probleme decl.112

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
kirilai
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 05, 2012 8:43 am

probleme decl.112

#1 Mesaj de kirilai »

Buna ziua,incepand cu luna aprilie 2019 nu-mi valideaza semnatura electronica.Am revenit la d-stra ati promis ca problema s-a rezolvat,dar cand am actualizat decl.112/pe luna mai si am dorit sa dau clik pe semnatura electronica iara-si apare mesajul;wan to sign this document usign,My exiting digital ID from,A file,A roaming digital ID accessed via a server,A device connected to this computer,A new digital ID want to create now.Va rog verificati sa nu mai am probleme in fiecare luna.Va multumesc anticipat si un inceput de saptamana cu realizari!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme decl.112

#2 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga (desi problema mai degraba ar fi de la Adobe, decat de la program), pe forum vei gasii mai degraba utilizatorii programului. :wink:
De altfel, verifica sa ai ultima actualizare a programului (07.06.2019).

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: probleme decl.112

#3 Mesaj de prunam »

Nu mai dati vina pe SAGA pentru toate problemele legate de operarea pe computer ! SAGA nu are nicio vina daca nu vi se mai semneaza declaratiile, daca nu vi se deschide Adobe, daca antivirusul va blocheaza executabilul, daca firewall-ul va blocheaza accesul la internet ... cand aveti probleme de genul acesta luati legatura cu un "prieten" IT-ist priceput ! SAGA isi face treaba si genereaza corect D112 - semnarea ei electronic, functionarea/instalarea corecta a token-ului nu mai tine de problematica contabila - luati legatura cu furnizorul semnaturii digitale si comunicati-i eroarea !

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: probleme decl.112

#4 Mesaj de stroescud »

@KIRILAI,
vezi ca pe token ti-au ramas si semnaturi vechi, anterioare, iar daca l-ai facut printr-o firrma apere si firma ca semnatura.
Trebuie sa alegi corect semnatura si ia legatura cu furnizorul semnaturii sa-ti stearga semnaturile vechi si/sau alte semnaturi care nu te intereseaza si te incurca.
Win 10 nu m-a lasat sa instalez tokenul de pe CD, am apelat la furnizor, mi-a trimis soft prin mail si s-a rezolvat
@Prunam, mie win 8.1 imi "recunoaste" SAGA C update ca pe un virus si trebuie sa-l instalez pe "raspunderea mea". :)
La declaratii a umblat ANAF (nu SAGA) de le-a innebunit. Unele mi se deschid numai cu Adobe X, altele numai cu Adobe XI. Nu le-a facut unitare ca aplicatie.
La SAGA nu trebuie apelat decat pentru probleme contabile si sau probleme cu aplicatia.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: probleme decl.112

#5 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lisniucd124
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 15, 2019 6:51 pm

Re: probleme decl.112

#6 Mesaj de lisniucd124 »

Buna seara, si eu am aceeasi problema cu semnatura electronica,
Pot genera PDF, il validez iar in momentul in care vreau sa semnez totul este blocat. Am luat legatura cu cei de la DIGISIGN, totul este in regula pe token, ma pot conecta pe site-ul ANAF.
Am schimbat si diferite versiuni de Adobe si la fel...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: probleme decl.112

#7 Mesaj de tomac »

Nu are nici o legătură cu SAGA. SAGA doar deschide PDF-ul. Atât.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pislaruc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 17, 2012 9:38 am

Re: probleme decl.112

#8 Mesaj de pislaruc »

Nu reusesc sa validez d 112.Am luat ultima versiune si tot nu reusesc.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: probleme decl.112

#9 Mesaj de mantogp710 »

Ce eroare va afiseaza?

pislaruc
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 17, 2012 9:38 am

Re: probleme decl.112

#10 Mesaj de pislaruc »

Deoarece nu este validat nu-mi apare XML.

glomnicup
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 20, 2015 12:19 pm

Re: probleme decl.112

#11 Mesaj de glomnicup »

Pentru salariatii care au avut suspendari in 2017 sau 2018 se modifica data intrarii in categoria de asigurat incepand cu declaratiile lunii martie 2019. Pana la aceasta data se preluau corect datele, respectiv se activau la data revenirii din suspendare, dupa care in luna urmatoare aparea data angajarii. De ce se intampla acest lucru? Va rog frumos..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: probleme decl.112

#12 Mesaj de tomac »

Pentru că cei de la sănătate au opinii proprii
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat