Antrenor platit de un ONG

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Antrenor platit de un ONG

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Doresc sa va suspun atentiei o situatie cu care m-am intalnit pentru prima data si pentru care va rog sa ma ghidati.

Un ONG cu activitate sportiva vrea sa platesca (remunereze) un antrenor care lucreaza cu copiii (ii antreneaza, participa la competitii, etc.)
Nu se doreste angajarea lui, deoarece el este deja angajat in alta parte si vrea sa faca suplimentar aceasta activitate.
Va rog sa-mi spuneti daca este ok ce stiu pana acum:
1.O solutie ar fi un contract de activitate sportiva?
2. Acest contract se declara in Revisal? Eu as tinde sa cred ca nu!
3. Acest contract este supus doar impozitului in cota fixa si finala de 10%si nu se supune platii CAS si CASS dearece nu se obtine un venit anual peste 12 salarii minime pe economie...
4. Se depune D112 si se plateste impozitul de 10% pana in 25 a lunii urmatoare...

Si acum va intreb:
5. Contractul se poate face pe perioada determinata sau nedeterminata? Si se pot face mai multe contracte determinate pentru aceeasi persoana in decurs de 1 an?
6. Ar mai fi o solutie si premierea arbitrului? Spre ex. cu ocazia unui campionat/concurs castigat sa se premieze cu max 600 lei/eveniment, asta ca sa nu se supuna impozitarii...dar daca s-ar premia cu 1.000 lei ce sa fac cu surplusul de 400 lei? Cum sa-l declar?
7. Ce obligatii declarative revin antrenorului??? Asta pentru ca sa stiu ce sa-i spun ca are de facut... Doar declaratia unica?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Antrenor platit de un ONG

#2 Mesaj de tomac »

1. Da, i se poate încheia un contract de activitate sportivă conform Legii 69/2000 (vedeți art.67^1, alin.1^1 din lege). Modelul și conținutul contractului în ordinul 631/980/2017
2. Nu
3. Da
4. Da
5. Pe perioadă determinată. Se poate face alt contract sau se poate prelungi prin act adițional. Contractul impune explicit indicarea duratei - vedeți ordinul menționat la pct.1 de mai sus
6. Se poate indemniza în baza unei convenții civile.
7. Antrenorului niciuna. Plătitorul de venit are obligația reținerii la sursă și declarării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#3 Mesaj de iridone »

UAU...

Multumesc de promptitudine si de clarificare!

Zile frumoase sa aveti!

vintilai347
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#4 Mesaj de vintilai347 »

Buna ziua!

Am o speta asemanatoare celei de sus, singura diferenta constand in faptul ca antrenorul nu este salariat in alta parte. Acest fapt obliga asociatia sportiva la plata CAS si CASS la nivelul salariului minim indiferent de renumeratia oferita in baza contractului de activitate sportiva?
Va multumesc in avans pentru ajutor!

vintilai347
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#5 Mesaj de vintilai347 »

Eu am studiat OUG 25/2018, care spune la art. 5, ca asociatia sportiva, fiind singura platitoare de venit, are obligatia retinerii la sursa si a CAS si CASS si de a depune pana pe 25 ale lunii urmatoare D112. Va rog, daca puteti sa imi spuneti daca am interpretat corect, as aprecia nespus. :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Antrenor platit de un ONG

#6 Mesaj de tomac »

Da, dar reținerea se face numai dacă persoana realizează un venit anual de cel puțin 12 salarii minime pe economie
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vintilai347
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#7 Mesaj de vintilai347 »

Multumesc frumos pentru ajutor! :)

butnari285
Mesaje: 52
Membru din: Vin Mar 22, 2013 9:35 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#8 Mesaj de butnari285 »

Buna ziua! Daca avem 3 antrenori cu care dorim sa incheiem contracte de activitate sportiva (sunt angajati in alta parte cu contracte de munca cu norma intreaga) cu 500 lei /luna fiecare:
1. Imi puteti spune va rog frumos unde si cum inregistrez un contract de activitate sportiva la un ONG, in Saga?
2. Trebuie sa depun D700 cu luarea in evidenta doar a impozitului pe salarii?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Antrenor platit de un ONG

#9 Mesaj de septimiuv »

1. În meniul fișiere - salariați îl introduci.
2. Depui D700 cu ce contribuții trebuie să declari la Anaf.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Premii acordate copiilor din ONG

#10 Mesaj de cretum »

Buna ziua si la multi ani pe anul 2022. Va rog frumos as avea nevoie de un ajutor.La un ONG -club sportiv cu,copii s-a acordat premii copiilor.Sumele provin din sponsorizari si directionari de 2%.Cum se impoziteaza aceste sume? si cum se declara?Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Antrenor platit de un ONG

#11 Mesaj de tomac »

Premiile se impozitează doar în anumite condiții, nu în toate cazurile. Depinde de valoarea premiilor.
Impozitul se declară prin D100 de către ONG și tot acesta va declara prin D205 veniturile plătite pe beneficiar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumitrum235
Mesaje: 21
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#12 Mesaj de dumitrum235 »

buna ziua, am o situatie, la un ong cu activitate sportiva unde sunt 3 membri fondatori, parintii si un fiu in varsta de 24 de ani, tatal este presedintele consiliului director, intrebarea este daca fiul lui poate fi salariat al ong cu contract de munca ( salariat) ca si antrenor,??Multumesc pentru raspuns!

dumitrum235
Mesaje: 21
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#13 Mesaj de dumitrum235 »

poate cineva sa ma ajute mai repede cu acea intrebare de mai sus? multumesc frumos!

( buna ziua, am o situatie, la un ong cu activitate sportiva unde sunt 3 membri fondatori, parintii si un fiu in varsta de 24 de ani, tatal este presedintele consiliului director, intrebarea este daca fiul lui poate fi salariat al ong cu contract de munca ( salariat) ca si antrenor,??Multumesc pentru raspuns!
)

Scrie răspuns