servicii taximetrie UBER

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii taximetrie UBER

#46 Mesaj de tomac »

Aici vă ajută eventual acel fișier CSV sau celelalte rapoarte.
Sau contactați UBER să vă pună la dispoziție rapoarte mai detaliate. Și export mai detaliat :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: servicii taximetrie UBER

#47 Mesaj de dragoif927 »

Am tinut cont de incasarile numerar care apar doar pe acele rapoarte de palti la fel ca si depunerile bancare .Am transmis aceasta situatie .Eu zic sa asteptam .Vom primi raspuns cu siguranta.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#48 Mesaj de costachet982 »

pffff.....ce polemica a generat acest uber.....am citit tot de pe aci si ....nu stiu daca am inteles ....nu am treaba cu acest tip de servicii dar as dori sa inteleg si daia intreb..plecand de la ce am citit...
operatiunea e in felul urm. din ce am inteles:

un srl din RO transporta ( face serviciul ) un client/pers fizica sau jurid. PE TERIT.RO. dar acel client utilizeaza o platforma ( site...) al unui TERT catre care si plateste....
apoi TERTUL plateste DIFERENTA ( contravaloare transport minus (-) comision) catre prestatorul din Romania

eu contabiliceste as vedea ca o Prestatie a SRL ului din Ro catre TERTUL din OLANDA ( el primeste comanda si o da catre un colaborator spre executie )
si as factura catre UBER ( tertul ) servicii transport
as inregistra de la el factura de comision
as compensa emiterea cu receptia facturi
iar diferenta intra in cont de la client ( uber - tert )

pareri contra/pro ?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: servicii taximetrie UBER

#49 Mesaj de roncovf »

Din pacate, contra! E mai complicat decat crezi! Citeste mai sus toate postarile si o sa vezi, de exemplu, ca pentru serviciul de transport efectuat de RO srl, UBER emite factura catre fiecare client (persoana juridica sau fizica), IN NUMELE lui RO srl.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#50 Mesaj de costachet982 »

RONCONF nu te-am uitat dar inca n u am ajuns la firma respectiva, teoretic maine ajung si scanez si-ti trimit , am 3 tipuri de fact de la uber, sa vad daca te lamuresti si iti mentii pct de interpretare...

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: servicii taximetrie UBER

#51 Mesaj de dragoif927 »

Cristos a inviat! Am o societate nou infiintata care presteaza servicii UBER, este platitoare de TVA(prin obtiune) , iar intrebarea adminului este : daca el opreste 10% din incasarile soferului, cum face el sa acopere TVA ul de plata si impozitul aferent.Eu i -am spus ca ii trebuie cheltuieli.Are cineva cazuri? Cum procedeaza clientii ? scuze ca am indraznit sa intreb..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii taximetrie UBER

#52 Mesaj de balazse »

Ce intelegi exact prin "opreste 10% din incasarile soferului"?

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: servicii taximetrie UBER

#53 Mesaj de dragoif927 »

comisionul UBER
Ultima oară modificat Mie Mai 01, 2019 11:49 am de către dragoif927, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii taximetrie UBER

#54 Mesaj de balazse »

Eu nu am tangenta cu UBER, dar mai sus ai mentionat ca societatea presteaza serviciile, asta inseamna ca societatea in cauza incaseaza contravaloarea transportului.
In acest caz, ce comision ar retine? Comisionul il poate factura. Soferii sunt angajati cu contract de munca sau au propria lor firma?

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: servicii taximetrie UBER

#55 Mesaj de dragoif927 »

da, il factureaza, cel putin asa a zis adminul

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii taximetrie UBER

#56 Mesaj de balazse »

Pana la urma tu stii ce doresti exact? Ca nu prea ai raspuns la intrebari, precum nu ai lamurit problemele.

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: servicii taximetrie UBER

#57 Mesaj de dragoif927 »

da , am lamurit problemele , multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: servicii taximetrie UBER

#58 Mesaj de balazse »

Ne lamuresti si pe noi? poate cineva va fi interesat de situatia in cauza.

lungur36
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 23, 2019 9:47 am

Re: servicii taximetrie UBER

#59 Mesaj de lungur36 »

Pai un SRL presteaza servicii pentru Uber,pe acel srl presteaza mai multi soferi,administratorul opreste 10% din incasari ptr ca acei soferi incaseaza prin srl ul respectivului astfel tva si impozitul la stat este platit de srl.10% este cumva 'intelegerea lor'.dar problema nu e aici, ci cum scoate incasarile saptamanal din firma,caci din cate stiu plata se face saptamanal.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#60 Mesaj de costachet982 »

banuiesc ca cnp-urile NU au nicio relatie cu srl, oficial , toate incasarile sunt oficial ale srl-ului...corect ?

Scrie răspuns