Salariu minim constructii

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Salariu minim constructii

#1 Mesaj de mereutad482 »

O societate obtine venituri din constructii cam 30% din cifra de afaceri, cu un numar de 6 muncitori - din totalul de 50 angajati. Activitatea principala este 5590 = Alte activitati de cazare. Trebuie sa aplice salariul minim de 3000 lei pentru toti angajatii?

Am primit raspunsuri diferite de la :
- Call Center Anaf : "Sa mareasca salariul la 3000 lei doar la cei 6 muncitori "
- ITM Iasi : "Nefiind activitate principala, nu e obligatorie majorarea salariilor"
- Informatii contribuabili Iasi : " Trebuie majorate salariile tuturor angajatilor la minim 3000 lei"
Pe viitor solutia este separarea activitatilor pe 2 societati diferite, dar acum , pt ianuarie -februarie, cum ar trebui procedat? Rog sa-mi dati un pic de ajutor ....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariu minim constructii

#2 Mesaj de tomac »

Ultimul are dreptate. Pentru că OUG 114/2018 nu face referire la o activitate principală. Spune doar că dacă ai activitate în construcții în unul domeniile CAEN de la art.60 trebuie să majorezi salariul (vezi art.71 din OUG 114). Dar nu are facilități fiscale pentru că nu îndeplinește condiția de 80% proporție a CA.
Am o mențiune însă: orice răspuns dat de ANAF cu privire la a mări sau nu salariile nu este ok. Că e bun sau nu, nu este de competența lor să dea un astfel de răspuns. Ei pot spune doar dacă se aplică sau nu facilitățile respective.
Așa că singurul avizat să dea un răspuns este ITM. El va și verifica dacă se respectă sau nu legislația. Eu aș cere răspuns în scris de la ITM. Și dacă el zice că nu, nu aș majora și aș trata firma ca pe una normală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salariu minim constructii

#3 Mesaj de mereutad482 »

Multumesc pentru raspuns.
Indraznesc sa mai cer o lamurire pentru un caz particular:
Daca societatea construieste (un bloc ) pe care apoi il vinde ,iar forta de munca e asigurata de o alta firma cu care avem contract..., noi avem doar un paznic si cativa necalificati. Se considera activitate de costructii Cf OUG 114 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariu minim constructii

#4 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: Salariu minim constructii

#5 Mesaj de crisanl448 »

Buna ziua,


Dl. Tomac as dori sa va intreb in legatura cu un aspect asupra caruia nu sunt pe deplin lamurita: in cazul in care societatea de constructii nu realizeaza deloc cifra de afaceri intr-o anumita perioada, dar are lucrari in desfasurare, poate beneficia de scutirile salariale in cazul in care inregistreaza venituri din servicii in curs de realizare? Mie mi se pare ca aceste venituri nu intra in componenta cifrei de afaceri, dvs. ce ziceti?


Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariu minim constructii

#6 Mesaj de tomac »

Intră. V-am răspuns mai pe larg aici: https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php ... 99#p251799
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: Salariu minim constructii

#7 Mesaj de crisanl448 »

Va multumesc frumos!

Scrie răspuns