constructie imobil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

constructie imobil

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
micro platitoare tva ,a cumparat un teren pe care vrea sa construiasca un imobil ,care ulterior va fi inchiriat.Deocamdata are cheltuieli pentru executarea proiectului,taxa aut.constructie,materiale de constructie ,va urma sa plateasca firma care executa constructia ,apoi urmeaza receptia.
va rog sa ma ajutati cu monografia contabila.va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: constructie imobil

#2 Mesaj de tomac »

terenul
301=401
Cheltuielile
6xx=401/5311/5121 după caz
331=711 cu suma cheltuielilor angajate
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: constructie imobil

#3 Mesaj de nitah »

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea speta :
-Pt constructia unei Hale ,in vederea finalizarii mai urgente ,s-au emis in anii 2017-2018 3 facturi de avans chirie( pt chiriasul care urma sa inchirieze Hala) .Aceste facturi de avans ,s-au inregistrat de vechea contabila ,pe venituri ,cont 706 .
SC este platitoare impozit micro ,tva la incasare.
Ulterior ,s-a reziliat ctr cu chiriasul si proprietarul va trebui sa restituie banii ,chiriasului.
Intrebarea este : cand emit factura de storno avans chirie : cum inregistrez factura ? pe venit in rosu ? sau pe 117 ?
Multumesc.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: constructie imobil

#4 Mesaj de nitah »

In situatia in care se vinde o constructie noua ( Hala ),are pv receptie in luna aprilie , inclusiv teren ,catre o SC ,platitoare de tva ,cum se emite factura ?

Multumesc.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: constructie imobil

#5 Mesaj de nitah »

Valoare teren (intravilan ) < val cladire ,la vanzare emit factura cu tva ?

lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

Re: constructie imobil

#6 Mesaj de lupum263 »

multumesc dl.TOMAC pt.raspuns si va multumesc pentru tot ce am invatat de la dv.
In problema mea cu constructia imobilului va rog frumos sa ma lamuriti cand se foloseste monografia
301=401
601=301
231=722
si cand se foloseste monografia data de dv.Am tot citit despre aceasta speta ,am intrebat prieteni si cam in toate cazurile mi se spune momografia de mai sus.
va multumesc si va apreciez f.mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: constructie imobil

#7 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze, e corect pe 231 și 722 pe speța dvs. Acum am văzut că se dorește a fi închiriat. Eram setat pe vânzare de apartamente :)
231=722 se folosește pentru investiții în regie proprie pe care entitatea le va folosi pentru activitățile sale economice.
De exemplu - construiește o hală de producție. Sau construiește o clădire de birouri pe care le va închiria.
Dar dacă se construiește un bloc de locuințe se va trece la o contabilitate de stocuri, de producție pentru că apartamentele construite nu vor avea regim de imobilizări ci de stocuri destinate vânzării.
OMFP 1802/2014 face distincția clară între cele două situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: constructie imobil

#8 Mesaj de danilevicis »

Buna! In urma RIF, s-a stabilit reintregirea valorii unei hale de productie facuta in regie proprie, deoarece in anii trecuti s-a omis n.c. 231=722.
Acum aceasta nota este introdusa in mai. Intrebare: 722 este impozabil? Se va plati impozit pe profit pana la 25.07? Practic este o impozitare a anilor trecuti nu pt activitatea curenta din acest an.... :cry:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: constructie imobil

#9 Mesaj de tomac »

Dacă s-a omis, atunci, legal și corect este să se înregistreze 231=1174 cu valoarea din fiecare an și depunerea de declarații 101 rectificative pentru fiecare an în parte. Asta dacă nu au recalculat ei profitul impozabil și impozitul pe profit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: constructie imobil

#10 Mesaj de danilevicis »

au recalculat ei! ce nota sa fac?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: constructie imobil

#11 Mesaj de tomac »

231=1174 pentru fiecare an anterior pentru care s-a depus bilanț.
Dacă pentru 2019 nu este depus bilanț
231=722 la decembrie și se reface închiderea de an.
Dacă s-a depus pe 2019 bilanț atunci 231=1174.
Pe anul curent dacă este cazul 231=722 cu sumele strict din an.

Dacă au stabilit și eventuale diferențe de impozit pe profit pentru anii anteriori:
1174=4411
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: constructie imobil

#12 Mesaj de danilevicis »

:) I love you!!!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

manoflorimpex
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

Re: constructie imobil

#13 Mesaj de manoflorimpex »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o situatie:
Pe un teren unde este proprietar este o persoana fizica se construieste de catre o firma constructoare o hala din care jumatate va fi folosita pt activitati de productie de catre firma celui care detine terenul, iar cealalta jumatate va fi data spre inchiriere. Firma constructoare emite facturi de avans pe etape, asa cm realizeaza constructia. Ce monografie contabila se foloseste in aceasta situatie, la emiterea acestor facturi? Cum se va evalua terenul? Cum se va evalua cladirea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: constructie imobil

#14 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, nu prea am inteles ceea ce ai postat.
Este o persoana fizica, care detine un teren. Pe acel teren o firma de specialitate va construi o hala.
Ma gandesc ca hala va apartine tot de persoana fizica, nu?
De altfel, tu ca si constructor, de ce te intereseaza cum va fi evaluat terenul sau cladirea? Este treaba proprietatului, persoana fizica.
In ceea ce priveste facturarea, depinde de contractul semnat, adica se emite o factura la finalizarea fiecarui punct executat sau la predarea lucrarilor.

floreant
Mesaje: 148
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: constructie imobil

#15 Mesaj de floreant »

Monografia contabila de mai sus este pentru constructie in regie proprie. Dv spuneti ca lucrarea va fi executata si facturata de o firma.In acest caz este vorba de o executie in antrepriza si notele contabile vor fi
231=401
212=231

Scrie răspuns