contributii cim cu timp partial

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: contributii cim cu timp partial

#16 Mesaj de gramac921 »

am pus bifa la studii superioare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contributii cim cu timp partial

#17 Mesaj de balazse »

---

moldovana617
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 07, 2017 10:35 am

Re: contributii cim cu timp partial

#18 Mesaj de moldovana617 »

Multumesc mult pentru lamuriri, am rezolvat :)
Cateodata nu vedem lucrurile atat de evidente, aflate chiar sub ochii nostrii :roll: ..

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#19 Mesaj de magas »

buna seara!
La o firma caen constructii, la un salariat cu timp partial care nu are minimul pe economie CAS-ul este calculat la salariul de incadrare. Nu se calculeaza la salariul minim ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: contributii cim cu timp partial

#20 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reactualizează ultima versiune și actualizează datele în stat.
Verifică în meniul fișiere - salariați - detalii să nu fie pusă bifă la „baza contrib. egala cu salariul”.

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#21 Mesaj de magas »

Am reactualizat ultima versiune si am actualizat datele din stat dar tot asa se calculeaza.
Nu am pusa bifa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: contributii cim cu timp partial

#22 Mesaj de septimiuv »

Înseamnă că i se aplică facilitățile din construcții.

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: contributii cim cu timp partial

#23 Mesaj de antohea424 »

Buna ziua
Nu inteleg totusi de ce nu se calculeaza diferenta de CAS la salariatii cu timp partial care nu au 2080 lei pt. studii medii sau 2350 l ei pt. studii superioare, chiar daca salariul lor de incadrare este stabilit prin raportare la 3000 lei corespunzator nr. de ore (adica pt. 2 ore - 750, pt. 4 ore - 1500 lei) atata timp cat acestia nu se incadreaza la exceptiile din OUG 4/2017. Nu am bifat baza de calcul egala cu salariu si totusi nu calculeaza diferenta de CAS.
La art. 146 alin. 5 indice 1 din Codul fiscal spune ''Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotelor stabilite potrivit art. 138 lit. a) sau art. 138 indice 1, după caz, asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.
Salariatii nu se incadreaza la alin. 5 indice 2 - exceptii
iar potrivit alin. 5 indice 4- În cazul în care contribuția de asigurări sociale calculată potrivit alin. (5) este mai mică decât contribuția de asigurări sociale stabilită potrivit alin. (5 indice 1), diferența se plătește de către angajator/plătitorul de venit în numele angajatului/beneficiarului de venit.
alin. 5 indice 5 - În situația în care, prin hotărâre a Guvernului se utilizează, în aceeași perioadă, mai multe valori ale salariului minim brut pe țară, diferențiat în funcție de studii, de vechime sau alte criterii prevăzute de lege, în aplicarea prevederilor alin. (5 indice 1) se ia în calcul valoarea salariului minim brut pe țară prevăzută pentru categoria de persoane pentru care se datorează contribuția.

multumesc anticipat pt. raspuns

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#24 Mesaj de paund852 »

la cim cu timp partial se calculeaza tot la salariul minim,a aparut ceva ca nu se mai calculeaza de la 1 ianuarie 2020?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contributii cim cu timp partial

#25 Mesaj de balazse »

Si suntem deja in 2020? Precum a aparut acel act normativ (sau doar discutii)?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#26 Mesaj de stroer1948 »

Poate a facut el simulare pe luna ianuarie 2020. Dar e prea devreme, nici macar nu s-a publicat in MO. Daca vrei sa faci simulari, e suficient sa bifezi in ecranul salariati, baza de calcul egala cu salariul.

sandrur
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#27 Mesaj de sandrur »

Buna ziua,
am o problema referitor la un contract partial si anume ca in D112 sunt anumite luni din 2019 in care baza de calcul la CAS si CASS pt.salariat(nu pt. firma) apare salariul minim adica 2080 :( lei si asa apare la Casa de pensii ca are salariul brut de 2080.
Eu lucrez salariile in Saga si generez decl 112 tot din Saga...
Salariatul are un sg. crt part time de 4 h cu 1040 lei si nu stiu cum sa rectific din Saga.
Va multumesc anticipat!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#28 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
stiti cumva a aparut modificarea la taxarea contractelor part-time ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: contributii cim cu timp partial

#29 Mesaj de septimiuv »

Da.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: contributii cim cu timp partial

#30 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, statul de plata pe ianuarie 2020 la CIM partial calculeaza ca in dec.2019, adica apar diferentele CAS si CASS angajator daca salariatul nu se incadreaza la exceptii, nu s` a actualizat statul de plata sau gresesc eu ceva? Am versiunea prezenta acum pe site SAGA. Multumesc!

Scrie răspuns