modificare CNP in urma obtinerii cetateniei romane

Mesaj
Autor
badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

modificare CNP in urma obtinerii cetateniei romane

#1 Mesaj de badeaa498 »

Buna ziua,

Avem un salariat de cetatenie turca care intre timp a obtinut cetatenia romana,si implicit i s-a schimbat CNP-ul.I s-a eliberat certificat de nastere(in data de 01.07.2019) cu noul CNP si cartea de identitate pe 09.07.2019.
Cum se face modificarea in SAGA pentru ca declaratia 112 sa fie corecta?
Mentionez ca revisalul l-am transmis deja cu modificarea in ziua cand a prezentat noua carte de identitate.Eu folosesc programul celor de la ITM,nu pe cel din SAGA.
Si inca ceva foarte important : modificam CNP-ul de la 01.07.2019 cand I s-a atribuit noul CNP,pe luna iunie in declaratia 112 va aparea tot cu CNP-ul vechi nu ?
Prin modificarea CNP –ului se va vedea ca este vorba de aceeasi persoana la casa de sanatate de exemplu ? Mai trebuie sa fac vreo notificare ?

Va multumesc
O zi frumoasa

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificare CNP in urma obtinerii cetateniei romane

#2 Mesaj de paturcai »

Megeti la STATUL DE PLATA, apasati butonul DECLAARTIA UNICA 112, in fereastra care se deschide (sus de tot) scrie PLATITOR si ASIGURATI.
Apasati ASIGURATI si pe tabelul DATE IDENTIFICARE, dati click pe salariatul respectiv si danad ENTER veti ajunge la coloana CNP/NIF anterior: treceti noul CNP
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: modificare CNP in urma obtinerii cetateniei romane

#3 Mesaj de badeaa498 »

Multumesc mult .

Am facut modificarea direct in configurare salariati cu noul CNP .L-am sters pe cel vechi si l-am pus pe cel nou.

Mai trebuie sa pun si pe cel anterior la ASIGURATI,CNP ANTERIOR ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificare CNP in urma obtinerii cetateniei romane

#4 Mesaj de paturcai »

NU
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns