eroare revisal

Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

eroare revisal

#1 Mesaj de cristeae »

Am trecut spor weekend la un salariat si cand vreau sa fac raportul imi da urmatorul mesaj : variable ,,TIP MODIFICARE2,,
is not found 12. Nu stiu unde am gresit si ma tem sa transmit revisalul sa nu apara eroare.
Ma puteti ajuta ?

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: eroare revisal

#2 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,


Cum se poate rezolva eroarea asta la deschiderea Revisal versiunea 6.0.6.0 (instalat pe Windows 10):
sta
---------------------------
Eroare neprevazuta
---------------------------
could not instantiate CacheProvider: NHibernate.Caches.SysCache.SysCacheProvider, NHibernate.Caches.SysCache, Version=3.1.0.4000, Culture=neutral, PublicKeyToken=6876f2ea66c9f443
---------------------------
OK
---------------------------


Multumesc,

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: eroare revisal

#3 Mesaj de ioni459 »

Pentru ca nu am mai avut situatia asta...si nu stiu cum sa rezolv
daca import in aplicatia Revisal ultimul fisier .rvs transmis pe REGES o sa fie si istoricul datelor??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare revisal

#4 Mesaj de tomac »

Nu.
Legat de eroare soluția este să apelați la suportul ITM dacă-l oferă pentru aceste incidente tehnice.
Ideal este să existe salvări ale bazei de date REVISAL, efectuate periodic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipp
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 10, 2008 12:00 am

Re: eroare revisal

#5 Mesaj de filipp »

Referitor la eroarea Revisal postata de ioni459 in 21 sept. 2017, pot sa dau eu acum ceva referinte si modul de rezolvare, desi este atat de tardiv.
In primul rand la mine a aparut in conditiile instalarii de la zero a Revisal 6.0.7 pe un laptop cu Windows 10 build 1903 (m-a surprins cand am descoperit ca se intampla si in 2017, desi foarte probabil ca atunci se folosea 6.0.6, eventual 6.0.5).

Rezolvarea am gasit-o plecand de la o mentiune din chiar manualul de instalare PDF aferent versiunii 6.0.7 (undeva la pag. 2 la sectiunea despre cerintele de sistem, anume la "alte cerinte" - referirea la .Net framework 4).

Trebuie mers in Control Panel, la "Program and Features", la optiunea "Turn windows features on and off"; acolo trebuie desfacuta ramura ".Net Framework 4.8 Activation Services", >> "Wcf Services" si aici trebuie bifata optiunea "HTTP Activation".
Nu strica sa fie bifata si optiunea ".Net Framework 3.5", dar ma astept sa fie oricum bifata automat de catre sistem, in mod implicit.
Apoi, desigur, trebuie dat OK, si OK .. pana se inchide fereastra.
Dureaza multicel (cateva minute) dar procedura se incheie cu succes.
Nu pare sa fie nevoie de restart, dar eu am dat totusi restart, preventiv.

Dupa ce am setat aceasta optiune, Revisal nu a mai dat acea eroare.

plaiuj
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: eroare revisal

#6 Mesaj de plaiuj »

Functioneza.
Multumim.

chiriacl723
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 06, 2012 3:59 pm

Re: eroare revisal

#7 Mesaj de chiriacl723 »

Functioneaza perfect.
Multumim.

radulescug863
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 09, 2016 1:05 pm

Re: eroare revisal

#8 Mesaj de radulescug863 »

filipp scrie: Joi Iun 13, 2019 8:39 am Referitor la eroarea Revisal postata de ioni459 in 21 sept. 2017, pot sa dau eu acum ceva referinte si modul de rezolvare, desi este atat de tardiv.
In primul rand la mine a aparut in conditiile instalarii de la zero a Revisal 6.0.7 pe un laptop cu Windows 10 build 1903 (m-a surprins cand am descoperit ca se intampla si in 2017, desi foarte probabil ca atunci se folosea 6.0.6, eventual 6.0.5).

Rezolvarea am gasit-o plecand de la o mentiune din chiar manualul de instalare PDF aferent versiunii 6.0.7 (undeva la pag. 2 la sectiunea despre cerintele de sistem, anume la "alte cerinte" - referirea la .Net framework 4).

Trebuie mers in Control Panel, la "Program and Features", la optiunea "Turn windows features on and off"; acolo trebuie desfacuta ramura ".Net Framework 4.8 Activation Services", >> "Wcf Services" si aici trebuie bifata optiunea "HTTP Activation".
Nu strica sa fie bifata si optiunea ".Net Framework 3.5", dar ma astept sa fie oricum bifata automat de catre sistem, in mod implicit.
Apoi, desigur, trebuie dat OK, si OK .. pana se inchide fereastra.
Dureaza multicel (cateva minute) dar procedura se incheie cu succes.
Nu pare sa fie nevoie de restart, dar eu am dat totusi restart, preventiv.

Dupa ce am setat aceasta optiune, Revisal nu a mai dat acea eroare.

radulescug863
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 09, 2016 1:05 pm

Re: eroare revisal

#9 Mesaj de radulescug863 »

Multumim, am folosit modul de rezolvare si acum totul e ok. Dupa mult timp pierdut am gasit solutia datorita dvs. Multumesc din suflet,o zi frumoasa!

ciudacl
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 12, 2017 2:28 pm

Re: eroare revisal

#10 Mesaj de ciudacl »

Aceeasi problema am avut-o si eu insa eroarea s-a produs ieri dupa ultima actualizare windows10 si datorita dvs am remediat problema. Va multumim

hegedusa378
Mesaje: 36
Membru din: Vin Dec 18, 2015 12:04 pm

Re: eroare revisal

#11 Mesaj de hegedusa378 »

Am windows 7, am eroare la convertirea fisierelor .xml din Saga in .rvs din Revisal. Am incercat pasii de mai sus, dar probabil ca din cauza versiunii, nu am Net Framework 4.8, am versiunea 3.5.1, unde am pus bifa pe HTTP Activation, si toturi nu merge converirea fisierului. Am urmatoarea eroare : XML invalid conform schema: The 'http://schemas.datacontract.org/2004/07 ... ies:Durata' element is invalid - The value '**********' is invalid according to its datatype 'http://www.w3.org/2001/XMLSchema:double' - The string '**********' is not a valid Double value. Line number: 1. Line position: 48263. Nu stiu ca sa fac? S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare revisal

#12 Mesaj de balazse »

Ai actualizat si programul ReviSal, adica sa ai vers.6.0.7?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare revisal

#13 Mesaj de tomac »

La un salariat, la generarea xml e posibil să fie o valoare generată incorect.
Apare aleator asta.
Deschideți XML-ul generat și căutați **********
Vedeți la ce salariat și la ce câmp apare. Corectați sau reselectați valoarea din acel câmp și se va rezolva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: eroare revisal

#14 Mesaj de buldanc717 »

Buna ziua ,
Cum pot corecta urmatoare eroare aparuta dupa instalarea ultimei veriuni 6.0.7 ." eroare neprevazuta ,could not instantiate Cacheprovider : NHibernate. Cahes.SysCache.SysCacheProvider,NHibernate. Cahes.SysCache, nersion 3.1.04000, culture =neutral ,PublickeyToken=6876f2ea66c9f443".
Precizez ca am celelalte versiuni ale revisalului instalate .
Multumesc ,

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: eroare revisal

#15 Mesaj de buldanc717 »

scuze, am gasit putin mai sus raspunsul , dar nu functioneaza.

Scrie răspuns