D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 281
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua, am o societate care are 20 angajati, in momentul de fata depun D112-trimestrial, doresc ca din ianuarie 2019 sa trec la D112 - lunar , pentru aceasta modificare v-a trebuie sa depun decl.010.Intrebarea mea este , trebuie sa am in medie sub 5 salariati la nivelul anului 2018 sau pot opta pentru depunere lunar fara nici o problema.
Multumesc, astept ajutor.


SAU chiar daca sunt la trimestru le pot depune lunar si tot odata achita lunar, imi este mai usor sa platesc lunar decat trimestrial.
multumesc

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

#2 Mesaj de tatum »

Vezi literele b) si c)

ART. 80 - Termenul de plată a impozitului

(1) Plătitorii de salarii și de venituri asimilate salariilor au obligația de a calcula și de a reține impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plății acestor venituri, precum și de a-l plăti la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), impozitul aferent veniturilor fiecărei luni, calculat și reținut la data efectuării plății acestor venituri, se plătește, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, de către următorii plătitori de venituri din salarii și venituri asimilate salariilor:

a) asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, persoane juridice;

b) persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de până la 100.000 euro și au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;

c) persoanele juridice plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;

d) persoanele fizice autorizate și întreprinderile individuale, precum și persoanele fizice care exercită profesii liberale și asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, persoanele fizice care dețin capacitatea de a încheia contracte individuale de muncă în calitate de angajator, care au, potrivit legii, personal angajat pe bază de contract individual de muncă.

(3) Numărul mediu de salariați și veniturile totale se stabilesc potrivit prevederilor art. 147 alin. (6) și (7).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

#3 Mesaj de balazse »

Pentru GociuE636
Chiar daca este "trimestrial" poti depune declaratia lunar si sa platesti lunar.

gociue636
Mesaje: 281
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

#4 Mesaj de gociue636 »

multumesc Balazse, asta am vrut sa stiu daca pot plati lunar datoriile, ar fi mult mai ok..

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: D112 LUNAR SAU TRIMESTRIAL

#5 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, o societate a angajat primii salariati, doi cu norma intreaga, 8 ore pe zi fiecare si un salariat cu 2 ore pe zi.
1. In aceasta situatie, este corecta depunerea D112 lunar conform legii? Inteleg ca numarul de salariati, 3 in cazul de fata, nu depinde de norma de lucru.
2. In afara de Revisal si depunerea in termen de 15 zile de la prima angajare a D 010, mai trebuie depusa alta declaratie?
Multumesc

Scrie răspuns