lipsa documente justificative

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

lipsa documente justificative

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,

La o microintreprindere se fac plati cu cardul (exemplu cumparari de combustibil) dar se pierde bonul, deci nu exista documente justificative .
Sunt corecte inregistrarile :
a) 473= 5121 x ron
b) daca nu se reuseste reconstituirea documentului contabil in 30 de zile, se va face
6588 = 473 x ron
641 = 421 x ron ?

Multumesc.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: lipsa documente justificative

#2 Mesaj de prunam »

... te complici ! Eu cand gasesc plati cu cardul pentru care nu mi s-au adus documente justificative fac direct in jurnalul de banca 6022=5121 (combustibil) sau 604=5121 (pentru altfel de plati). La un eventual control, daca cumva se identifica articolul contabil respectiv, ce se poate intampla ?! Nu te omoara nimeni pentru asemenea sume (mici de cele mai multe ori) ! ;)

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#3 Mesaj de pomparaus »

Va complicati amandoi: Prunam: cum sa faci cheltuieli daca nu ai documente justificative (6022 si 604). De acord cu tine ca le inregistrezi direct prin banca, dar foloseste 6588 cheltuieli nedeductibile.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: lipsa documente justificative

#4 Mesaj de prunam »

@pomparaus: Ai dreptate cu 6588, dar cum in cazul meu 95% din firmele la care le tin evidenta contabila sunt microintreprinderi, nu ma agit cu cheltuielile nedeductibile .. iar inspectorii ANAF veniti in control nu au avut chiar nimic de obiectat la inregistrarile pe care le-am facut atunci cand nu am avut documente pentru platile respective .. Oricum, fiecare contabil isi pune rationamentul profesional in functiune si face cum crede ca ii iese mai bine ! ;)

paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

Re: lipsa documente justificative

#5 Mesaj de paulj »

Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#6 Mesaj de pomparaus »

Rationamentul profesional este acela ca daca nu ai documente, nu implici conturi de cheltuiala deductibile.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: lipsa documente justificative

#7 Mesaj de csedoa »

pomparaus scrie: Mar Mar 19, 2019 8:44 am Rationamentul profesional este acela ca daca nu ai documente, nu implici conturi de cheltuiala deductibile.
a) 542=5121 X lei Plata xxx
b) 5311=542 X lei Restituit plata nejustificata xxx
6588 tot cheltuiala este si diminueaza rezultatul (impozit dividende etc)
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#8 Mesaj de pomparaus »

Csedoa : e o diferenta mare intre cheltuiala deductibila si cea nedeductibila, nu poti sa zici "6588 tot cheltuiala este" : ia mai gandeste-te cum influenteaza cheltuielile nedeductibile fiscal rezultatul?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: lipsa documente justificative

#9 Mesaj de prunam »

@pomparaus: Sfatul pe care i l-am dat lui @paulj vin din experienta pe care o am si din zecile de controle de la ANAF pe care le-am avut la diverse firme - controale care nu s-au soldat cu "reprosuri" contabile .. fiecare face cum il taie capul pana la urma, dar se stie ca teoria nu este mereu aceeasi cu practica ...
@csedoa : Ai dreptate ca daca fac o cheltuiala, profitul mi se va diminua si atunci voi avea mai putin de repartizat la dividende si voi plati mai putin impozit pe dividende ... dar asta e cu bataie lunga, pentru ca organul de control nu poate sa stie ce destinatie voi da eu profitului ... poate il las nerepartizat forever si atunci nu mai diminuez niciun impozit pe dividende .. ;)

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#10 Mesaj de pomparaus »

Prunam : tu vesnic ai ceva de comentat cand alti utilizatori vin cu alte argumente : incearca sa respecti si alte opinii, poate ai ceva de invatat si de schimbat in ceea ce faci tu in practica. Nu ai avut tu de-a face cu adevarate controale. Stii poate la tine au venit au dat buna ziua la administrator, au primit "salutul" si au plecat.
Da, cred in experienta ta, ca altfel nu ai avea cum sa spui ca faci cheltuiala deductibila la banca cand nu ai documente justificative (nu conteaza vectorul fiscal al entitatii ce impozit are).
PS : de ce tot ne faci cu ochiul la fiecare postare?! - poate pui o poza.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: lipsa documente justificative

