Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

#1 Mesaj de minum »

Se poate depune o Raportare contabila semestriala rectificata la 30.06.2019?

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

#2 Mesaj de ferenta192 »

Eu așa știu că numai cea anuală nu se poate depune rectificativă!
Scuze...am gândit una și în grabă am scris alta! :oops: :oops: :oops:
Ultima oară modificat Mie Aug 21, 2019 6:44 pm de către ferenta192, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

#3 Mesaj de minum »

La cel anual se poate depune bilant rectificat.

Conform procedurii aprobate prin OMFP nr. 450/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul corectarii unor erori, ulterior depunerii situatiilor financiare anuale/raportarilor contabile anuale, operatorii economici pot depune numai la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice un alt set de situatii financiare anuale si documentele cerute de lege, respectiv raportari contabile anuale, dupa caz, care vor cuprinde informatii corectate.
Entitatile depun situatiile financiare anuale/raportarile contabile anuale la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice in format electronic, impreuna cu situatiile financiare anuale/raportarile contabile anuale listate cu ajutorul programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice, semnate potrivit legii.
In vederea depunerii situatiilor financiare anuale/raportarilor contabile anuale in format hartie si in format electronic, entitatile folosesc programul de asistenta pus la dispozitie gratuit de catre Ministerul Finantelor Publice pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, prin care se genereaza un fisier de tip PDF, avand atasat un fisier xml, care contine datele de identificare a entitatii, precum si un fisier cu extensia zip.
Pentru situatiile financiare anuale fisierul cu extensia zip va contine situatiile financiare anuale si documentele cerute de lege, asa cum acestea sunt intocmite de entitati si scanate, alb-negru, lizibil si cu o rezolutie care sa permita incadrarea in limita a 9,5 MB a fisierului PDF la care este atasat fisierul zip.

Revin cu intrebarea - a depus cineva raportare semestriala rectificata/corectata?

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

#4 Mesaj de costanc757 »

Am citit pe grupurile de conta de pe FB ca sunt colegi care au depus si a fost ok. Recipisa a fost fara eroare

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: Raportare contabila semestriala - intrebare "desteapta"

#5 Mesaj de minum »

Multumesc!

Scrie răspuns