Concediu medical

Mesaj
Autor
sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Concediu medical

#1 Mesaj de sandrus »

va rog sa ma ajutati in calcularea CM in cazul unui angajat care nu are 6 luni angajat cu noul contract de munca. Mai explicit, angajatul este la soc. noastra din anul 2012. Incepand cu anul curent din luna februarie a intrat in pensie, dar l-am reangajat cu un nou contract de munca. IN iunie a suferit o operatie, iar la calcului INDEMNIZATIEI CM nu apar lunile decembrie si ianuarie, deci se calculeaza la ,, total zile calculate si sume calculate" , pt 4 luni. E corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu medical

#2 Mesaj de tomac »

Dacă a fost reangajat în februarie, atunci completați manual zilele și veniturile lipsă. SAGA afișează date pe codul curent al salariatului, pe contractul curent, nu pe un cumul al contractelor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Concediu medical

#3 Mesaj de sandrus »

Am incercat, dar cand vreau sa complectez datele noi, imi sterge cele 2 luni.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Concediu medical

#4 Mesaj de sandrus »

Nu stiu daca e correct, dar am introdus datele din decembrie si ianuarie, am listat, iar sus cand am dat modificare, mi-au disparut datele de calcul a zilelor de baza, calculate cu cele 2 luni,( total sume calculate si media zilnica), dar eu am complectat in statul de plata la concedii medicale cu datele calculate anterior (adica cu cele 2 luni).
Va rog sa imi spuneti, care e varianta corecta. Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical

#5 Mesaj de balazse »

Este corect, acele casute sunt doar pentru a fi introduse temporar valori, dupa care se sterg, dar o data completata, tiparita este normal sa completezi ca atare la introducerea certificatului.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Concediu medical

#6 Mesaj de sandrus »

multumesc

grecm
Mesaje: 42
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Concediu medical

#7 Mesaj de grecm »

Va rog sa ma ajutati sa calculez CM pentru un angajat care e angajat de 4 luni si jumatate. Cand l-am angajat a venit din concediu parental. Am inteles ca in lunile cand nu a fost angajat la mine trebuie să îi trec veniturile de la agenția de plăți, de pe adeverința adusă de acolo, dar in luna in care l-am angajat cumulez veniturile de la agenția de plăți cu cel obținut de la firma?
Sumele de la agenția de plăți le trec la total salarii sau la indemnizații CM?
Multumesc anticipat

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Concediu medical

#8 Mesaj de buriank »

Buna ziua!
Salariatul se afla in concediu medical cod de cancer, iar firma se afla in imposibilitate de a platii concedii medicale. Exista baza legala de desfacere contract? si salariatul sa beneficieze mai departe de concedii medicale pana intra in pensie de boala.?
Multumesc frumos

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu medical

#9 Mesaj de tomac »

Nu, nu există.
De ce să fie într-o astfel de imposibilitate?! Doar le poate recupera de la CASS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns