Bonuri externe

Mesaj
Autor
bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Bonuri externe

#1 Mesaj de bajinarur »

Buna ziua! Administratorul pleaca in Olanda sa achizitioneze 1 camion care se achita prin banca. La plecare nu beneficiaza de avans spre decontare. Deplasarea dureaza aproape 2 saptamani timp in care se fac cheltuieli cam maricele. (cazare, masa, roviniete, combustibil) : 2400 lei si 1700 eur, 60167 forinti+ diurna aferenta. La depunerea decontului ii pot restitui cheltuielile efectuate prin casa sau trebuie sa le restitui prin banca pentru a nu depasi plafonul de 5000 lei ( sau nu intra in plafonul stabilit prin legea 70/2015)? Pentru camionul achizitionat cheltuielile cu rovinieta, combustibilul sunt deductibile? ( acesta nefiind inca inmatriculat pe firma). Bonurile si facturile externe trebuiesc prinse in decontul de TVA sau nu este obligatoriu? Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri externe

#2 Mesaj de pinteae »

Nu intra in plafon.
Eugen Pintea

bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Bonuri externe

#3 Mesaj de bajinarur »

Multumesc!

bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Bonuri externe

#4 Mesaj de bajinarur »

Pentru a crea un furnizor nenominalizat ( pentru a opera bonurile externe) imi cere sa aleg tara de origine. Are importanta sau pot alege Romania. Bonurile externe le pot opera in intrari lei si apoi sa le trec in deconturi tot in lei ? Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Bonuri externe

#5 Mesaj de pinteae »

Fiind documente externe (bonuri fiscale, facturi, etc.), pentru care locul prestarii este in strainatate, nu este nevoie sa le treci prin intrari (in valuta sau lei).
Este suficient sa le operezi prin deconturi (in valuta sau lei) si le vei atasa decontului extern intocmit pe numele delegatului.
Eugen Pintea

Scrie răspuns