spor de week end

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
csikosc
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 02, 2010 12:00 am

spor de week end

#1 Mesaj de csikosc »

Se poate evidentia acest spor in cimpul alte drepturi de pe statul de plata?
Daca il adaug la configurare salarii,ore suplimentare sau de noapte cu procent si aplicat la...el apare la lista,pot trece direct orele din pontaj,face si calculul ,dar se regaseste pe statul de plata tiparit in casuta cu ore sulimentare(obiectie ITM)

Pentru a aparea la alte drepturi trebuie sa sterg orele din lista si sa trec suma la sporuri.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor de week end

#2 Mesaj de stroescud »

la Configurare salarii ai rubrica de sporuri.
Pui acolo sporul pe care il dai, denumire, suma, procent.
Vi in tabelul salariati si adaugi sporul la salariat.
In statul de plata va fi evidentiat, in rubrica a doaua, sporuri permanente.

csikosc
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 02, 2010 12:00 am

Re: spor de week end

#3 Mesaj de csikosc »

sporul nu e permanent

ticanad
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 26, 2016 10:34 am

Re: spor de week end

#4 Mesaj de ticanad »

Daca nu e permanent il calculezi manual(asa cum este mentionat in contract) si il treci la sporuri. Sporul de weekend presupune 40 ore/saptamana dar lucrat sambata si/sau duminica...orele suplimentare sunt altceva.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor de week end

#5 Mesaj de stroescud »

in REVISAL trebuie mentionat sporul acordat, daca o luna ii dai si doua nu-i dai trebuie sa intocmensti act aditional pentru fiecare modificare, ba i-l dai , ba nu i-l dai, e ca un fel de joaca, dar e pe timpul tau si neaparat trebuie mentionat in REVISAL.
orice modificare la unul dintre elementele CIM-ului trebuie mentionata in REVISAL si transmisa ca atare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor de week end

#6 Mesaj de tomac »

Nu e adevărat. Un spor este permanent dacă este prevăzut de CIM. Dacă nu e prevăzut de CIM nu are ce căuta în REVISAL și poate fi acordat sau nu de către angajator în funcție de criteriile sale specifice care pot fi stabilite prin acte interne (decizii, ROI, hotărâri AGA, etc) nu prin acte de modificare a CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor de week end

#7 Mesaj de stroescud »

Vorbim despre spor de wekend.
Este legiferat si angajatorul este obligat sa il dea.
Nu este un spor aleatoriu sau la liberul arbitru al angajatorului.
Se lucreaza in weekend procedezi ca atare: dai doua zile libere consecutive, sau platesti ore suplimentare fara a depasi baremul si in plus dai si spor de weekend.
Sporul il evidentiezi de la inceput in CIM, sau venind pe parcurs modifici CIM prin Act Aditional.
Totul evidentiat si transmis la ITM prin REVISAL.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor de week end

#8 Mesaj de tomac »

Ba da, este aleator sau la liberul arbitru când vine vorba de modalitatea de stabilire, cuantum, etc. Așa că nu este obligatoriu să fie înscris în CIM. Codul muncii obligă doar la acordarea lui și atât. Nu spune că prin CIM, nu-i stabilește procent, cuantum, reguli de stabilire, etc. Așa că, din acest punct de vedere este aleator sau la liberul arbitru al angajatorului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: spor de week end

#9 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, sporul de week-end devine permanent doar atunci cand este prevazut prin CIM, ROI, respectiv CCM. Daca programul normal de lucru al angajatorului presupune ore lucrate in zilele de week-end (alimentatie publica, magazine cu amanuntul, etc.), atunci este indicat sa i se acorde ca spor cu caracter permanent. Daca se lucreaza ocazional (de ex. in firma de contabilitate s-a lucrat in sambata dinaintea datei de 25 a lunii), angajatorul este obligat sa-i acorde sporul de week-end, conform ROI, respectiv CCM, dar acel spor nu este cu caracter permanent.
Eugen Pintea

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: spor de week end

#10 Mesaj de peticae228 »

Dar daca sporul de weekend este specificat in CIM insa nu se lucreaza sambata si duminica se mai acorda? Daca apare pe pontaj ca lucreaza sambata si duminica atunci i se acorda si acest spor nu?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: spor de week end

#11 Mesaj de septimiuv »

Poate fi un spor permanent când baza nu este permanentă?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor de week end

#12 Mesaj de stroescud »

Ca sa scap den toate aceste dileme, 2 cameriste, un bucatar si un ospatar, lucreaza aleatoriu in weekend dar sporul l-am pus permanent tuturor, 5% din salariul de baza si gata, nu mai stau sa-mi fac parul cret, il dau, nu-l dau, cum, cat, unde, cum???
Prin CIM, prin CCM, Prin Lege prinITM!?
Cu stima!
Si toata lumea multumita.

ghilear593
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:00 am

Re: spor de week end

#13 Mesaj de ghilear593 »

sunt trei cazuri:
1. art 137 (2) activitatea presupune in mod curent lucru in weekend, si atunci repausul poate fi acordat in oricare 2 zile consecutive pe parcursul saptamanii, in conditii stabilite in CCM sau ROI
in acest caz se stabileste un spor lunar cu caracter permanent la salariu, fie prin CCM daca este valabil si este prevazut, daca nu, prin CIM, si nu este prevazut un procent

2. art 137 (4) situatii exceptionale, care trebuie autorizate de ITM si puse in acord cu sindicatul/reprezentatul salariatilor si nu pot depasi 14 zile calendaristice (insemnand 2 weekenduri)
in acest caz zilele de repaus se acorda cumulat si, pe langa aceasta, salariatii au dreptul la o compensare de 150% din salariul de baza (dublul a 75% prevazut la art 123 (2)) pentru orele lucrate in weekend (trebuie definit sporul la configurare salarii si trecute orele la detalii cand se intra la modificare pe stat, cum s-a descris mai inainte)

3. art 138 (1) lucrari urgente
in acest caz dreptul la repaus saptamanal este suspendat si se acorda compensatie de 150%

cu toate acestea, trebuie sa nu se scape din vedere prevederea privind orele suplimentare, care rezulta obligatoriu in urma suspendarii repausului saptamanal, si/sau a programului efectiv de lucru in situatii exceptonale/de urgenta
aceste ore trebuie compensate prin zile platite, la care nu mai apare obligatia de a fi succesive, in urmatoarele 60 de zile, sau daca nu se pot acorda zile platite in perioada prevazuta, se va acorda o compensatie de 75%, mai putin pentru sarbatorile legale care trebuie compensate cu ZLP in 30 zile sau spor de 100% la depasirea perioadei

dana467
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 08, 2016 11:13 am

Re: spor de week end

#14 Mesaj de dana467 »

buna ziua, ma poate ajuta cineva la un spor de wekend,pana acum au fost angajati cu 1% din salar, a venit o noua contabila si vrea sa ii punem cu 5 lei/ora lucrata brut, lucra doar o sambata pe luna 6ore, iar un angajat lucra doua sambete pe luna. Nu stiu cum sa fac si in saga aceasta procedura.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor de week end

#15 Mesaj de stroescud »

Spor 1 30 lei
Spor 2 60 lei
Le faci la urma/le creezi in ecranul sporuri, fiecare separat
si la fiecare salariat ii pui sporul respectiv.
Si doamna contabila ce face?
Nu face si salarii?

Scrie răspuns