trebuie sa apara facturile cu minus (retur) in scadentar ?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
radug123
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 12:00 am

trebuie sa apara facturile cu minus (retur) in scadentar ?

#1 Mesaj de radug123 »

Facturile cu minus (retur) apar la situatii facturi neachitate dar nu si in scadentar (scadenta pe furnizor este de 30 zile). Care-i explicatia ? (Nu sunt de specialitate, dar daca am fost intrebat, as dori sa dau un raspuns corect si, daca se poate, argumentat).

Va multumesc.

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#2 Mesaj de gagium936 »

Si eu am intrebat la saga lucrul asta si mi s-a explicat ca nu poti plati o factura cu - si de accea nu apare acolo ...
Totusi eu consider ca ar tb sa apara, pt ca de multe ori se intampla sa am o factura de plata si un retur din factura respectiva, si ar tb sa ma ajute si sa-mi zici suma totala de plata
Keep Walking!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#3 Mesaj de eugen01 »

o factura de stornare, partiala sau totala,( face referire la o anumita factura de livrare) se opereaza in ecranul Intrari cu data emiterii.Dupa care se merge in ecranul Situatii/Listari>Situatii Furnizori.Selectam furnizorul care ne-a emis factura de stornare.Ne folosim de facilitatea de reglare avansuri/stornari.Pe scurt factura de stornare se va scadea din factura primara, iar in scadentar va aparea pe o coloana totalul facturii primare iar la Neachitat diferenta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

O factura de stornare nu are ce cauta in niciun scadentar dintr-un motiv mai mult decit logic.Ea produce efecte, imediat, la emitere, fiind emisa pentru:
- corectia unei facturi deja emise, caz in care are rol de corectie, de diminuare a facturii deja emise,
- returul unor bunuri livrate anterior, caz in care, iarasi, la emiterea facturii de storno se diminueaza datoria initiala
- acordare de reduceri comerciale/financiare, caz in care datoria generata anterior se diminueaza
De aceea e cel putin ilogic ca in scadentar sa apara facturile de stornare. In mod normal dupa emitere acestea trebuie sa diminueze datoria initiala, in scadentar aparind suma astfel diminuata, daca e cazul - daca nu cumva datoria nu se stinge prin stornarea respectiva.
In esenta stornarea este echivalenta unei operatii de plata/incasare fara numerar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radug123
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de radug123 »

Va multumesc pentru explicatii.

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: trebuie sa apara facturile cu minus (retur) in scadentar

#6 Mesaj de enea91 »

Eu am urmatoarea situatie: am facturi de discount cu acelasi termen de scadenta ca si celelalte facturi.
Cum procedez? in acest fel totalul din scadentar difera de cel din fisa....

Scrie răspuns