concediu medical

Mesaj
Autor
denutn
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 20, 2015 3:15 pm

concediu medical

#1 Mesaj de denutn »

buna ziua . am avut un concediu medical in iunie 2018 5 zile suporta din FS si 8 zile din CCI . bani nu am recuperat de la casa de sanatate (nu am avut fiscalul pe 0 ) . ce nota conatabila sa fac sa nu mai apare in Balanta sumele?
Multumesc

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: concediu medical

#2 Mesaj de prunam »

Cum adica nu ati recuperat banii ca "nu ati avut fiscalul pe zero" ? (inregistrarea pe care as face-o eu ar fi 6458=4382)

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: concediu medical

#3 Mesaj de roncovf »

Sunt case de sanatate care nici macar nu accepta dosarul cu cererea de rambursare daca nu prezinti si certificat fiscal fara datorii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical

#4 Mesaj de tomac »

Asta e un abuz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: concediu medical

#5 Mesaj de roncovf »

Sigur ca e abuz. Dar si nerambursarea sumelor dupa trei ani e tot abuz. CJAS Timis e campioana la intarzieri.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: concediu medical

#6 Mesaj de prunam »

Absolut ilegal ... ce tampenie ! Eu (firma) i-am platit salariatului bolnav banutii in locul tau (stat) si acum, dupa ce ca astept 5 luni pana sa mi-i recuperez de la tine, refuzi sa mi-i dai invocand fel si fel de motive penibile ?! ... incredibil ! :(

P.S. @roncovf: la noi, la DB suntem niste fericiti ! Nu ni se cere "dosar" .. hihihhihiii ... capsam cererea, centralizatorul, baza de calcul, certificatul medical + dovada platii banutilor catre salariatul bolnav si copie de pe D112 (ultimele doua stiu ca nu sunt obligatorii, dar sunt atat de dragute si prompte ca nu le reprosez chestia asta minora) - daca ai vreo problema, inainte de a depune cererea ti-o verifica sa fie din start totul bine, pentru a nu-ti da refuz apoi ! ... si pana acum vreun an, in maxim 2 luni (de la depunerea cererii) intrau banii in contul firmelor ! Acum, am mai spus-o cu alta ocazie, s-a ajuns la 6 luni ... cand le-am intrebat de ce, mi-au spus simplu : noi lucram in acelasi ritm, verificam totul in termen, dar nu mai sunt bani in buget pentru plati ... de asta s-a decalat termenul ata de mult fata de cum era inainte ! pam-pam !

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: concediu medical

#7 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
am depus multe dosare de recuperare concedii medicale fara probleme la casa de sanatate, dar acum mi s-a respins un dosar pe motiv ca nu am zile suficiente de cotizare. Concediul medical este din luna martie si am 119 zile lucrate fata de 123 zile lucratoare cate au fost pe ultimele 6 luni, deoarece salariata a avut 4 zile concediu fara plata. Asta sa fie problema? cum pot rezolva aceasta situatie ca sa pot recupera banii de la casa de sanatate? mentionez ca salariata lucreaza de 2 ani la aceasta societate.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical

#8 Mesaj de tomac »

Faptul că a avut 4 zile CFP nu e o problemă dacă are 6 luni lucrate în ultimele 12 luni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: concediu medical

#9 Mesaj de robut »

S-a cerut sa atasez si o adeverinta ptr perioada august -martie dar nu stiu de care, cea cu veniturile ptr aceasta perioada e buna? vor sa vada ca nu a avut contractul de munca incetat si ca nu a lucrat la alta firma :roll: .....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical

#10 Mesaj de tomac »

În lipsa oricărei alte precizări, da, este ok și acea adeverință.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: concediu medical

#11 Mesaj de prunam »

@robut: Daca tot te duci acolo, le poti lista si adeverinta de la "Fisiere -> Salariati -> Adeverinte -> Baza CM" (ultima din dreapta) ... poate o vor si pe asta si sa nu faci doua drumuri !

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: concediu medical

#12 Mesaj de robut »

Initial m-am gandit la acea adeverinta doar ca este pentru CIM incetat si aici sunt ultimele 6 luni lucrate iar ei vor ptr perioada 08.2018-03.2019.....am sa listez tot ce se poate ca sa nu ma intoarca inapoi (pierd o zi intreaga ca sa depun un dosar).
Multumesc amandurora.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: concediu medical

#13 Mesaj de robut »

Buna dimineata, revin cu dosarul de recuperare CM de la casa de sanatate ptr o salariata cu concediu medical sarcina si lauzie. Mi-a luat dosarul urmand sa fac alta nota de calcul pentru perioada martie-august 2018, si binenteles in urma calculului indemnizatia este mai mica. Nedumerirea mea este cum calculez concediile medicale in continuare, cu nota de calcul facuta de saga pe ultimele 6 luni anterioare primului concediu medical, sau cu nota de calcul pe care m-a pus s-o fac ptr perioada martie-august 2018 ?
Multumesc.

heresx
Mesaje: 68
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:58 pm

Re: concediu medical

#14 Mesaj de heresx »

Va rog sa ma ajutati cu erorile de mai jos
*EROARE - Sectiunea B.1. (1): (B1_7> B1_4*NZL-B1_6 pt.asigurat la somaj) (S35.1)!
* EROARE - Sectiunea B.3 si B.4 - (B4_1+B3_1+B3_2+B3_3+B3_5>NZL) (V57)!

balogi129
Mesaje: 10
Membru din: Mar Feb 18, 2014 11:51 am

Re: concediu medical

#15 Mesaj de balogi129 »

BUNA ZIUA !
O salariata dupa 5 luni de la angajare aduce cert.medical de risc maternal.Stiu ca se face calculul pt.indemnizatie cu veniturile realizate pe ultimele 6 luni,
ce este de facut ? Va rog, poate a amai avut cineva o situatie similara .
Multumesc pt ajutor !

Scrie răspuns