poprire salariu

Mesaj
Autor
anghelm683
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 25, 2019 7:07 pm

poprire salariu

#1 Mesaj de anghelm683 »

buna seara am o poprire salariat ,e obligatoriu de introdus data de la.... la..........

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: poprire salariu

#2 Mesaj de pomparaus »

Doar daca cunosti toata valoarea popririi : iti este tie usor pt.a sti cand sa nu ii mai retii din salariu.

anghelm683
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 25, 2019 7:07 pm

Re: poprire salariu

#3 Mesaj de anghelm683 »

este gresit daca dau de la 01.01 la 31.12 si vin in anul urmator in continuare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: poprire salariu

#4 Mesaj de balazse »

Nu este gresit, numai sa nu uiti.

ichimp17
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu

#5 Mesaj de ichimp17 »

Buna ziua,
Am o poprire pe care in statul de plata o calculeaza corect : netul este de 2752 scade val.tichetelor de masa 285 si aplica 33.33% -suma retinuta =822 lei,
pana aici totul este corect. Nota contabila apare cu suma retinuta de 1012 lei . Am mers pe tiparire sit.retineri si acolo imi arata baza de calcul la care s-a aplicat procentul = 3037 lei ,
diferenta este tocmai valoare tichetelor de masa.
1012 lei apare in Nota contabila, in Situatie retineri, Centralizator retineri. S-a mai confruntat careva cu aceasta problema ? Asta de la ultima actualizare.
Multumesc ca v-ati rapit din timp sa cititi problema mea. Rog frumos o solutie.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: poprire salariu

#6 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare și refă statul de plată.

ichimp17
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu

#7 Mesaj de ichimp17 »

Multumesc, multumesc, multumesc ! Am procedat cum mi-ai spus si s-au actualizat sumele.

stroem96
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 21, 2017 3:03 pm

Re: poprire salariu

#8 Mesaj de stroem96 »

Buna ziua,

Am primit o poprire pe salariu de la Anaf pentru unul dintre salariati.
De asemenea salariatul are si conturile blocate la toate bancile . El sustine ca a facut plata din banca pentru suma poprita.
Ceea ce ma intresa daca in acest caz ca si angajator mai exista obligatia retinerii sumei si virarii catre ANAF. Ce documente ar trebui sa aduca salariatul pentru a nu mai fi nevoiti sa dam curs popririi? Este de ajuns un extras bancar sau este nevoie neaparat de o adresa de la ANAF de sistare a popririi ? Zilele acestea trebuie sa ii virez salariul si nu stiu cum sa procedez...Si cat sa ii retin ? 1/3 din salariul net lunar este mai putin decat suma poprita . Ii opresc luna acesta 1/ 3 si restul luna viitoare ?

Multumesc !

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu

#9 Mesaj de dragomirt »

El sustine ca a facut plata din banca pentru suma poprita. SA FACA DOVADA. daca nu, retineti banii

Ceea ce ma intresa daca in acest caz ca si angajator mai exista obligatia retinerii sumei si virarii catre ANAF. Ce documente ar trebui sa aduca salariatul pentru a nu mai fi nevoiti sa dam curs popririi? Este de ajuns un extras bancar DA

sau este nevoie neaparat de o adresa de la ANAF de sistare a popririi ? Zilele acestea trebuie sa ii virez salariul si nu stiu cum sa procedez...Si cat sa ii retin ? 1/3 din salariul net lunar este mai putin decat suma poprita .

Ii opresc luna acesta 1/ 3 si restul luna viitoare ? DA

stroem96
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 21, 2017 3:03 pm

Re: poprire salariu

#10 Mesaj de stroem96 »

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

O saptamana frumoasa !

Scrie răspuns