Firma de constructii

Mesaj
Autor
suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Firma de constructii

#1 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,
am urmatoarea speta: firma de constrcutii neplatitoare de tva aduce ca aport la capitalul social un teren in valoare de 162000 lei (majorarea cap soc s-a facut la Registrul Comertului). Pe acest teren firma construieste o casa din lemn. Eu la sfarsitul fiecarei luni am facut urm inregistrare: 331=711 cu valoarea totala a cheltuielilor pentru realizarea imobilului), iar la începutul lunii urmatoare 711=331.
Constructia este finalizata si la oficiul de cadastru se intregistreaza imobilul cu CF nr.... si se schimba categoria de folosinta a imobilului din arabil in constructii.
Acum firma a gasit si un cumparator pentru casa, care a achitat deja avansul.
Cum fac eu inregistrarile in conta? Cum inregistrez eu casa in conta?
Cum inregistrez vânzarea ? (avansul stiu)
Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#2 Mesaj de pinteae »

Avand in vedere faptul ca terenul figureaza in CS, vanzarea imobilului genereaza operatiuni pe capitalul social.
Fie inlocuiesti aportul in natura cu lei, fie diminuezi CS cu valoarea terenului.
Prima varianta este mai simpla si rapida, cea de-a doua este mai costisitoare si dureaza.
Trebuie sa scoti terenul din capitalul social deoarece este grevat de sarcini.

In contabilitate, lunar ai inregistrat productie in curs de executie prin contul 331.
Receptia o efectuezi prin articolul 345 in corespondenta cu 711.
Vanzarea o inregistrezi prin contul 7015.

Eu nu am inteles de ce s-a cuprins in CS un teren pe suprafata caruia urma sa se construiasca imobil destinat vanzarii, dar asta este.
Eugen Pintea

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Firma de constructii

#3 Mesaj de suciua95226 »

As face prima varianta, înlocuirea cu lei, dar cum se face efectiv?
Varianta 2 cred ca se face la Registrul comertului.

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Firma de constructii

#4 Mesaj de suciua95226 »

majorarea cap soc cu terenul adus ca aport s-a facut la Registrul comertului si apare in toate actele.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Firma de constructii

#5 Mesaj de ferenta »

pinteae scrie:Avand in vedere faptul ca terenul figureaza in CS, vanzarea imobilului genereaza operatiuni pe capitalul social.
Fie inlocuiesti aportul in natura cu lei, fie diminuezi CS cu valoarea terenului.
Vă rog mult să îmi spuneți și mie, unde scrie că se înlocuiește cu lei, sau se diminuează capitalul social al unei firme, în cazul vânzării bunurilor aduse ca aport la capitalul social?Eu nu am procedat așa, ci l-am lăsat neschimbat pe considerentul că lichiditățile obținute în urma vânzării sunt ale firmei.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Firma de constructii

#6 Mesaj de suciua95226 »

si cum ati facut inregistrarile contabile la momentul vanzarii. Asa ma gândeam si eu sa il las neschimbat ca valoare.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#7 Mesaj de pinteae »

ferenta, intradevar bunurile aduse ca aport la CS se dematerializeaza. Raman doar drepturile si obligatiile nascute din aport. Firma poate dispune de acele bunuri ca titular de drept. Dar, depinde de natura bunurilor aduse ca aport. Daca sunt bunuri imobile, din cate am observat, in Cartea funciara este facuta mentiunea asupra faptului ca fac parte din capitalul social. In aceste cazuri, la instrainarea bunului respectiv, acesta trebuie sa fie liber de sarcini. Daca sunt bunuri mobile, nu exista aceasta problema. Ar fi interesant sa verificati daca in extrasul de CF sunt inscrise aceste mentiuni.
Eugen Pintea

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Firma de constructii

#8 Mesaj de suciua95226 »

Revin cu alte aspecte legate de întrebarea mea initiala: terenul adus ca aport la capitalul social, a fost impartit in 2 parcele, pe fiecare dintre ele, fierma de constructii a ridicat cate o casa.
Acum vanzatorul a gasit cleinti pentru fiecare dintre aceste case: pentru casa 1 a primit deja un avans (factura este fara tva pt ca in acest moment firma nu este platitoare de tva). Incluzând acest avans, cifra de afaceri a firmeia ajuns la 207.000 lei. Va primit si avansul pentru casa 2, factura tot fara tva pt ca firma inca nu este platitoare de tva. Dar dupa ce factureaza si avansul 2, firma va depasi plafonul de tva si va trece la tva.
Întrebarea mea este: daca devine platitoare de tva cum va factura firma restul de bani de primit pentru fircare casa in parte: adica pe factura finala va face storno avasn (fara tva) si apoi suma totala cu tva? (19%) Este corect?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#9 Mesaj de pinteae »

Da.
Cu 19% sau cu 5%, dupa caz.
Nu uita ca aplicand regimul normal de TVA, vei avea drept de deducere asupra achizitiilor aferente caselor, efectuate anterior dobandirii statutului de platitor de TVA.
Eugen Pintea

suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Re: Firma de constructii

#10 Mesaj de suciua95226 »

M-am interesat la Finante si pot deduc doar tva-ul aferent achizitilor de materiale pentru constructia caselor dar care se afla in stoc. Aftfel daca au fost utilizata si date in consum si nu mai apar pe stoc, nu mai pot sa deduc nimic.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#11 Mesaj de pinteae »

Gresit!
La data dobandirii calitatii de platitor de TVA, ai drept de deducere pentru TVA aferenta bunurilor si serviciilor aferente caselor evidentiate la productie in curs si pe stoc.
Productia in curs, intra in categoria stocurilor.
Daca materialele nu mai sunt pe stoc, dar sunt inglobate in productia in curs de executie, ai drept de deducere pentru taxa aferenta acestora.
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Firma de constructii

#12 Mesaj de dragoif927 »

pinteae scrie:Avand in vedere faptul ca terenul figureaza in CS, vanzarea imobilului genereaza operatiuni pe capitalul social.
Fie inlocuiesti aportul in natura cu lei, fie diminuezi CS cu valoarea terenului.
Prima varianta este mai simpla si rapida, cea de-a doua este mai costisitoare si dureaza.
Trebuie sa scoti terenul din capitalul social deoarece este grevat de sarcini.

In contabilitate, lunar ai inregistrat productie in curs de executie prin contul 331.
Receptia o efectuezi prin articolul 345 in corespondenta cu 711.
Vanzarea o inregistrezi prin contul 7015.

Eu nu am inteles de ce s-a cuprins in CS un teren pe suprafata caruia urma sa se construiasca imobil destinat vanzarii, dar asta este.
Pasii acestia i-am facut si eu insa la finalul lucrarii cum se procedeaza? Mai exact : in timpul constructiei societatea era platitoare de impozit pe venit ,acum la finalizare , apartamentele s-au vadut in mare parte , societatea a trecut la impozit pe profit .Cum trebuie sa procedez astfel incat la calculul impozitului pe profit sa fie luate in calcul cheltuielile efectuate cu producerea acestui bloc?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#13 Mesaj de pinteae »

La calculul impozitului pe profit se iau in calcul doar cheltuielile aferente perioadei de la care a devenit platitoare de imp.pe profit.
Ca atare, la calcul te intereseaza costul de productie a partii din imobil comercializat in perioada respectiva.
Pe masura ce s-au vandut apartamentele, descarci din gestiune costul de productie aferent acelor aparatamente.
La calculul impozitului pe profit nu vei lua in calcul costul total al blocului, ci doar costul apartamentelor vandute.
Trebuie sa ai o evidenta a costului de productie pe fiecare apartament, pentru a putea efectua descarcarea de gestiune.
Daca nu sunt anumite elemente particulare aferente unor apartamante, atunci gaseste o formula de repartizare a cheltuielilor pe fiecare apartament, in functie de o cheie de repartizare. De exemplu: lei/mp construit.
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Firma de constructii

#14 Mesaj de dragoif927 »

Multumesc , am facut un tabel cu calcul valoare teren , am inteles ca trebuie descarcat pe masura ce se vinde fiecare apartament, urmeaza sa fac calculul costului de productie al imobilului adica, sumele pe care eu le am in ecran productie le impart la total mp construiti.Asta da am inteles , numai ca am dat o simulare inchidere trimestru si impozitul pe profit este un pic cam mare.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Firma de constructii

#15 Mesaj de pinteae »

Am inteles ca folosesti modulul de productie din SAGA.
Cum ai procedat?
Descrie etapele, deoarece cred ca ti-a scapat vre-un element.
Cum ai descarcat gestiunea pana la trimestrul actual?
In mod normal, daca ai condus corect evidenta lucrarilor in curs prin modulul de productie, folosind sistemul de productie pentru ciclu lung de executie si sistemul de productie variabila, nu ar trebui sa efectuezi calcule extracontabile, folosind tabele in excel.
Eugen Pintea

Scrie răspuns