Panouri fotovoltaice

Mesaj
Autor
padurariua895
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 06, 2012 3:20 pm

Panouri fotovoltaice

#1 Mesaj de padurariua895 »

Buna ziua. Am o problema spinoasa: Daca, spre exemplu, avem costul materialelor de 18.000 de lei, cat pot inregistra in contabilitate ca si manopera? Intrucat se stie ca finantarea este 90% din totalul: materiale + manopera? Finantarea este tot 20.000 lei? Sau este mai putin? Sau mai mult? Ca nu imi dau seama. Va multumesc tuturor pentru eventualele raspunsuri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Panouri fotovoltaice

#2 Mesaj de tomac »

Eu nu am înțeles nimic.
Nu pricep ce doriți să înregistrați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

padurariua895
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 06, 2012 3:20 pm

Re: Panouri fotovoltaice

#3 Mesaj de padurariua895 »

Buna ziua. Problema este in felul urmator: pentru programul de instalare al panourilor fotovoltaice, (energia verde) se acorda niste fonduri nerambursabile primite de la AFM Bucuresti. Am un caz particular in care costul materialelor este de 18.000 lei si nu stiu care este valoarea pe care o pot solicita de la beneficiar ca si manopera. Intrucat finantarea primita de la AFM Bucuresti este 90% X (valoarea materialelor + manopera). Trebuie completata o cerere de finantare in care trebuie trecute aceste sume.
Intelegeti acum despre ce este vorba?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Panouri fotovoltaice

#4 Mesaj de tomac »

Nu. Pentru că nu spuneți cine sunteți: furnizorul panourilor sau cumpărătorul lor? Subvenția o primește cumpărătorul. Din ce spuneți păreți a fi furnizorul. Manopera este stabilită de furnizor. Nu există o limită stabilită prin lege a acesteia. Cumpărătorul este cel care acceptă sau nu această manoperă. De regulă se stabilește printr-un deviz de lucrări în situații ca aceasta, anexă la un contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

padurariua895
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 06, 2012 3:20 pm

Re: Panouri fotovoltaice

#5 Mesaj de padurariua895 »

Buna ziua. Noi montam sistemele de panouri fotovoltaice. Si in ceea ce priveste manopera, tin sa va contrazic, deoarece scrie in ghidul de finantare ca manopera reprezinta 15% din finantarea acordata de AFM Bucuresti.
Va multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Panouri fotovoltaice

#6 Mesaj de tobosv790 »

Adicatelea pe dvs va intereseaza cati bani ia omul(cumparatorul) ca sa stiti cat "il incarcati" la manopera? Un furnizor de servicii onest nu intreaba chestii d-astea. Fara suparare!

padurariua895
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 06, 2012 3:20 pm

Re: Panouri fotovoltaice

#7 Mesaj de padurariua895 »

Buna ziua. Se pare ca intrebarea mea a fost inteleasa gresit, din pacate.
O zi frumoasa!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Panouri fotovoltaice

#8 Mesaj de tobosv790 »

Daca am inteles gresit, imi cer scuze. Explicati mai in amanunt...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Panouri fotovoltaice

#9 Mesaj de tomac »

@padurariua895 - ghidul de finanțare nu este lege. Este o normă care limitează nivelul manoperei în cazul finanțărilor prin APM pentru a preveni abuzurile. Asta nu înseamnă că regula celor 15% este o regulă general obligatorie și că indiferent că există sau nu finanțare nerambursabilă există acea limitare.
În situația dvs aș reciti cu atenție ordinul 1287/2018. În special art.5 și art.6
ARTICOLUL 5
Cuantumul finanțării
(1) Finanțarea se acordă în procent de până la 90% din valoarea totală a cheltuielilor eligibile, în limita sumei de 20.000 lei.
(2) Suma finanțată de Autoritate se scade de către instalatorul validat din valoarea totală a facturii, iar diferența se suportă de către beneficiarul final, din surse financiare proprii.

ARTICOLUL 6
Cheltuieli eligibile în cadrul programului
(1) Sunt considerate cheltuieli eligibile următoarele:
a) cheltuielile cu achiziția sistemului de panouri fotovoltaice cu putere minimă instalată de 3kWp, având ca principale părți componente: panouri fotovoltaice; invertor/invertoare; materiale conexiuni; structura de montaj a sistemului; modul de comunicație; contor inteligent care măsoară cantitatea de energie produsă de sistemul de panouri fotovoltaice și care permite colectarea și transmiterea datelor relevante de la distanță, în format electronic; tablou electric curent continuu/curent alternativ;
b) cheltuielile cu montajul și punerea în funcțiune a sistemului de panouri fotovoltaice, reprezentând maximum 15% din valoarea finanțată de Autoritate;
c) TVA aferentă cheltuielilor eligibile.

(2) Sunt considerate eligibile numai cheltuielile efectuate după semnarea contractului de finanțare nerambursabilă încheiat între beneficiarul final și Autoritate.
(3) În situația în care AMPOR declară neeligibile anumite cheltuieli, acestea nu se finanțează/nu se plătesc/se recuperează de la beneficiarul final sau de la instalatorul validat, după caz, în funcție de persoana culpabilă.
Pe speța dvs.:
Costuri cu materialele - panouri invertor, materiale, etc. 18000 lei.
Cheltuieli cu montaj și punere în funcțiune 15% din 90% din valoarea materialelor
Aceasta este valoarea maxim finanțabilă.
Orice altă manoperă - costuri de transport, deplasare, etc nu sunt cheltuieli eligibile și sunt în sarcina beneficiarului dacă acesta le acceptă prin contract.
Așadar dacă ați avea 18000 lei materiale și 18000 lei manoperă, pe factură, ca sumă finanțată de AFM din totalul de 36000 lei ați avea
18000 lei materiale x 90% = 16200 lei + 15% din aceștia manoperă 2430 lei = adică 18630 lei finanțabili, iar diferența de 17370 lei ar fi suportată de beneficiar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Panouri fotovoltaice

#10 Mesaj de tobosv790 »

Q.E.D

Scrie răspuns