contract de voluntariat

Mesaj
Autor
tomap217
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:30 pm

contract de voluntariat

#1 Mesaj de tomap217 »

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti daca,in cazul unui somer indemnizat peste 45 ani,acesta poate face voluntariat(cu contract de voluntariat)in cadrul unei firme care apoi sa-l angajeze?
Mai poate primi angajatorul acea subventie pentru somerii peste 45 ani daca il angajeaza cu CIM?

Multummesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract de voluntariat

#2 Mesaj de tomac »

voluntariat la o firmă? hai să fim serioși, unii nu mai știu cum să fenteze legea...
și apoi ne mirăm că vin controale.
NU, nu se poate. Poți face voluntariat numai la un ONG și trebuie să fie o activitate prestată în folosul altei persoane sau în folosul societății. Și prin societate nu e vorba de SRL ci de societate cu înțeles de colectivitate, comunitate. Nu pentru o societate comercială. Să-i facă CIM. Are perioadă de probă și dacă nu corespunde poate să-i desfacă CIM în probă cu o simplă notificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bojir
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 03, 2016 11:24 am

Re: contract de voluntariat

#3 Mesaj de bojir »

Buna ziua,

Un ONG incheie un contract de voluntariat cu o scoala/gradinita pentru a presta diferite activitati cu copii, de ex. pentru ziua de 8 martie confectioneaza felicitari, flori din hartie etc. Care este modalitatea de-a deduce in contabilitate, cheltuielile cu materialele achizitionate de ONG pentru aceste activitati/evenimente?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract de voluntariat

#4 Mesaj de tomac »

Le înregistrați pe cheltuieli direct sau pe stocuri și le dați în consum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns