Cheltuieli protocol ONG nonprofit

Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Cheltuieli protocol ONG nonprofit

#1 Mesaj de nitud254 »

Un ONG nonprofit poate efectua cheltueilie de protocol? Daca da, pana la ce limita se pot efectua, care este baza de calcul asupra careia se detemina limita acestor cheltuieli de protocol si care este reglementarea legla?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cheltuieli protocol ONG nonprofit

#2 Mesaj de tomac »

Poate. Nu există interdicție în acest sens.
Nu există nici o limită. Nici la societăți comerciale nu există vreo limită pentru acestea.
Limita este strict legată de fiscalitate adică de admiterea ca deductibilitate a sumei la calculul impozitului pe profit.
Așadar dacă ONG are activitate economică și cheltuiala de protocol e legată de activitatea economică, atunci se aplică aceleași reguli de limitare a deductibilității ca la societăți comerciale. Altfel cheltuiala fiind legată de activitatea non-profit, e nedeductibilă oricum, nu influențează rezultatul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Cheltuieli protocol ONG nonprofit

#3 Mesaj de nitud254 »

Multumesc tomac

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Cheltuieli protocol ONG nonprofit

#4 Mesaj de nitud254 »

Cineva mai da urmatorul raspuns: Cheltuielile de protocol pot fi efectuate in conditiile si in limitele stabilite de actul constitutiv si/sau statutul asociatiei non-profit ori de organele de conducere ale asociatiei, cata vreme ele sunt efectuate in legatura cu desfasurarea activitatii neeconomice a asociatiei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cheltuieli protocol ONG nonprofit

#5 Mesaj de tomac »

Nu există limite impuse de vreo lege.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns