contributie de asigurai de sanatate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
canaa
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

contributie de asigurai de sanatate

#1 Mesaj de canaa »

Buna ziua. Am intampinat o problema destul de majora.In anul 2016 o persoana ,salariata a unitatii a primit si drepturi din arenda in valoare de 60224 lei. Programul SAGA a calculat acestei persoane automat impozitul de 16 % dupa ce s-a facut deducerea de 40%, iar contributia de sanatate a stabilit-o la 737 lei. Acum vine de la ANAF decizie de impunere de diferenta contributie sanatate in valoare de 1255 lei(1992 lei-737 lei).Dupa calcule ,reiese ca ANAF a calculat contrtibutia la 36132 lei,suma care ramane dupa aplicarea deducerii. SAGA calculase la de 5 ori salariul mediu pe economie(2681 lei x 5 x 5.5%). Cum e corect?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contributie de asigurai de sanatate

#2 Mesaj de pomparaus »

Pentru 2016 : Persoanele fizice care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri . Contributia de asigurari sociale de sănătate se determina prin aplicarea cotei de 5,5 % asupra bazei de calcul. Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele fizice care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reținere la sursă a impozitului este diferența dintre venitul brut și cheltuiala deductibilă determinată prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut și nu poate fi mai mare decât valoarea a de 5 ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat , în vigoare în anul pentru care se stabilește contribuția (2681 lei).
60224 lei - 24090 lei (40% deducerea) = 36134 lei x 5.5% = 1987 lei suma de plata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributie de asigurai de sanatate

#3 Mesaj de tomac »

Una e baza lunară și alta regularizarea anuală.
E normal ca la regularizare să apară diferențe dacă a avut arendă doar într-o lună sau două. Iar calculul bazei lunare e făcut corect, așa cum arată pomparaus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns