proces verbal de receptie lucrari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

proces verbal de receptie lucrari

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
societatea construieste un bloc de locuinte in regie proprie dupa care face recepria finala prin process verbal cu comisie,deci se incheie investitia dar constructorul mai face lucrari si dupa aceea :este corect sa mai vina cu cheltuieli dupa pv de receptie?cum procedez?
multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#2 Mesaj de pomparaus »

Orice lucrare daca necesita remedieri (constatate la receptie de catre comisie) implica cheltuieli. Probabil ca cineva i-a cerut sa faca aceste lucrari de remediere zic eu.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#3 Mesaj de tudoraf841 »

nu, ca din 2019 nu se mai admite receptia decat atunci cand s-au terminat absolut toate lucrarile si spatial poate fi locuit,asa ca pot fi mici cheltuieli dar in cazul meu investitia este la jumatate si investitorul vine deja cu pv de finalizare a lucrarilor:ceva nu se pupa,nu este in regula pt. faptul ca dupa incheierea investitiei ,a blocului sa mai vii cu cheltuieli cat in prima parte.
acum pe mine nu ma intereseaza decat din punct de vedere contabil adica daca inchei investitia conform procesului verbal cum mai pot veni cu alte cheltuieli

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu inteleg : "investitia este la jumatate si investitorul vine cu pv de finalizare a lucrarilor", dar in primul mesaj ai zis ca "investitia s-a incheiat".
Poate e vorba despre receptia pe "faze" de lucrari.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#5 Mesaj de tudoraf841 »

nu,investitia este in proportie de 70% ca valoare facuta si deja a venit cu pv. de incheiere investitie urmand sa o continue dar eu in baza pv. definitiv trebuie sa inchei investitia in curs dar dezvoltatorul spune ca va continua sa vina cu noi cheltuieli nemaiexistand un alt pv ulterior.
ne este vorba de receptia pe faze este pv. definitiv si fara nici o obiectiune

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#6 Mesaj de pomparaus »

Nu am intalnit un asemenea caz : sa am lucrarea executata in proportie de 70% si eu beneficiar sa accept sub semnatura ca tu constructor ai executat lucrarea 100%, ba chiar din ceea ce spui, fara obiectiuni. Constructorul oricand poate sa nu duca la final lucrarile, folosindu-se de PV de receptie definitiva.Dar....Si tu contabil ce faci cu 30% cheltueli aferente investitiei, daca incheiei investitia in curs, ca e o valoare mare nu?!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#7 Mesaj de tudoraf841 »

problema este ca investitia este facuta in regie proprie

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#8 Mesaj de pomparaus »

Imobilizările corporale în curs de execuţie se trec în categoria imobilizărilor finalizate după recepţia, darea în folosinţă sau punerea în funcţiune a acestora, după caz.
Eu nu asi incheia investitia in curs, asi astepta finalizarea lucrarii si asi cere Administratorului firmei un proces verbal de punere in functiune a constructiei si in baza acelui PV asi inchide investitia in curs, inregistrand-o ca imobilizare corporala la adevarata ei valoare.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#9 Mesaj de tudoraf841 »

bine, el a venit cu un pv. de terminare lucrari,semnat de comisie,proiectant ,diriginte de santier cu nr de inregistrare doar ca spune ca va mai veni cu cheltuieli si dupa .

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#10 Mesaj de pomparaus »

Sustin ceea ce am spus : asi inchide investitia in curs la finalul lucrarii in baza unui PV de punere in functiune.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#11 Mesaj de tudoraf841 »

asa este nomal, s-a finalizat nu mai vii cu cheltuieli ulterioare
voi reveni

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: proces verbal de receptie lucrari

#12 Mesaj de balazse »

Eu nu inteleg un lucru. Daca s-a facut in regie proprie, iar eu stiu ca nu s-a finalizat lucrarea, cum sa semnez ca s-a finalizat?
De altfel, comisia cum a putut semna fara sa verifice starea lucrarii?

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#13 Mesaj de tudoraf841 »

nu intreb ce nu as vrea sa stiu
de semnat si de verificat ei stiu dar noi nu trebuie sa facem ce vor ei

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: proces verbal de receptie lucrari

#14 Mesaj de butnaruc323 »

buna seara,
va rog frumos, o firma a facut , in regie proprie, o cladire ptr functionare , nu este cine stie ce - in valoare de 24709.83 lei, practic adaposteste un echipament, am inregistrat in 231 acum s-a finalizat lucrarea , cum inregistrez in saga acest lucru. PV de receptie la intrari ?
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: proces verbal de receptie lucrari

#15 Mesaj de balazse »

Inregistrarea il faci prin articole contabile, iar imobilizarea il inregistrezi la "imobilizari".

Scrie răspuns