomac »

Eugen, dacă atât suspendarea cât și revenirea e în aceiași lună, programul nu completează nimic. Este irelevant.
Dacă ar fi în luni diferite, da, completează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CFS D112

#13 Mesaj de pinteae »

Salut Cristi.
Ideea este ca salariatul pleaca in CFS la data de 01.05 si se intoarcerea la munca in data de 01.06. In 31.05 CIM-ul figureaza suspendat. Suspendarea si incetarea suspendarii nu au loc in aceeasi luna. Pentru luna mai salariatul nu realizeaza venituri salariale, ca atare nu este asigurat. Cred ca este o problema legata de interpretarea de catre SAGA a datei la care se intoarce salariatul. La calculul salarial se procedeaza corect, dar la completarea D112 aferenta lunii mai, in caseta "Data ieşirii din categoria de asigurat" trebuie sa se inscrie data suspendarii CIM (01.05.2018).
Eugen Pintea

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: CFS D112

#14 Mesaj de ferenta »

pinteae scrie:... Pentru luna mai salariatul nu realizeaza venituri salariale, ca atare nu este asigurat...
Ba da :P , este asigurat din punct de vedere al contribuției la sănătate pentru încă 3 luni de la plata utimei contribuții!
Dar cum până nu demult Casa de Sănătate, din D112 nu avea de unde să își dea seama de persoanele care reveneau din CFS , acele persoane erau scoase automat din sistemul de asigurare după 3 luni, deși ele apăreau cu ore lucrate.Tocmai din acest motiv a fost emis acel OMFP 1931/2018!
Știu chestia asta deoarece, din acest motiv am făcut rectificative în 2017 la D112, de mi-au sărit capacele... :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CFS D112

#15 Mesaj de balazse »

Pentru PinteaE
Cu acest "poate fi" il putem intepreta ca nu este totusi obligatoriu, este la alegere.
Totusi ai incercat ca in loc de "Concediu fara plata" sa alegi "Suspendat" si sa vezi cum iti genereaza D.112?

Scrie răspuns