recuperare concediu odihna

Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

recuperare concediu odihna

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,imi poate spune cineva cum se opereaza in statul de plata concediul odihna acordat in plus,pt.salariatii care au beneficiat de tot concediul/2018,dar si-au facut lichidarea in cursul anului.
Multumesc,

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare concediu odihna

#2 Mesaj de pomparaus »

La lichidarea salariatului ii retii suma necuvenita aferenta CO -ului la care nu avea dreptul, din salariu .

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: recuperare concediu odihna

#3 Mesaj de stane706 »

Asta stiu,dar unde se introduce in statul de plata,inainte de brut sau pe ultima rubrica la"retineri"?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare concediu odihna

#4 Mesaj de pomparaus »

La retineri.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare concediu odihna

#5 Mesaj de pomparaus »

Suma de bani datorata de angajat poate fi acoperita de buna voie de catre acesta prin achitarea sumei, dar nu poate fi recuperata prin retineri din salariu in absenta unei hotarari judecatoresti.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: recuperare concediu odihna

#6 Mesaj de nitud254 »

Sau unui angajament de plata.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare concediu odihna

#7 Mesaj de herganiec »

Obligatia de restituire poate fi indeplinita de bunavoie de catre salariat prin predarea sumelor de bani nedatorate la casieria unitatii. In cazul in care obligatia de restituire nu este indeplinita de bunavoie, consideram ca angajatorul poate retine sumele acordate salariatului in mod necuvenit, in baza unei hotarari judecatoresti. Aceasta, intrucat, retinerea constituie o modalitate de executare silita, executare ce poate fi realizata numai in baza unui titlu executoriu iar art. 169 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
Astfel, angaajtorul are doua posibilitati pentru recuperarea indemnizatiei de concediu de odihna:
- prin restituirea de buna voie de catre salariat;
- in baza unei hotarari judecatoresti.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns