avans in valuta pentru deplasare externa

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
valcuo270
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:39 pm

avans in valuta pentru deplasare externa

#1 Mesaj de valcuo270 »

Buna ziua !
Poate pentru unii dintre dv.aceste operatiuni sunt banalitati.
Pana acum institutia a acordat avans in lei pentru deplasari in strainatate.Acum HG 518 prevede ca avansul in lei se acorda doar in cazuri temeinic justificate,deci musai trebuie avansuri in valuta.
Deci : deschid cont la BRD(unde se platesc salariile personalului) in lei.Se face schimbul valutar pentru deplasare.
De aici ,nu mai stiu ce trebuie facut.Transferul de la trezorerie la BRD il fac pe 20.30.30 ?
Apoi avansul de deplasare ? separat pe 10.01.13,20.06.02 si eventual 20.30.30(taxa conferinta,de exemplu) ?
Mentionez ca nu efectuam operatiuni cu numerar.Cheltuielile de deplasare,decont de cheltuieli,etc,totul se face prin transfer bancar.

Transparenta bugetara se va referi doar la operatiunile prin trezorerie.Cum incadrez avansurile ?
Cum echilibrez articolele bugetare ?
Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

stanescug97
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 23, 2014 9:11 am

Re: avans in valuta pentru deplasare externa

#2 Mesaj de stanescug97 »

fără casierie este mai greu, oricum trebuie deschis si cont de valuta la banca comerciala, nu numai de lei. Se vireaza din Trezorerie in contul de lei bancar sume (mai mari ca si : alimentare cont schimb valutar+-diurna, sau cheltuieli deplasare, pe fiecare aliniat in parte 10.01.13.(pentru diurna si cazare - sume forfetare), 20.06.02 (pentru transport si depasire cazare), comisioane bancare etc. Se face licitatie valutara separat pentru fiecare aliniat, se transfera valutele in contul personal al salariatului !? , se inregistreaza dif. de curs pe fiecare aliniat (curs licitatie mai mare - cursul bnr la data transferului catre salariat) astfel incat pe conturile de valuta sa ramana sold 0 in lei. La intoarcere, daca exista diferenta de decont salariatul transfera in contul de valuta al institutiei dif, institutia vinde valuta (suma se transfera contul de lei), se face iar dif de curs pe fiecare aliniat, iar ce ramane in contul de lei se reintregeste contul de trezorerie pe fiecare alinat in parte , contul devine 0. Atentie, ca se deschide cutia pandorei si trebuie alimentat periodic contul de lei cu c/val comisioane bancare lei si valuta (de regula, banca isi targe automat comisionul de valuta din lei prin licitatie). In concluzie, din ce stiu eu exista obligatie ca institutia sa organizeze activitate de casierie, iar evidenta operatiunilor bancare e bine sa se faca pe fiecare aliniat in parte.

valcuo270
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:39 pm

Re: avans in valuta pentru deplasare externa

#3 Mesaj de valcuo270 »

Multumesc mult.Asa ma gandisem si eu.Pana la urma s-a renuntat la idee.Pleaca pe banii lor,si apoi fac decont.

valcuo270
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:39 pm

Re: avans in valuta pentru deplasare externa

#4 Mesaj de valcuo270 »

Buna ziua !
Am eu ce am cu deplasarile externe :)))
Daca au plecat pe banii lor,la decontare ce curs folosesc ? cel din ziua depunerii decontului,sau cel din data emiterii fiecarui document justificativ ?
Precizez ca suntem institutie publica.
Multumesc anticipat !

Scrie răspuns