#11 Mesaj de prunam »

@pomparaus: Eu cred ca matale ai o problema de atitudine ! Nu cred ca esti d-zeul contabilitatii si ar fi cazul sa cobori de pe piedestal ! .. si fac cu ochiul pentru ca sunt o persoana sociabila si volubila ! ;) .. Eu incerc sa spun ca in practica contabilitatea nu este asa de-a dracu (cum scrie in carti) ... se pot face mici artificii peste care trec si organele de control cu vederea ... este vorba de un nimic despre ceea ce spunea @paulj .. ce suma crezi ca este ? 150 lei, 250 lei ? .. plus ca este o exceptie, nu o regula ! Nu sta nimeni sa iti ia beregata pentru asa ceva (ca am bagat in 6022, 604 sau 6588) ! Sa inchidem subiectul zic .. @paulj ti-a multumit pentru sfat .. deja noi doi suntem off-topic !
P.S. Intotdeauna respect celelalte opinii si nu incerc sa le impun nimenui pe ale mele .. exact ce ti-am spus .. fiecare citeste, analizeaza si apoi face cum considera !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#12 Mesaj de pomparaus »

Ei .. ia priveste cum ti-am luat locul : ramai tu pe piedestal ca un d-zeu al contabilitatii : tu ai o problema de atitudine, din moment ce nu te opresti din a-mi raspunde , cu toate ca tu realizezi ca ceea ce faci e gresit.
Eu sa stii, ca atunci cand un coleg a venit cu argumente pertinente pe o problema, i-am dat dreptate si i-am multumit, tu sari de 10 m in sus, sustinand o eroare.
O zi buna iti zic!
PS : si eu sunt o persoana sociabila, dar nu fac cu ochiul.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: lipsa documente justificative

#13 Mesaj de csedoa »

pomparaus scrie: Mar Mar 19, 2019 8:44 am Rationamentul profesional este acela ca daca nu ai documente, nu implici conturi de cheltuiala deductibile.
In practica atat de multi confunda cardul firmei cu cel personal ne si intentionat chiar nu vad nici un motiv sa introduc cheltuieli (cu sau fara document) cu lenjeria intima a doamnei sau cine stie ce alte bazaconii cumpara ... si crede-ma am vazut destule ... 542 si are timp sa faca justificarea lor, nu o face depune numerar in caserie.
prunam scrie: Mar Mar 19, 2019 2:39 pm (....) ... se pot face mici artificii peste care trec si organele de control cu vederea ... este vorba de un nimic despre ceea ce spunea @paulj .. ce suma crezi ca este ? 150 lei, 250 lei ? .. plus ca este o exceptie, nu o regula ! Nu sta nimeni sa iti ia beregata pentru asa ceva (ca am bagat in 6022, 604 sau 6588) ! Sa inchidem subiectul zic .. (....)
Pentru mine nu conteaza suma si nu ma intereseaza ceea ce fac organele ... de control.

Legea contabilitatii : Documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate angajeaza raspunderea persoanelor care le-au intocmit, vizat si aprobat, precum si a celor care le-au inregistrat in contabilitate, dupa caz.

Off traim niste vremuri destul de stresante, fiecare are parerea lui de asta suntem aici sa discutam punem cap la cap si in final sa ajutam.
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#14 Mesaj de pomparaus »

De acord cu tine csedoa.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lipsa documente justificative

#15 Mesaj de scortarum »

Teoretic, toate cheltuielile personale, cu sau fara document justificativ, ar trebui considerate venituri din alte surse, cu impozit 10% retinut si declarat in D100 si CASS in DU daca e cazul.

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse

(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:

h) bunurile și/sau serviciile primite de un participant la persoana juridică, acordate/furnizate de către persoana juridică în folosul personal al acestuia;

Scrie răspuns