organizare spectacole - bilete

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
calugaritad31
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

organizare spectacole - bilete

#1 Mesaj de calugaritad31 »

Salutare! Vreau sa va supun atentiei urmatoarea situatie: SC Spectacol SRL, activitate organizare evenimente (spectacole), NEplatitor de TVA, platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor si impozit pe spectacole.
Spectacol SRL incheie un contract cu o firma care vinde bilete on-line in vederea vanzarii si promovarii spectacolelor. SC Bilete online pune pe platforma sa biletele spre vanzare, cu procedura proprie, dar la momentul emiterii biletului pe acesta apare inscriptionat pretul si in paranteza mentiunea (include TVA 5%), iar undeva mai jos apare textul "Pretul biletului include Timbrul Crucii Rosii(1%)". SC Bilete online a vandut in numele SC Spectacol SRL multe astfel de bilete, la un eveniment care va avea loc in iulie 2019.
Repet, SC Spectacol SRL este NEplatitoare de TVA. Acestea fiind spuse va intreb daca ma poate obliga cineva sa vand bilete cu TVA, firma fiind NEplatitor de TVA si aceeasi intrebare referitoare la acest timbru Crucea Rosie.
Astept cu interes raspunsurile dvs! Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: organizare spectacole - bilete

#2 Mesaj de tomac »

Cum se procedează - firma Spectacol SRL le vinde la Bilete Online și acesta le revinde? Sau altă procedură?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calugaritad31
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

Re: organizare spectacole - bilete

#3 Mesaj de calugaritad31 »

Am rezolvat cu TVA-ul, au rectificat in sistem la Bilete Online.
Problema ramane cu taxa de timbru crucea rosie care apare pe bilet si mai pun un timbru muzical, ambele aparand pe decontul ce trebuie depus la Impozite si Taxe Locale.
Procedura de vanzare este urmatoarea: Spectacol vinde 10 bilete cu 40 lei/bilet.
Cumparatorul intra pe site, alege biletul, iar in procedura de cumparare apare 3 bilete x 40 lei + comision online 3 x 1.5 lei. Clientul plateste 120 + 4.5 = 124.5
Bilete online trimite 120 lei catre Spectacol SRL, restul 4.5 lei este castigul de intermediere.
Problema este ca Spectacol nu are inclus in pretul biletelor zi cele doua timbre(crucea rosie si muzical), iar Bilete online le evidentiaza in decontul privind impozitul pe spectacole, fara sa ne comunice aceste aspecte si nici macar baza legala.
Cum ai proceda in locul meu? Eu tin evidenta la Spectacol SRL.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: organizare spectacole - bilete

#4 Mesaj de tomac »

Legat de timbrul pentru Crucea Roșie:
- baza legală este Legea 139/1995 - art.20
Art. 20. (1) Toate instituțiile de cultură, de divertisment, federațiile și organizațiile sportive-asociații, cluburile sportive și fundațiile care organizează manifestări sportive sunt obligate să perceapă un timbru al Crucii Roșii pentru fiecare bilet vândut pentru evenimente culturale, de divertisment și sportive, concerte, festivaluri, spectacole, filme la cinematografe, întreceri sportive la nivel local, național și internațional etc., reprezentând un procent de 1%, care se va adăuga la prețul de vânzare.
Norme găsiți aici http://www.dreptonline.ro/legislatie/no ... _rosie.php
Impozitul pe spectacole este reglementat de codul fiscal - art.480-483
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calugaritad31
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

Re: organizare spectacole - bilete

#5 Mesaj de calugaritad31 »

Legislatie am gasit si eu, dar eram curioasa daca printre noi sunt colegi care s-au intalnit efectiv cu aceste situatii si daca se respecta aceste prevederi legale. Pana acum, cei 3-4 cunoscuti cu care am discutat (organizatori de evenimente) nu platesc si aceste timbre, doar impozitul pe spectacole.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: organizare spectacole - bilete

#6 Mesaj de tomac »

Nu am caz, pentru că la mine în oraș nu au existat niciodată așa ceva - societăți comerciale organizatori de spectacole - cu care eu să fi avut de-a face.
Eu v-am indicat doar baza legală aplicabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns