Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#1 Mesaj de vlade217 »

Buna ziua,

Am actualizat programul la versiunea C3.0.509 si am dorit sa generez Declaratia 101/2018, pentru ONG.
Nu imi sunt aduse in declaratie niciun cont de Venituri iar la Cheltuieli imi sunt aduse toate conturile, cu exceptia contului 6551.
Ce se intampla?
Am dat actualizare formule dupa care actualizare date - acelasi rezultat. Am mai actualizat inca o data programul si am repetat procedurile. Rezultat negativ!

In speranta unui raspuns prompt, va multumesc anticipat.
Toate cele bune.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#2 Mesaj de balazse »

In declaratia 101 nu ar trebui sa iti preia doar veniturile si cheltuielile din activitate economica?

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#3 Mesaj de vlade217 »

balazse scrie: Dum Feb 10, 2019 8:53 pm In declaratia 101 nu ar trebui sa iti preia doar veniturile si cheltuielile din activitate economica?
ONG-ul nu are activitate economica, iar veniturile sunt doar din cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor (cont 7311), din contributiile membrilor si simpatizantilor (cont 7312) si venituri din dobanzi (cont 766).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#4 Mesaj de tomac »

Atunci nici veniturile din dobânzi nu au ce căuta în 766.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rusuc868
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:41 am

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#5 Mesaj de rusuc868 »

Folosesc de putin timp acest progra. Unde gasesc in program Declaratia 101?

floreai907
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 01, 2016 4:18 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#6 Mesaj de floreai907 »

la inchidere de luna

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#7 Mesaj de vlade217 »

Revin la mesajul meu anterior si urmare celor citite in LEGEA nr. 227/2015 privind CODUL FISCAL, cu modificările și completările ulterioare si in ORDINUL ANAF nr. 3.386 din 17 noiembrie 2016, pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor 101 "Declarație privind impozitul pe profit" și 120 "Decont privind accizele" actualizat prin ORDINUL ANAF 3200/2018, am retinut urmatoarele:

Conform prevederilor de la art. 15 alin. (2) si alin. (3) din Codul fiscal, redate in continuare:
(2) In cazul organizatiilor nonprofit, organizatiilor sindicale, organizatiilor patronale, la calculul rezultatului fiscal, urmatoarele tipuri de venituri sunt venituri neimpozabile:
a) cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor;
b) contributiile banesti sau in natura ale membrilor si simpatizantilor;
c) taxele de inregistrare stabilite potrivit legislatiei in vigoare;
d) veniturile obtinute din vize, taxe si penalitati sportive sau din participarea la competitii si demonstratii sportive;
e) donatiile, precum si banii sau bunurile primite prin sponsorizare/mecenat;
f) veniturile din dividende, dobanzi, precum si din diferentele de curs valutar aferente disponibilitatilor si veniturilor neimpozabile;
g) veniturile din dobanzi obtinute de casele de ajutor reciproc din acordarea de imprumuturi potrivit legii de organizare si functionare;
h) veniturile pentru care se datoreaza impozit pe spectacole;
i) resursele obtinute din fonduri publice sau din finantari nerambursabile;
j) veniturile realizate din actiuni ocazionale precum: evenimente de strangere de fonduri cu taxa de participare, serbari, tombole, conferinte, utilizate in scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;
k) veniturile rezultate din cedarea activelor corporale aflate in proprietatea organizatiilor nonprofit, altele decat cele care sunt sau au fost folosite intr-o activitate economica;
l) veniturile obtinute din reclama si publicitate, veniturile din inchirieri de spatii publicitare pe: cladiri, terenuri, tricouri, carti, reviste, ziare, realizate de organizatiile nonprofit de utilitate publica, potrivit legilor de organizare si functionare, din domeniul culturii, cercetarii stiintifice, invatamantului, sportului, sanatatii, precum si de camerele de comert si industrie, organizatiile sindicale si organizatiile patronale; nu se includ in aceasta categorie veniturile obtinute din prestari de servicii de intermediere in reclama si publicitate;
m) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz;
n) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decat cele care sunt utilizate in activitatea economica;
o) sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice, potrivit prevederilor titlului IV;
p) sumele colectate de organizatiile colective autorizate, potrivit legii, pentru indeplinirea responsabilitatilor de finantare a gestionarii deseurilor.

(3) In cazul organizatiilor nonprofit, organizatiilor sindicale, organizatiilor patronale, pentru calculul rezultatului fiscal sunt neimpozabile si alte venituri realizate, pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale neimpozabile prevazute la alin. (2). Aceste organizatii datoreaza impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil care corespunde veniturilor, altele decat cele considerate venituri neimpozabile, potrivit alin. (2) sau potrivit prezentului alineat, asupra careia se aplica cota prevazuta la art. 17 sau 18 , dupa caz."

