Productie atelier fabricare mobila

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todocad
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 08, 2013 12:18 pm
Localitate: oradea

Productie atelier fabricare mobila

#1 Mesaj de todocad »

Buna ,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema, sunt noua in toata chestia cu productia. :(
Am o firma cu începerea activitati din noiembrie ,care se ocupa cu fabricarea de mobila- , pe facturile de iesire clientul imi scrie simplu ”MOBILIER”- total 5000 lei ,(firma este neplatitoare de tva) apoi am facturile de achizitii de materii prime(feronerie, pal, diverse) le inregistrez pe mod definit „Materii prime” prin intrari - total 2500 lei, iar in partea de Productie fac bonurile de consum pe fiecare pozitie ce a intrat pe factura de achizitie de materii prime, nu stiu ,pana aici procedez corect? Pe urma in iesiri le trec pe mod definit „Produse finite” -5000 lei, este corect??! pentru ca eu stiu ca in acesti 5000 lei se regaseste si manopera, nu ar trebui sa stiu cate este exact valoarea manoperei si sa fie trecuta separat pe factura?!

Va rog mult sa ma ajutati, nu stiu care sunt procedurile corecte, daca ce am facut pana acuma este corect!!


Multumesc!!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Productie atelier fabricare mobila

#2 Mesaj de tobosv790 »

Eu cred ca manopera se trece distinct cand lucrez cu materialul clientului, la prestari servicii. La productie am produsul finit x la pretul de vanzare y si atat. Ce sa caute manopera?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Productie atelier fabricare mobila

#3 Mesaj de pomparaus »

Daca acesti mesteri mari de mobila scriu doar MOBILIER, eu nici nu m-asi incurca cu produsul finit.
(pt.ca nu il au pe fiecare reper in parte : mobila bucatarie Ana, mobila bucatarie Diana, dormitor x, sufragerie y, scaune, mese, canapele, etc.etc.
Le-as vinde direct ca marfa 707 si gata.
345=711 si descarcarea lui 345 se face intr-adevar cand am produse finite clar denumite si la care se tine o evidenta clara: cate am fabricat 345=711, cate vand si descarc gestiunea cu ele 711=345, restul raman in stoc adica in debitul lui 345.

todocad
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 08, 2013 12:18 pm
Localitate: oradea

Re: Productie atelier fabricare mobila

#4 Mesaj de todocad »

pomparaus scrie:Daca acesti mesteri mari de mobila scriu doar MOBILIER, eu nici nu m-asi incurca cu produsul finit.
(pt.ca nu il au pe fiecare reper in parte : mobila bucatarie Ana, mobila bucatarie Diana, dormitor x, sufragerie y, scaune, mese, canapele, etc.etc.
Le-as vinde direct ca marfa 707 si gata.
345=711 si descarcarea lui 345 se face intr-adevar cand am produse finite clar denumite si la care se tine o evidenta clara: cate am fabricat 345=711, cate vand si descarc gestiunea cu ele 711=345, restul raman in stoc adica in debitul lui 345.
Intr-un final am ajuns si eu la aceeasi concluzie ca si tine! Iti multumesc mult de sfat! :)

teodorescur531
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 24, 2017 1:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Productie atelier fabricare mobila

#5 Mesaj de teodorescur531 »

Vin si eu cu o intrebare...daca optez ca vanzarea sa o inregistrez prin 707 cum scrie in factura de iesire "mobilier", achizitiile materialelor cum le inregistrati? Sau tot ce intra in componenta mobilierului vandut?
Recunosc ca nu stapanesc productia de mobilier si o sa am nevoie, nu stiu momentan cum se va organiza clientul, insa orice sfat m-ar ajuta, eventual sa ii fac eu sugestii a.i. sa imi fie mie usor apoi. Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie atelier fabricare mobila

#6 Mesaj de tomac »

În nici un caz nu v-aș sfătui să înregistrați producția proprie prin 707.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns