Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
constantinp583
Mesaje: 19
Membru din: Joi Noi 29, 2018 10:03 am

Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#1 Mesaj de constantinp583 »

Bună ziua !
Vă rog să încercați să mă ajutați în soluționarea următoarei probleme :
-A-OBIECT:Prestare servicii It către o firmă din USA cu facturare în USD și plată în USD intr-un cont in RON deschis la ING. Convertirea în lei se face la cursul ING.
-B-Am vrut să țin cont de prevederile Ord. MFP nr. 170/17.02.2015:
Extras:CAPITOLUL III pct. 18.> Operaţiunile efectuate în valută se evidenţiază în contabilitate în moneda naţională, utilizându-se cursul de schimb valutar de la data efectuării operaţiunii.
Prin curs de schimb de la data efectuării operaţiunii se înţelege cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din ultima zi bancară anterioară operaţiunii, disponibil ca informaţie la momentul efectuării operaţiunii (încasare, plată, emitere de documente).<
Sumele aferente operaţiunilor în valută se înregistrează în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi (cod 14-1-1/b) în lei, cu menţionarea în coloana de explicaţii a valorii în valută.

-C-Operații efectuate:
-1-Emiterea facturii (in ecranul IEȘIRI) cu înscrierea c/v serviciilor efectuate în sumă de 2.300 $
-2-După primirea extrasului de cont de la ING, am validat factura apoi am operat Încasarea în ecranul BĂNCI VALUTĂ, a sumei sumei de 2.300 $, convertită în lei la cursul de schimb BNR cf.pct. 18 din ordinul MFP mai sus menționat.
-D- Efecte ale operațiilor mai sus enumerate:
-E1-În ecranul ieșiri apare suma de 2.300 $ la rubrica Neachitat
-E2-În ecranul BANCA IN VALUTĂ, in subecranul DETALII apare:
-De încasat= 2.300
-Suma rămasă=2.300. Cu toate că apare o dif. de curs valutar BNR vs. ING, avînd ca urmare o dif. in plus de 127,65 lei, bifa respectivă din subecranul Detalii este inactivă.
-E3-În RJPIP apare înregistrarea incasării in RON la cursul BNR iar la rubrica EXPLICAȚII este înscrisă suma de 2300 $ si cursul de schimb BNR utilizat.
CONCLUZII: Deși inregistrarea în RJPIP respectă prevederile Ord. MFP, apar necorelări ale sumei încasate în lei: una în extrasul de cont ING și cealaltă în RJPIP:
PS: După 2 runde de discuții la DJFP Galați, a reieșit că ar trebui să iau în considerație suma în lei conform extrasului de cont ING, deoarece prevederile ord. MFP se aplică în cazul in care incasarea se face in USD intr-un cont deschis in USD, utilizând cursul de schimb BNR.
Mă puteți ajuta ??
Mulțumesc anticipat.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#2 Mesaj de ilioiud97 »

Salut
În situația asta, ai încasat RON (soldul contului RON a crescut cu suma respectivă)

1. înregistrezi factura în "Ieșiri valută"
2. Când încasezi banii, înregistrezi încasarea tot în ecranul "Ieșiri valută", scriind de mână cursul la care s-a făcut conversia de către bancă. Saga va avertiza că acest curs e diferit de cel preluat - NU se acceptă modificarea.

Într-adevăr, dacă încasai direct valută (adică soldul contului tău de valută creștea cu 2300 USD), înregistrai încasarea la cursul BNR valabil în ziua încasării.
NU sunt contabil.

iacobl449
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2022 10:15 am

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#3 Mesaj de iacobl449 »

Buna ziua,

Aceeasi situatie, cum pot incasa iesire in valuta in "Banca in lei"?

1. nu este disponibila aceasta optiune. Ulterior am deschis si cont in usd, dar prima incasare a fost in RON.
2.chiar daca selectez NU, pentru a refuza cursul sugerat de SAGA, tot pe acela il regasesc in ecranul jurnal pt Banca in valuta.

clar si lamurit, ca nu am gasit un raspuns prompt aici.. Ce facem cu diferentele de curs valutar?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#4 Mesaj de balazse »

Mergi la "casa/banca/deconturi - valuta" -> apesi pe butonul "..." si adaugi o noua pozitie "incasare in lei" iar la tip alegi "altele".
Acest nou tip il vei folosii pentru incasarea facturii/facturiilor, venitul nu va aparea in RJIP.
In "banca-lei" vei inregistra pe tip "I" pe tip operatie "007 - venituri din activitate" suma care s-a incasat in contul de lei.
La evidenta in partida simpla nu ai ce sa faci cu diferentele de curs valutar.

iacobl449
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2022 10:15 am

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#5 Mesaj de iacobl449 »

Multumesc pentru raspunsul prompt. M-ati lamurit la prima problema.

Legat de diferente, daca eu incasez la un curs al bancii, si legislatia prevede inregistrarea operatiunii la cursul BNR, apare o diferenta .. care mai e si impozabila. Va rog ajutati -ma.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#6 Mesaj de balazse »

La evidenta in partida simpla se impoziteaza suma incasata, de aceea am zis ca nu ai legatura cu cursul valutar.

mariutaa246
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 24, 2012 11:01 am

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#7 Mesaj de mariutaa246 »

Buna seara,
@balazse
reiau firul acestei discutii, daca ma puteti ajuta va rog.
Am parcurs exact pasii descrisi de dvs. , am mers la Casa-Valuta, am creat o noua pozitie "Incasare in LEI" de tip "altele", iar incasarea facturii USD emisa am efectuat-o in acest "cont", si venitul nu apare in RJIP.
In Banca-Lei am inregistrat suma in lei primita in contul bancar, exact cum ati descris, pe tip "I" , tip operatie "007".
Totul ok pana acum , numai ca la "Operatii - Inchidere An" , la Venitul net impozabil, suma incasata apare dublata. La "Operatiuni de tip Venit Impozabil" , suma acelei facturi apare de doua ori, odata din contul "Incasare in Lei" si a doua oara din contul "Banca - Lei".
Cum pot rezolva aceasta dublare a sumei incasate ?

Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare in USD-incasare in cont RON, inregistrare in SAGA PS, erori ???

#8 Mesaj de balazse »

Revin cu o corectie/adaugare, trebuie as creezi si un nou tip de operatiune cum este cel de "decontari", sa zicem "reglari", iar la incasarea facturii USD sa modifici tipul din "007" in acest nou tip.

Scrie răspuns