concediu fara plata

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#61 Mesaj de ciobanum »

Multumesc mult!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: concediu fara plata

#62 Mesaj de stefi »

dragosm683 scrie:Se mai opereaza undeva in Saga inafara de revisal CFS ? pentru ca nu il ia in statul de plata.
Am gasit multumesc.

trebuie operat si in ecranul fisiere/salaariati/registru salariati, nu-i asa??
In ambele ecrane, chiar daca nu depunem Revisalul cu Saga....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu fara plata

#63 Mesaj de tomac »

Nu neapărat. Numai dacă vrei să generezi actul adițional din program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: concediu fara plata

#64 Mesaj de stefi »

Eu, ca director economic pot intra in concediu fara plata, daca societatea nu va avea activitate pt. 2 luni??? Aceeasi perioada de concediu ca si soferul (care este sotul), mentionez ca suntem doar sot si sotie in societate...

Va trebui sa depun declaratii in continuare pt. ca voi mai avea de inregistrat vreo 4 facturi de achizitii pe luna ( comisioane, telefon..)
Parerea mea este ca nu se poate, dar un expert contabil imi spune ca da, se poate si sunt intr-o mare dilema, va rog ajutor!!
Va multumesc frumos pt. sprijin !

ghrmani
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 08, 2015 11:52 pm

Re: concediu fara plata

#65 Mesaj de ghrmani »

Da, puteti intra in concediu fara plata. Trebuie inregistrat inainte de a intra in concediu.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: concediu fara plata

#66 Mesaj de alexoaiac »

Buna seara!
Eu tot nu m-am lamurit daca trebuie sau nu suspendat contractul pentru concediu fara plata. Mai ales ca am situatii in care nu as putea sa respect termenele stabilite de HG 905/2017, respectiv sa se transmita suspendarea cu o zi inainte de inceperea concediului fara plata. Am salariati care lipsesc si care anunta peste o zi sau 1 saptamana ca lipsesc pentru probleme medicale, ca nu isi vor lua concediu medical si ca vor trimite o cerere de concediu fara plata...
1. Cum as putea respecta termenele din HG? Ma gandeam sa le fac suspendare pentru absente in termen de 3 zile, iar ulterior cand imi trimit cerere de concediu fara plata sa le transform suspendarea din absente in fara plata.
2. Iar pentru cei pe care nu am transmis suspendare pentru absente (am 4 cazuri in derulare) ce mai pot face?

Multumesc mult!

Scrie răspuns