Asadar, organizatiile nonprofit, care obtin venituri, altele decat cele mentionate la art. 15 alin. 2 din Codul fiscal si depasesc limita prevazuta la alin. 3 - platesc impozit pe profit pentru profitul impozabil corespunzator acestora.

In NORMELE METODOLOGICE din 6 ianuarie 2016 de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal (HG 1/2016) in Titlu II - Impozitul pe profit, Secţiunea a 2-a Reguli speciale de impozitare, Pct. 3 stipuleaza:
(1) Organizațiile nonprofit care obțin venituri, altele decât cele menționate la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal, și care depășesc limita prevăzută la alin. (3) plătesc impozit pe profit pentru profitul impozabil corespunzător acestora. Determinarea rezultatului fiscal se face în conformitate cu prevederile titlului II din Codul fiscal. În acest sens se vor avea în vedere și următoarele:
a) stabilirea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal;
b) determinarea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (3) din Codul fiscal, prin parcurgerea următorilor pași:
(I) calculul sumei în lei reprezentând echivalentul a 15.000 euro prin utilizarea cursului mediu de schimb valutar EUR/RON comunicat de Banca Națională a României pentru anul fiscal respectiv;
(II) calculul valorii procentului de 10% din veniturile prevăzute la lit. a);
(III) stabilirea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (3) din Codul fiscal ca fiind valoarea cea mai mică dintre sumele stabilite conform precizărilor anterioare;
c) stabilirea veniturilor neimpozabile prin adunarea sumelor de la lit. a) și b);
d) determinarea veniturilor impozabile prin scăderea din totalul veniturilor a celor de la lit. c), precum și a celorlalte venituri neimpozabile prevăzute de titlul II din Codul fiscal;
e) determinarea valorii deductibile a cheltuielilor corespunzătoare veniturilor impozabile de la lit. d), avându-se în vedere următoarele:
(I) stabilirea cheltuielilor corespunzătoare veniturilor impozabile de la lit. d) prin scăderea din totalul cheltuielilor a celor aferente activității nonprofit și a unei părți din cheltuielile comune, determinată prin utilizarea unei metode raționale de alocare, potrivit reglementărilor contabile aplicabile;
(II) ajustarea cheltuielilor determinate conform regulilor de la pct. i), luându-se în considerare prevederile art. 25 din Codul fiscal;
f) stabilirea rezultatului fiscal ca diferență între veniturile impozabile de la lit. d) și cheltuielile deductibile stabilite la lit. e); la stabilirea rezultatului fiscal se iau în calcul și elementele similare veniturilor și cheltuielilor, deducerile fiscale, precum și pierderile fiscale care se recuperează în conformitate cu prevederile art. 31 din Codul fiscal;
g) calculul impozitului pe profit prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 sau la art. 18 din Codul fiscal, după caz, asupra rezultatului fiscal pozitiv stabilit potrivit lit. f).
(2) Veniturile realizate de organizațiile nonprofit din transferul sportivilor sunt venituri impozabile la determinarea rezultatului fiscal.

In concluzie, in cazul ONG-ului mentionat, sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit:
- cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor (cont 7311);
- contributiile membrilor si simpatizantilor (cont 7312);
- veniturile din dividende, dobanzi, precum si din diferentele de curs valutar aferente disponibilitatilor si veniturilor neimpozabile (Cont 766).

Completarea formularului 101 se face conform prevederilor din Ordinului ANAF nr. 3.386 din 17 noiembrie 2016, pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor 101 "Declarație privind impozitul pe profit" și 120 "Decont privind accizele" actualizat prin ORDINUL ANAF 3200/2018 care in Anexa nr. 3 - II. Completarea declarației - 3. Secțiunea B "Date privind impozitul pe profit" mentioneaza:
Rândul 20 se completează cu valorile corespunzătoare veniturilor neimpozabile, altele decât cele înregistrate la rândurile 17-19, prevăzute la art. 15 și 23 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
iar la
Rândul 32 se completează cu valoarea cheltuielilor aferente veniturilor neimpozabile, în conformitate cu prevederile art. 25 alin. (4) lit. e) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare. Acest rând se completează și cu sumele reprezentând cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

Rezumand, programul SAGA C., ar fi trebuit sa imi dea posibilitatea ca in pagina Configurare societati - pe langa campul "Persoana juridica fara scop lucrativ" sa mai fie introdus un camp - "Organizatie fara activitate economica" si atunci in Declaratia 101 sa imi aduca pe randul 20 toate conturile de venituri iar pe randul 32 toate conturile de cheltuieli.

