Eroare furnizor

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Eroare furnizor

#1 Mesaj de neamtun »

Buna ziua, am avut o pana de curent, lucram in Saga, apoi , dupa ce am introdus o factura , dupa validare imi apare urmatorul mesaj:''There is not enough memory to complete this operation.43".Mentionez ca furnizorul ptr. care introduceam factura in momentul penei de curent imi apare cu sold negativ(si nu e corect asa).Cand intru pe fisa furnizorului respectiv imi apare urmatorul mesaj:"Index file"c:\program files\saga c.3.0\0001\registru.cdx"tag "Id_cont_c"is corrupted.Please rebuild it.2066

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare furnizor

#2 Mesaj de tomac »

Primul lucru: ați comis cea mai mare prostie instalând SAGA în Program Files. Nu pricep de ce ați face asta dacă programul nu vă propune instalarea în Program Files
Al doilea: intrați în SAGA și accesați ecranul Întreținere BD din meniul Administrare și apăsați start. O simplă salvare ar trebui să rezolve problema. Dacă nu se rezolvă, intrați iar la intreținere bd, puneți bifă la "Forțare reparare bază de date" și apăsați start.
Mesajul legat de memorie poate apărea și dacă aveți spațiu liber puțin spre deloc pe partiția pe care e instalat programul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: Eroare furnizor

#3 Mesaj de neamtun »

Multumesc , si cum as putea sa mut programul in alta partitie(oricum nu am instalat eu programul)?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare furnizor

#4 Mesaj de balazse »

Muti efectiv tot folderul "SAGA C.3.0" in alta partitie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare furnizor

#5 Mesaj de tomac »

Mutați tot folderul SAGA pe altă partiție sau în altă locație.
Descărcați și instalați versiunea gratuită peste el, alegând la instalarea ei, calea către noul folder.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns