Tichete cadou de la furnizor

Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Tichete cadou de la furnizor

#1 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Un SRL a primit de la un furnizor tichete cadou in valoare de 2000 lei, fara factura, numai cu proces verbal. Din ce am citit pe forum, se pot acorda salariatului - are numai un salariat, cu retinerea tuturor contributiilor pentru ce depaseste 150 lei. Mai exista si o alta posibilitate de a le utiliza, mai putin costisitoare? Poti achizitiona cu ele orice, inclusiv alimente si sa inregistrezi factura pe cheltuiala? Va rog sa ma ajutati cu cateva opinii. Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#2 Mesaj de pomparaus »

Dar, de ce doar cu proces-verbal, este vorba de o campanie anume de publicitate, sau....?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#3 Mesaj de costachet982 »

a fost bonus de la furnizorul respectiv , cred, si daia doar proc- verb de predare-primire, probabil ca stimulent/multumire ca a cumparat de la el o anumita cantit...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#4 Mesaj de costachet982 »

sa vedem ce detalii mai da

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Tichete cadou de la furnizor

#5 Mesaj de belibouc »

Exact, a fost bonus de la firma furnizoare, dar bonus in aprilie, si in mai, asa mi-a spus patronul ca-i va da destul de des, am intrebat de factura si nu are decat proces verbal.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#6 Mesaj de pomparaus »

Parerea mea este ca furnizorul trebuie sa iti emita factura cu tichetele respective (buc x PU= valoarea lor), apoi la pct.2 in aceeasi factura bonus cu valoarea tichetelor pe minus, ramanand factura pe zero.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#7 Mesaj de belibouc436 »

Pe PV scrie ca se transfera cu titlu gratuit tichete cadou - bonus partener. Eu le pot inregistra, fac venituri si apoi sa le dau pe cheltuiala. Aici as vrea ajutor, cum le pot cheltui, pot achizitiona orice? Trebuie sa iau factura pe societate? Sau nu trebuie sa le inregistrez daca nu am factura? Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#8 Mesaj de pomparaus »

In acest caz cuvantul bonus nu prea are ce cauta in PV.
Parerea mea : inregistrare in contabilitate in baza PV 5328=7588. Le distribui salariatilor 6421=5328 in stat avantaje in natura acordate salariatilor si impozitate ca atare

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Tichete cadou de la furnizor

#9 Mesaj de belibouc »

Multumesc. Oare se poate sa acorde furnizorii astfel de tichete cadou, ca o cheltuiala a lor dar care sa nu implice nici o obligatie din partea nostra, adica sa nu fie necesar sa le inregistram?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#10 Mesaj de pomparaus »

Cheltuiala lor este venitul vostru si deci....da, trebuie sa le inregistrati, mai ales ca ai zis ca veti primi si in viitor aceste tichete cu titlu gratuit (bonus).

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#11 Mesaj de costachet982 »

le distribui catre salariati acum ca prima de paste ,daca ai mai multi salariati , daca ai doar 1 sau 2 salariati, nu poti consuma , fara impozitare ( limita de 150 ron) toate tichetele cadou.

urmarirea lor oficial, este mai dificila
ei se descarca pe baza proc verb, tu te incarci in baza proc verb
trebuie citit regimul tich.cadou, plafon,ocazii acordare si conditii si posibili beneficiari ( daca pot fi si cnp-uri nu doar cui-uri ) poate le bagi direct pe cnp sa nu le mai treci prin firma
e o parere

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#12 Mesaj de belibouc436 »

Nu am inteles unde sa le bagi direct pe CNP. Firma are un singur salariat. Deci nu merge acordarea lor salariatului decat platind toate contributiile la ce depaseste 150 lei.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#13 Mesaj de costachet982 »

daca ai doar proc verb , nu-i musai sa-l prinzi in datele firmei...deci ..nu stii de el...

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Tichete cadou de la furnizor

#14 Mesaj de belibouc »

OK, mai vedem.

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#15 Mesaj de mereutad482 »

Am acelasi caz. In anii trecuti primeam factura de bonus, in 2019 am primit tichete cadou de aprox 1000 lei pe luna, pe baza de proces verbal.
Acum firma furnizoare are control de la ANAF pe aceasta tema si ne-au avertizat ca vor urmari modul in care le-am impozitat....

1.Cum ar trebui sau cum ar fi trebuit sa procedam, avand in vedere ca firma are doar un salariat care a primit deja tichete de paste?
2. Am fi putut la randul nostru sa le oferim unor clienti, pe baza de proces verbal (avem activitate de comert en detail) in limita a 150 lei / persoana/ ocazie?
Oricum ar fi, trebuiau inregistrate in contabilitate. Off!

Scrie răspuns