Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dumitrul588
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am

Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#1 Mesaj de dumitrul588 »

Buna seara,

Avem o problema destul de delicata si nu reusim sa-i dam de cap...

Avem un depozit, mai multe magazine si nu reusim sa dezactivam pretul de intrare de pe "Aviz de insotire" marfa din "Operatii" -> "Transferuri".

Zi de zi facem transferuri din gestiunea depozit pe magazine, pe "Aviz de insotire" apare pret de intrare si pret de iesire pt produs si din cauza aceasta nu putem printa avizul direct din Saga C si trebuie sa le facem in alta aplicatie, apoi cineva sa le mai introduca altcineva si in Saga C pentru ca pe magazine nu are ce cauta pretul de intrare al produsului.

Din cata programare stiu, optiunea este banala si implementarea este absurd de usoara, drept urmare am sunat intai la cei de la Saga si am insistat pe mail cu aceasta problema, dar de doi ani ma refuza continuu.

S-a mai lovit cineva de problema aceasta, exista vreo posibilitate sa dezactivam pretul de intrare din formularul tiparit?

Multumesc si o seara placuta.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#2 Mesaj de pinteae »

Nu inteleg. De ce nu trebuie sa apara pretul de intrare la magazine?
Pentru conducerea gestiunii magazinelor, care este metoda de evidenta a stocurilor folosita?
Cantitativ-valorica sau global-valorica?
Eugen Pintea

dumitrul588
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#3 Mesaj de dumitrul588 »

Gestiunile sunt Cantitativ-valoric definite, 16 la numar.

Firma face productie si import.

Pretul de productie/intrare este considerat secret comercial si trebuie sa ramana confidential.

Chiar si cu un salariu care este destul de bine peste minimul pe economie, din pacate nu gasim angajati pe magazine fideli, corecti si responsabili la care sa dam acces la aceste informatii.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Atunci folositi avizul din meniul intrari/iesiri
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#5 Mesaj de tomac »

Din păcate avizul listat din ecranul de transferuri nu poate fi modificat la tipărire. Se imprimă un formular predefinit și doar o schimbare în program poate rezolva problema.
Altfel soluția ar fi să operați aviz de ieșire pe client cu cont 482 și aviz de intrare pe furnizor cu cont 482 pentru a putea lista aviz fără preț, în ecranele ieșiri și intrări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumitrul588
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#6 Mesaj de dumitrul588 »

Pai, din pacate nu este o solutie avizul de la iesiri pt ca asta ar insemna sa dublam numarul de avize (intrare/iesire si deja avem foarte multe pe zi, alti copaci taiati inutil) si acel aviz este pentru insotire marfa catre client, nu pentru transfer intre gestiuni (din cate stiu).

Deci sa inteleg nu ramane decat sa ma rog de cei de la saga in continuare pana cand cedeaza ei sau schimbam noi programul...

Oare daca se arata mai multa lume interesata de aceasta problema, cedeaza cei de la saga ? caci optiunea este banal de implementat, o bifa, un if (si posibil printform)...

Daca stie sau afla cineva o modalitate, astept in continuare.

Multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Teoretic si practic pe avizul tiparit din transferuri trebuie sa apara pretul, pentru ca gestiunea primitoare sa stie cu ce valori se incarca
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

dumitrul588
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 26, 2009 12:00 am

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#8 Mesaj de dumitrul588 »

Foarte corect, de aceea ziceam numai de pretul de intrare... nu si de pretul de iesire care trebuie sa ramana pe aviz.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#9 Mesaj de pinteae »

Fiind gestiuni, pentru care evidenta stocurilor se conduce cantitati-valoric, iar ele fiind in cadrul societatii, nu vad de ce ar trebui sa fie diferente intre preturile de iesire din depozit si cel de intrare in gestiunile respective. Pretul se formeaza la nivel de societate.
Eugen Pintea

fedaceagd
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 17, 2010 12:00 am

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#10 Mesaj de fedaceagd »

Uau, daca ar exista optiunea asta as scuti cel putin patru zile de munca pe luna. Am cinci clienti la care trebuie sa introduc avizele pe luna exact din aceasta cauza, au depozit si magazine si fac avizele in excel ca sa nu ajunga pretul de intrare pe magazine.
Nu inteleg dece cei de la saga ne refuza, ca totusi platim, nu il folosim gratis.
Si eu sunt interesata.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#11 Mesaj de fagarasa176 »

fedaceagd scrie: Mie Mar 20, 2019 3:03 pm Nu inteleg dece cei de la saga ne refuza, ca totusi platim, nu il folosim gratis.
Pentru ca, cazul vostru este, cel mai probabil de unu la cateva sute de utilizatori si nu se merita munca.
Restul de 99% dintre utilizatori au nevoie ca acele date sa apara pe aviz
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#12 Mesaj de balazse »

Totusi s-ar puteapune o bifa unde sa se seteze acea optiune si atunci s-ar putea impaca pe toti.
La vreo doua unitati si eu m-am lovit de aceasta problema, si nu este placut sa exporti in excel.

leta93
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 17, 2014 2:06 pm

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#13 Mesaj de leta93 »

Si noi am cerut acesta optiune la cei de la Saga si la fel ca si restul, am fost refuzati.
Suntem o firma de contabilitate si din toti clientii avem aprox 27 de firme pe luna la care trebuie sa introducem sute de avize (transferuri intre gestiuni) din acelasi motiv ca si restul celor de mai sus.(tin sa mentionez ca toti clientii la care intampinam problema au licente Saga C achizitionate !)
Daca s-ar introduce optiunea pentru dezactivarea pretului de intrare pe avizul din transferuri am economisi zeci de ore de munca pe luna.
Chiar daca cei care au nevoie de aceasta optiune sunt in minoritate, asta nu inseamna ca nu trebuie bagati in seama...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dezactivare pret intrare la imprimare din "Aviz de insotire"

#14 Mesaj de tomac »

Eu nu înțeleg cum o firmă de contabilitate își asumă și gestiunea. Nu pot înțelege și pace.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns