Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
aratoi
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 09, 2016 12:40 pm

Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#1 Mesaj de aratoi »

Buna ziua ,

Sunt incepator , in Saga si ma confrunt cu o problema .
Am un import , in DVI , pe langa valoarea materiei prime importate , am cuprins in calcul si valoarea transportului , desi transportul este facut de catre o firma din RO .
Daca asociez factura de transport , la inregistrarea facturii de import , astfel incat sa am baza pentru calculul TVA -platit in vama , imi cresc automat datoria catre furnizorul de materii prime , cat si datoria fata de furnizorul de transport ( cu valoarea TVA ).
Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea corecta a importului in program .
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#2 Mesaj de paturcai »

Sunt doua situatii:
- import din UE (repartizati manual transportul si-l introduceti in costul de achizitie); adica:
- produs 1 costa 100 eur
- produs 2 costa 150 eur
Trebuie sa repartizati ca transport 80 eur
100
150
250......80 eur transport
Faceti asa:
80/250 x 150 = 48
80/250 x 100 = 32
Noul cost de achizitie va fi:
150 + 48 = 198
100 + 32 = 132
TOTAL (250+80) = 330 EUR

- import din afara UE:
La pozitii tarifare PE PRIMA LINIE TRECETI LA TRANSPORT (dati o denumire de exemplu: TVA+TR) import suma de 80 EUR (luand exemplul de mai sus), TVA (daca exista pe DVI, si evetual Taxe vamale. PE ACEEASI PRIMĂ LINIE.
Cand audaugati prima pozitie (in ecranul de jos) in prima coloana alegeti pozitia tarifara din lista derulanta)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aratoi
Mesaje: 12
Membru din: Mar Aug 09, 2016 12:40 pm

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#3 Mesaj de aratoi »

Multumesc , Paturcai

Am repartizat deja transportul in costul achizitiei .Importul meu este NON UE , iar in DVI , este deja calculata valoarea transportului , in pretul de achizitie al materiei prime importate .
Problema mea este ca , odata introdusa valoarea transportului , la pozitii tarifare , mie imi creste datoria catre furnizorul de materie prima , chiar cu valoarea transportului , plus tva aferent transport .
In programul in care am lucrat pana acuma eu inregistram manual :

301-401 / Furnizor materii prime
4426-446- tva platit in vama ,

301-401 / Furnizor transport
4426-446 - tva platit in vama corespunzator factura transport , iar valoare celor doua inregistrari era conform DVI .

Acuma , am inregistrat la pozitii tarifare , pe prima linie valoarea facturii de import , si tva aferent (9 % cazul meu )
pe linia a doua , am inregistrat valoarea aferenta din transport si tva aferent , iar la factura de intrare se adauga si valoarea facturii de transport cu tva aferent , deci imi creste obligatia catre furnizorul de import .
Eu incerc sa gasesc calea corecta , asftel incat valoarea datoriei catre furnizori sa nu se modifice .

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#4 Mesaj de paturcai »

Atunci se va face manual exact ca la punctul I din explicatia mea (situatia NON UE).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#5 Mesaj de zaineal »

Inregistrati factura la facturi asociate, pe numele furnizorului de transport, la pozitii tarifare, pe aceeasi linie, puneti costul transportului, tva in vama, taxe vamale, ce mai aveti, apoi cand adaugati produsele , selectati numele acestui rand, si saga va distribui proportional sumele, fara sa incarce factura furnizorului de marfa

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#6 Mesaj de enea91 »

Am cam aceasi situatie: import de bunuri de provenienta non UE cu factura de la un furnizor UE si factura de transport de la un furnizor UE. Toate sunt cuprinse in DVI.
Incercand varianta cu facturi asociate, nu imi preia tva-ul facturii de transport si nici nu apare in jurnal. Cu varianta facturi asociate + pozitii tarifare nu imi calculeaza deloc tva.
Nu inteleg cum ar trebui sa procedez.

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#7 Mesaj de subhiv »

In primul rand sus pe randul cu furnizorul trebuie sa stabiliti conturile se taxa vama si tva platit in vama cu care lucrati. In al doilea rand factura cuprinsa in dvi cu transportul nu are voie sa aibe tva. Veti pune dactura cu transp la facturi asociate si la pozitii tarifare transportul, taxa si tva-ul si cate alte cheltuieli mai participa la importul acelor marfuri

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#8 Mesaj de enea91 »

Am facut toate cele enumerate de dvs. Factura de transport nu are tva dar platesc tva in vama aferenta ei.
Singura nedumerire pe care o mai am acum... este normal ca aceasta factura de transport sa nu apara deloc in jurnal, iar factura de la furnizorul de marfa sa apara in jurnal cu valoarea totala a importului?

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#9 Mesaj de subhiv »

va apare in jurnal furnizorul de transport cu valoarea lui si furnizorul de marfa cu valoarea lui

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#10 Mesaj de enea91 »

Am inregistrat factura astfel:
- cu cont coresp tva in linia de sus
- cu factura asociata de transport
- cu pozitii tarifare - valoarea repartizata = valoarea transportului; tva= tva din DVI(ambele pe aceasi linie)

Am urmatoarea nota:
Val. intr. FURNIZOR MARFA 371 = 401 20703.01 EUR 4.659 4443.66
Val. intr. FURNIZOR TRANSPORT 371 = 401 7454.4 EUR 4.659 1600
TVA FURNIZOR MARFA 4426 = 446 5350

Dar NU apare factura de transport in jurnalul de cumparari. Apare cea de la furnizorul de marfa cu : baza tva=28.157,41 si tva = 5350....

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: Incepator Saga - va rog sa ma ajutati

#11 Mesaj de subhiv »

uitati-va sa nu fie vreo bifa cu tva la incasare cu taxare inversa (ma refer in fereastra unde ati completat factura de transport) si mai uitati-va in jurnal la data facturii de transport si dupa numarul de document. apare furnizorul de marfa cu valoarea marfii (acum m-am uitat din nou) adica val marfa +val transport cu tva aferent, cel platit in vama si mai apare fz de transport cu val lui iar tva 0

Scrie răspuns