depunere declaratii on-line

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

depunere declaratii on-line

#1 Mesaj de zegreanf »

Buna seara,

Este posibil ca persoana angajata pe postul de contabil sef sa nu aiba nevoie de imputernicire facuta la notar pentru depunerea declaratiilpr on-line si inregistrarea in SPV?

Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: depunere declaratii on-line

#2 Mesaj de balazse »

Parca, conform actelor normative doar pentru contribuabilii mijlocii si mari este nevoie de imputernicire notariala, dar cei de la ANAF nu respecta.
Totusi poti sa faci o incercare.
Din partea ANAF aici gasesti niste instructiuni:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... punere.htm

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: depunere declaratii on-line

#3 Mesaj de zegreanf »

multumesc pt raspuns

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: depunere declaratii on-line

#4 Mesaj de prunam »

Trebuie imputernicire notariala 100% .. m-am "certat" si eu cu ei de mi-au iesit ochii ... am si raspuns "oficial" .. nu ai cu cine !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: depunere declaratii on-line

#5 Mesaj de tomac »

Nu trebuie :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: depunere declaratii on-line

#6 Mesaj de zegreanf »

Am fost astazi sa depun si nu a trebui de la notar, a fost suficienta imputernicire simpla.
Spor in toate

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: depunere declaratii on-line

#7 Mesaj de prunam »

@tomac : eu va cred ca nu trebuie si am si insistat la ei in legatura cu asta, dar cititi raspunsul lor => https://i.postimg.cc/VvNL3Cdb/ANAF-Imputernicire.jpg !

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: depunere declaratii on-line

#8 Mesaj de nasteaf »

Pentru transmiterea on line a delcaratiilor fiscale trebuie procura notariala, pentru accesul in SPV, respectiv pt.operatiunile din SPV daca depui cererea de inregistrare ca utilizator SPV+documentatia aferenta la organul fiscal care administrează contribuabilul este suficient imputernicire semnata de reprezentantul legal, daca depui la organ fiscal din alta parte este necesara imputernicire notariala.
Utilizarea SPV prin împuternicit sau prin reprezentantul desemnat este posibilă dacă îndeplineşte, cumulativ, următoarele condiţii:
a) împuternicirea sau mandatul de reprezentare este generală/general pentru toate operaţiunile din SPV;
b) împuternicirea sau mandatul de reprezentare conţine acordul cu privire la accesul la informaţiile referitoare la istoricul acţiunilor anterioare din SPV al persoanei reprezentate;
c) sunt acceptaţi termenii şi condiţiile de utilizare a SPV.”
Aceste cerinte se mentioneaza in imputernicire.

Scrie răspuns