CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#16 Mesaj de tomac »

Cred că nu m-am exprimat corect.
CAS nu se deduce ca o cheltuială la determinarea venitului net, el va fi scăzut din acesta pentru a se determina venitul net impozabil. Scăderea se face la nivelul sumei datorate nu efectiv plătite. Asta este ceea ce spui și tu și spune și ANAF.
CASS nu se scade din venitul net similar CAS. Adică nu-l scad din net pentru a determinat netul impozabil și nici eu nu am spus asta. Eu am spus că, în opinia mea, CASS plătit efectiv în 2018 pentru anul 2018 poate fi considerat cheltuială deductibilă. Nu suma datorată ca la CAS și plata efectivă. Nu scăzut din net pentru a determina netul impozabil ci inclus în rândul de cheltuieli deductibile pentru a determina venitul net.
Nu văd nici o logică comparativ cu anii anteriori lui 2016 de a nu fi inclus în cheltuieli deductibile CASS plătit pentru 2018.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#17 Mesaj de gramac921 »

daca era deductibila CASS o mentiona in Declaratia unica , asa cum a fost mentionata express CAS ca si cheltuiala deductibila.
Am intrebat si la ANAF pe mai multe persoane si la call center si au zis ca nu mai e cheltuiala deductibila pentru ca din 2018 este cota fixa . Nu mai este la nivelul veniturilor.
Pe cand CAS este variabila....poti alege tu cat sa cotizezi la sistemul de asigurari sociale pentru pensia ta.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#18 Mesaj de gramac921 »

Din sesiunea de intrebari ANAF din date de 20.06.2018

Imagine
Ultima oară modificat Lun Feb 11, 2019 11:31 am de către gramac921, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#19 Mesaj de tomac »

:)
Tu mă trolezi acum.
Nu este menționată pentru că spre deosebire de anii 2016-2017 când la fel se scădea din venitul net să dea venitul net impozabil, scădere efectuată de ANAF, acum se scade doar CAS din venitul net pentru determinarea venitului impozabil.
Iar eu nu am spus să se scadă din venitul net pentru a fi determinat venitul impozabil.
Eu am spus că suma achitată, plătită cu titlu de CASS pentru 2018, poate fi considerată cheltuială deductibilă și inclusă în rd.2.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#20 Mesaj de tomac »

Știu de exemplul ăla. Iar exemplul ăla vorbește de determinarea venitului net impozabil. Nu de faptul că plata CASS este sau nu o cheltuială deductibilă ce s-ar include în rd.2.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#21 Mesaj de gramac921 »

eu zic ca nici platita nu e deductibila in 2018. Vom vedea :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#22 Mesaj de tomac »

Nu o văd menționată nicăieri la nedeductibile. Și, precum am mai spus, este ilogic ca în 2008-2015, plata CASS să fie deductibilă, iar în 2018 nu. Este absolut ilogic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#23 Mesaj de gramac921 »

A existat un proiect a celor de la USR sa fie din nou deductibile dar nu se mai stie de el nimic.

https://www.profit.ro/taxe-si-consultan ... l-18197132

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#24 Mesaj de tomac »

Și aici au amestecat lucrurile. Interzicerea deducerii din venitul net pentru stabilirea celui impozabil nu înseamnă că suma este cheltuială nedeductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#25 Mesaj de gramac921 »

ok...deci ANAF sustine cu subiect si predicat ca CASS nu este deductibila in 2018 si tu sustii ca da .
Initiatorii proiectului in expunerea de motive argumenteaza necesitatea acestuia prin faptul ca : " În urma modificării Codului Fiscal prin OUG 79/2017, începând cu 1 ianuarie 2018 contribuția pentru asigurări sociale de sănătate nu mai este deductibilă la calculul impozitului pe venitul plătit de persoanele care obțin venituri din activități independente” .
Nu te poate convinge nimeni , doar ca sustii ca e ilogic sa nu fie ....dar cate aberatii ilogice nu sunt in Codul fiscal ? :D de parca ar fi prima

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#26 Mesaj de tomac »

Cornel nu vreau să mai dezvolt subiectul, dar una e ce spune ANAF și alta e ce spun eu. Iar eu nu sunt în dezacord cu ANAF.
ANAF vorbește de determinarea venitului net ANUAL impozabil. Acesta se determină așa: din brut scad cheltuieli deductibile și din ce rămâne scad contribuțiile sociale. Începând cu 2018, într-adevăr se scade doar CAS din acel venit net și ce rămâne constituie venitul impozabil net. Și se scade suma datorată nu suma plătită.
Eu susțin că da, este corect că nu se scade CASS din acel venit net ce se determină ca diferență între venituri și cheltuieli, însă eu consider suma plătită (nu datorată ce să se scadă din venitul net) ca fiind o cheltuială ce se include la cheltuieli deductibile.
Este o mare diferență între tratarea unei sume plătite ca o cheltuială deductibilă sau a deduce o sumă din venitul net.
Eu nu contrazic ANAF. Eu spun doar că ok, nu se scade suma datorată ca CASS din venitul net, dar pe de altă parte nu găsesc pe undeva interdicția ca CASS plătit să fie inclusă în cheltuielile deductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

botorogad30
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 13, 2019 9:38 pm

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#27 Mesaj de botorogad30 »

cheltuiala cu cas din regularizari ani precedenti si achitata in 2018 o consideram deductibila ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#28 Mesaj de tomac »

Nu dacă este pentru anul 2016 și 2017.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: regularizare CASS AN 2013

#29 Mesaj de nitah »

Buna ziua ,va rog frumos regularizarea CASS aferenta an 2013,primita in anul 2018 ,este deductibila ?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CALCUL IMPOZIT + CONTRIBUTII pfa

#30 Mesaj de balazse »

Da.

Scrie răspuns