referitor revisal trimis cu intaziere

Mesaj
Autor
scarlatm106
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 06, 2015 12:24 pm

referitor revisal trimis cu intaziere

#1 Mesaj de scarlatm106 »

In luna august am introdus 5 salariati in revisalul din saga, am validat fisierul in revisalul itm- eu stiu ca l-am transmis, dar..din nu stiu ce motive- cred ca o viteza mica de net a intrerupt transmiterea-si nici eu nu am mai verificat preluarea(de concediu..)-cert e ca acum in oct, la un control s-a constatat ca nu s-a facut preluarea... salariatii nu s-au incarcat la itm decat la urmatoarea transmitere de revisal, cand s-au facut alte angajari; la vreo 5 zile diferenta!
Am fost acuzati de munca la negru -cu amnezile aferente, desi in pontaj, in stat erau trecuti cu data initiala. In cercul colegilor inspectorului de la Itm- se discuta ca e putin nedreapta acuzatia- ca s-ar fi facut exces de zel... Credeti ca am avea sanse in instanta?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: referitor revisal trimis cu intaziere

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu de obicei dupa ce preiau fisierul si il transmit la revisal, raman pe pagina si o tiparesc : acolo scrie ca documentul dvs.se afla in prelucrare.
Ai totusi ceva prin care demonstrezi ca ai trimis fisierul. Acum ti-ar fi de mare ajutor.
Cu un avocat bun s-ar putea sa ai castig de cauza - Bafta!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: referitor revisal trimis cu intaziere

#3 Mesaj de balazse »

Poate ar fi timpul sa se faca scandal referitor la modul cum se preiau datele pe site-ul lor, adica desi transmiti numarul de inregistrare apare cu intarziere, in loc sa primesti un numar de inregistrare automat, dupa care verifici daca este valid sau nu documentul cum este si la ANAF.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: referitor revisal trimis cu intaziere

#4 Mesaj de tomac »

Contestați. Cereți să vă transforme amenda în avertisment. Dacă scrie acolo că doar trimiterea în REVISAL a fost făcută cu întârziere, dar CIM, pontaje și state s-au făcut pentru perioada reală, de regulă se transformă în avertisment acea amendă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scarlatm719
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 22, 2017 2:36 pm

Re: referitor revisal trimis cu intaziere

#5 Mesaj de scarlatm719 »

Va multumesc frumos pentru raspunsuri; imi mai dau o speranta!

Scrie răspuns