Toate cele bune.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#8 Mesaj de balazse »

Daca discutam despre ce trebuia sa faca programul, hai sa recapitulam daca ai facut setarile necesare ca programul sa stie ce sa faca.
La "administrare" -> "configurare societati" -> "conturi automate" -> "inchid chelt/venit1" ai trecut 1211, iar la "inchid chelt/venit2" ai trecut 1212?
La "fisiere" -> "plan conturi" -> ai selectat pentru fiecare cont de cheltuiala si venit prin care cont sa se inchida?
La "operatii" -> "inchidere de luna" -> "impozit pe profit" -> ai completat coloanele corect?
Daca le-ai facut pe toate, cred ca in D.101 ar trebui sa iti preia corect datele.
Doar o parere.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#9 Mesaj de ioni459 »

In concluzie, in cazul ONG-ului mentionat, sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit:
- cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor (cont 7311);
- contributiile membrilor si simpatizantilor (cont 7312);
- Venituri din dobânzile obținute din plasarea disponibilităților rezultate din activitățile fără scop patrimonial (cont 7341)

NUMAI CONTURILE 73 SUNT VENITURI DIN ACTIVITĂȚILE FĂRĂ SCOP PATRIMONIAL

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#10 Mesaj de vlade217 »

ioni459 scrie: Lun Feb 18, 2019 10:37 am
In concluzie, in cazul ONG-ului mentionat, sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit:
- cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor (cont 7311);
- contributiile membrilor si simpatizantilor (cont 7312);
- Venituri din dobânzile obținute din plasarea disponibilităților rezultate din activitățile fără scop patrimonial (cont 7341)

NUMAI CONTURILE 73 SUNT VENITURI DIN ACTIVITĂȚILE FĂRĂ SCOP PATRIMONIAL
Multumesc frumos.
Ultima oară modificat Lun Feb 18, 2019 9:49 pm de către vlade217, modificat 1 dată în total.

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#11 Mesaj de vlade217 »

balazse scrie: Dum Feb 17, 2019 9:14 pm Daca discutam despre ce trebuia sa faca programul, hai sa recapitulam daca ai facut setarile necesare ca programul sa stie ce sa faca.
La "administrare" -> "configurare societati" -> "conturi automate" -> "inchid chelt/venit1" ai trecut 1211, iar la "inchid chelt/venit2" ai trecut 1212?
La "fisiere" -> "plan conturi" -> ai selectat pentru fiecare cont de cheltuiala si venit prin care cont sa se inchida?
La "operatii" -> "inchidere de luna" -> "impozit pe profit" -> ai completat coloanele corect?
Daca le-ai facut pe toate, cred ca in D.101 ar trebui sa iti preia corect datele.
Doar o parere.
Buna seara,
Multumesc frumos pentru raspuns si informatii.
Programul la "administrare" -> "configurare societati" -> "conturi automate" -> "inchid chelt/venit1" si "inchid chelt/venit2" era configurat conform celor mentionate de dumneavoastra. Este bifata si casuta Persoana juridica fara scop lucrativ.
La "fisiere" -> "plan conturi" -> este selectat pentru fiecare cont de cheltuiala si venit - sa se inchida prin contul 1211.
Cu privire la "operatii" -> "inchidere de luna" -> "impozit pe profit" -> nu stiu cum sa completez coloanele corect.
De altfel, programul ma lasa sa modific doar coloana "Suma Nedeductibila". Toate cheltuielile si toate veniturile apar corect in fereastra "Impozit pe profit". Veniturile sunt cu 3352,70 lei mai mari fata de cheltuieli - deci am excedent!
Cu toate acestea, in "Declaratia 101" - nu imi sunt aduse veniturile pe nici un rand (nici pe randul 1, nici pe randul 20) iar cheltuilelile nu sunt aduse pe randul 32 - ci pe randul 2 (fara unul dintre conturi de cheltuieli - 6551), astfel ca la randul 22 "Profit/pierdere", din Declaratia 101, apar cu suma cheltuielilor pe minus iar la randul 40 "Profit impozabil/Pierdere fiscala de recuperat in anii urmatori" - este o suma cu minus (diferenta dintre cheltuielile din exploatare si cheltuieli nedeductibile)!
Ce fac gresit / ce este setat gresit - de nu imi aduce nici un cont de venituri in Declaratia 101?
In speranta unui raspuns la fel de prompt, va multumesc anticipat.
Toate cele bune!

vlade217
Mesaje: 20
Membru din: Dum Ian 17, 2016 9:31 pm

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#12 Mesaj de vlade217 »

tomac scrie: Mie Feb 13, 2019 5:59 pm Atunci nici veniturile din dobânzi nu au ce căuta în 766.
Corect. Mea culpa - discutam despre contul 7341 nu 766!

lupoum789
Mesaje: 80
Membru din: Joi Feb 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#13 Mesaj de lupoum789 »

Contul 646 nu este inclus in algoritmul de calcul la cheltuieli in declaratia 101!


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101/2018 ONG - Eroare Generare

#15 Mesaj de tomac »

@lupoum789 - ba da, este inclus. Dacă la dvs nu apare vă rog să refaceți, pentru orice eventualitate, actualizarea programului și după aceea să intrați în ecranul din care generați D101 și să apăsați "Actualizare formule" și abia după aceea "Actualizare date".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns