Atentionare D112 la scutiri de impozit

Mesaj
Autor
nandral
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 09, 2013 3:00 pm

Atentionare D112 la scutiri de impozit

#1 Mesaj de nandral »

La firmele de It cu scutiri de impozit, imi apare urmatorul mesaj de atentionare:
" ATENTIE - Suma agregare asigurati (E3_21) (1100) diferita de suma angajator (F1+F2) (0) !"
Dar se valideaza la transmitere pe site ANAF. E ceva ce nu am completat sau e o eroare a softului ANAF?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Atentionare D112 la scutiri de impozit

#2 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea. Apăsați actualizare date în ecranul din care se generează declarația. Era o neînțelegere între ce scrie în pdf și norme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicoaran
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 16, 2013 12:41 pm

Re: Atentionare D112 la scutiri de impozit

#3 Mesaj de nicoaran »

Aceeasi situatie, am actualizat.
Acum imi apare: :Suma scutită (constructii) (F1_suma_scut)", nu am treaba cu constructiile.
Imi apare aceeasi suma si la F.2. Sedii secundare, la "Impozit scutit conform art. 60 din CF (asigurati) Σ(E3_21)" si "Suma scutita angajator F1+F2", desi nu am niciun sediu secundar.

radug123
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 12:00 am

Re: Atentionare D112 la scutiri de impozit

#4 Mesaj de radug123 »

Tineti cont de modificarile de formular pdf 112 (daca lucrati cu acesta. Astazi, de exemplu, au fost valabile doua variante (ambele cu erori, evident). Noua D112 a aparut pe 19, a fost schimbata pe 20, iar azi pe la pranz a fost schimbata iar. Veti avea probabil erori la sectiunea E3, chiar daca ati completat toate campurile nerelevante cu zero. Aveti posibilitatea de a obtine xml-ul pentru validare cu Duk Integrator (stanga jos pe pdf). Lucru inutil, in conditiile in care Saga va da din start fisierul xml pentru Duk Integrator ...

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Atentionare D112 la scutiri de impozit

#5 Mesaj de cunam917 »

poate nu aveti treaba cu constructiile, dar aveti pe cineva scutit de impozit, referitor la art 60 din codul fiscal (handicap sau altceva)

Scrie răspuns