declaratia unica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

declaratia unica

#1 Mesaj de ripanua »

buna ziua,
am o persoana asociat unic/administrator la sc si detinatorul unui certificate digital.
persoana are dat in chirie un imobil, contractual fiind pe persoana fizica si trebuie sa depun declaratia unica.
intrebarea este pot semna declaratia unica cu certificatul digital?
se depune de pe e-guvernare?
daca nu, ma puteti indruma.
specific ca este inregistrat si in SPV cu cd.

multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: declaratia unica

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca el are semnatura digitala, da, poti sa generezi si semnezi declaratia unica pentru el si da se depune pe e-guvernare.

ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

Re: declaratia unica

#3 Mesaj de ripanua »

Multumesc frumos!
daca are si calitatea de salariat si veniturile depasesc plafonul de 22800 lei/an, mai retin cas si cass sau este optional?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia unica

#4 Mesaj de balazse »

Care venituri depasesc plafonul?
Daca depaseste, de ce ar fi optional?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: declaratia unica

#5 Mesaj de scortarum »

@ripanua
daca are cont pe SPV, nu e necesar sa fie semnata declaratia. O poate completa si depune direct pe www.anaf.ro apasand butonul rosu din ssul paginii.

Vezi ca pentru a vedea daca se depaseste sau nu plafonul de 22.800 lei, se ia in calcul venitul net din chirii (venitul brut x 60% - vezi art. 84 (3) din CF).
Apoi, daca venitul net (impreuna cu alte venituri nete din alte tipuri de venituri de la art. 155, daca e cazul) depaseste pragul de mai sus, datoreaza CASS la nivelul a 2.280 lei. CAS doar daca vrea.

ionitam9
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mai 18, 2011 6:42 pm

Re: declaratia unica

#6 Mesaj de ionitam9 »

Buna ziua, am un colaborator care a optat pt bonificatia de 5% in DU dar nu mai poate plati pana in 15 decembrie.Risca vreo sanctiune daca plateste integral fara bonificație pana la 15 martie ? Va mulțumesc

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: declaratia unica

#7 Mesaj de nasteaf »

Avand in vedere Ordinul ANAF nr. 2.936/2018 pentru aprobarea Nomenclatorului obligațiilor fiscale care se plătesc în contul unic de contribuabili persoane fizice, obligatii fiscale declarate prin declaratia unica de catre persoanele fizice, care este acel cont, cum putem sa-l identificam ca sa facem platile?
In ordinul sus mentionat scrie: Obligațiile fiscale de plată ale contribuabililor persoane fizice, denumiți în continuare contribuabili se plătesc în contul unic de disponibil 55.04 “Sume reprezentând impozit pe venit și contribuții sociale datorate de persoanele fizice în curs de distribuire”, denumit în continuare contul unic, deschis pe codul numeric personal/numărul de identificare fiscală al contribuabililor la unitățile Trezoreriei Statului la care este arondat organul fiscal central competent pentru administrarea creanțelor fiscale datorate de aceștia, dar eu nu stiu sa-l aplic.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratia unica

#8 Mesaj de septimiuv »

Probabil o să-l vezi pe decizie după ce se emite.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia unica

#9 Mesaj de tomac »

Se folosește doar din 2019
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: declaratia unica

#10 Mesaj de nasteaf »

Pentru obligatiile declarate in Declaratia unica nu se mai emite nici o decizie.Doresc sa platesc pana in 15.12.2018 pt.a beneficia de bonificatia de 5%.
Deci in ce cont de ex.platesc saptamana viitoare impozit pe chirii si contrib.de sanatate, caci tot nu am inteles?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: declaratia unica

#11 Mesaj de ferenta »

În care ați achitat și până acum!Sau dacă acestea sunt primele dvs. plăți, atunci găsiți conturile în link-ul de mai jos, în funcție de trezoreria de care aparțineți.
https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/ ... urile_iban
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: declaratia unica

#12 Mesaj de scortarum »

Eu inteleg ca deja se pot plati in contul unic, art. 2 (2) OPANAF 2937/2018 http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/208032.

Fiecare trezorerie are un cont care se numeste "Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de
distribuire".

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: declaratia unica

#13 Mesaj de ferenta »

Doar teoretic...deocamdată! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: declaratia unica

#14 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
pentru cei care au sume achitate in plus la anaf cum se face plata pana la 15 decembrie 2018 ?
exemplu: sume achitate in plus la cass si impozit pe venit si am facut cerere de compensare a datoriilor conform declaratie unice, dar cica nu se poate face compensarea ca declaratia unica nu apare in baza lor de date.
aveti vreun sfat?
multumesc!

Scrie răspuns