incasare factura cu bon fiscal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

incasare factura cu bon fiscal

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua.Pt.casa de marcat am configurat la clienti
cont 5311.analitic-incasari in numerar;
cont 5125.analitic-incasari cu card.Inregistrez vanzarile prin casa de marcat prin ,,operatii-iesiri,,
la incasarea unei facturi cu bon fiscal achit factura cu 5311.analitic si la inregistrarea Z din ziua respectiva, inreg. val Z - val.facturii
In jurnalul de vanzari si la intocmirea decl.394 in Saga,normal ca apare ,,incasari prin AMEF suma z-turilor ,fara valoarea facturilor incasate cu BF.
E corect asa? Trebuie sa trec manual in 394 suma Z corecta?Daca gresesc va rog frumos sa mi spuneti cum sa procedez.Va multumesc mult pentru raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incasare factura cu bon fiscal

#2 Mesaj de tomac »

E corect
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marcua449
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 17, 2017 2:09 pm

Re: incasare factura cu bon fiscal

#3 Mesaj de marcua449 »

Este corect pt.ca val .facturilor achitate cu z + numerar z inreg.(z-val.facturi) = total vanzari cu z.Nu trebuie facut nimic in D 394. se preiau corect si facturile achitate cu z si zeturile .

lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

Re: incasare factura cu bon fiscal

#4 Mesaj de lupum263 »

in declaratia F4200 -este o valoare x a BF iar in decl. 394 -suma BF este x- incasare facturi cu BF .Nelamurirea mea este cum verifica Anaf ca diferenta reprezinta incasare facturi sau poate fi o eroare?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: incasare factura cu bon fiscal

#5 Mesaj de tobosv790 »

Nu-ți bate capul în locul anaf-ului

maram
Mesaje: 133
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:09 am

Re: incasare factura cu bon fiscal

#6 Mesaj de maram »

Bună ziua. Am nevoie de ajutorul vostru în următoarea problemă. La magazin cu amănuntul dotat cu casă de marcat , un client persoană fizică dorește să cumpere mai multe produse cu o valoare mare, dorește factură pe marfă și îmi achită cu op prin bancă. Îi întocmesc factură, scriu pe ea se achită cu op, etc.Stiu că având casă de marcat este obligatoriu bon fiscal și la cererea clientului și factură. Ce fel de bon fiscal pot face pe casa de marcat Datex DP 25, astfel încât să reflecte cu plata prin bancă. Am vorbit cu cei de la casa de marcat si mi.au spus că pot face bon fiscal în care apare încasare cu Credit pe bon . Nu știu dacă este corect, vă rog să mă ajutati. Mulțumesc.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: incasare factura cu bon fiscal

#7 Mesaj de tobosv790 »

Eu zic ca nu ii dai bon. Bon se da cand incasezi cu numerar sau substitute de numerar(bonuri de valoare, card,etc). Nu ordin de plata. Factura si atat.

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: incasare factura cu bon fiscal

#8 Mesaj de ferenta192 »

Este corect și cum au spus cei de la casa de marcat!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

maram
Mesaje: 133
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:09 am

Re: incasare factura cu bon fiscal

#9 Mesaj de maram »

Acum sunt și mai în ceață. Fac bon fiscal cu credit, fac și factură care se achită cu op.La clienți în Saga am numerar, card și acum creez și client cu credit. Factură o introduc la ieșiri cu numele persoanei fizice, incasez ca și la card , prin jurnalul de bancă asociind cu factura, dar cu clienții creați cu credit ce fac?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: incasare factura cu bon fiscal

#10 Mesaj de tobosv790 »

Creezi un client cu numele persoanei fizice si la CUI introduci CNP-ul. In felul acesta este preluata si in 394. Cand incasezi factura prin banca"imperechezi"incasarea cu factura aferenta a acestui client. Si soldul debitor al 4111.nume-prenume devine zero. Ce bon fiscal? Nu te mai complica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare factura cu bon fiscal

#11 Mesaj de balazse »

Pentru viitor, cel mai bine iti creezi un client nou "vanzare magazin"/"vanzare casa de marcat" si lasi contul analitic creat de program, iar pe acest client vei inregistra raportul Z.
Conform raportului Z vei inregistra incasarea pe 5311 (numerar)/5125 (card/op).
Cu valoarea facturilor emise catre client (pe care ar fi optim sa treci "conform bf.xxxx"), iti vei reduce valoare raportului Z inregistrat in program.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: incasare factura cu bon fiscal

#12 Mesaj de tobosv790 »

OUG 28/1999 rep:"(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parțial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum și a prestărilor de servicii efectuate direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."
Dupa parerea mea ordinul de plata nu este substituit de numerar. Se foloseste numai pentru operatiuni bancare.
Parerea mea!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incasare factura cu bon fiscal

#13 Mesaj de tomac »

Dacă plătește prin virament bancar nu este obligatoriu să emită bon.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: incasare factura cu bon fiscal

#14 Mesaj de dimitrescud404 »

Buna ziua

Am o situatie:
- am emis o factura in ianuarie catre un client persoana juridica
- am incasat factura in aprilie dar nu cu chitanta ci cu bon fiscal de valoarea facturii.

Este corect sau am dublat veniturile in acest fel?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: incasare factura cu bon fiscal

#15 Mesaj de tobosv790 »

Depinde cum inregistrezi operațiunea respectivă. Faci 5311=4111.xx și nu dublezi nimic.Apoi din valoarea z-ului scazi incasarea respectiva și inregistrezi restul 5311=707/4427.
Ca să iti raspund la întrebare: nu este incorect.

Scrie răspuns