Raport de gestiune

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
dinescuv575
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 18, 2019 7:39 am

Raport de gestiune

#1 Mesaj de dinescuv575 »

Buna seara,
Am rugamintea sa ma ajutati, cu un sfat in urmatoarea problema. Am licenta pentru SAGA PS - Stocuri. Am un pfa - norma de venit iar gestiunea - asa am setat-o de la inceput - cantitativ valorica, cu articolele de tip "marfuri" pentru ca din ce am citit pe site , doar asa imi poate genera Raportul de Gestiune. Stiu ca nu este obligatoriu la un PFA, dar ca sa scap de a ma contrazice cu organele statului, il fac si gata. Ca sa pot descarca gestiunea, merg pe iesiri si in functie de valoarea zet-ului, aleg, linie cu linie, articolele astfel incat totalul acestora sa fie cu cel din zet. Intrebarea mea este daca pot scapa, cumva, de aceasta munca de sisif si pe iesiri sa trec exact valoarea bonului fara a mai alege toate produsele si sa imi apara iesirea si in raportul de gestiune. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Seara frumoasa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport de gestiune

#2 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativa-valoric, de ce ai avea nevoie de raport de gestiune (pe langa faptul ca ce este raport de gestiune)?
Daca doresti sa renunti la cantitativ-valoric, atunci trebuie sa mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" si pui bifa la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Raport de gestiune

#3 Mesaj de tomac »

La normă de venit nici măcar contabilitatea nu este obligatorie! Nu că nu e obligatoriu un raport care nu există. Nu aveți nici cea mai mică obligație contabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bobesa804
Mesaje: 25
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Raport de gestiune

#4 Mesaj de bobesa804 »

Buna seara,
La un PFA sistem real ,caen 4520 si 4532 e necesar a se intocmi raport de gestiune? La partea de comert cu amanuntul se face NIR la factura de achizitie? Ce documente sunt obligatorii a se completa in acest caz?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Raport de gestiune

#5 Mesaj de tomac »

Cele din ordinul 170/2015.
Atât.
Raport de gestiune nu există reglementat în România. Este reglementat de opiniile personale ale celor de la ANAF nu de vreun act oficial.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinescuv575
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 18, 2019 7:39 am

Re: Raport de gestiune

#6 Mesaj de dinescuv575 »

balazse scrie: Dum Sep 15, 2019 2:59 pm Daca lucrezi cantitativa-valoric, de ce ai avea nevoie de raport de gestiune (pe langa faptul ca ce este raport de gestiune)?
Daca doresti sa renunti la cantitativ-valoric, atunci trebuie sa mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" si pui bifa la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma".
Multumesc mult!

Scrie răspuns