schimbare asociat si administrator

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

schimbare asociat si administrator

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, unul dintre asociatii SRL care era si administrator unic a cedat partile sociale celuilalt asociat in totalitate, nu mai este nici administrator si nu mai are legatura cu firma. Sediul social nu s`a schimbat. Trebuie depusa declaratie la AFP pentru aceste modificari ? Daca parola Revisal a fost ridicata de alta persoana decat administratorul, dar persoana desemnata sa trimita Revisal era administratorul, trebuie declarata la ITM modificarea administratorului sau doar emisa decizie de transmitere REvisal pentru noul administrator, decizie ce nu se comunica la ITM. Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: schimbare asociat si administrator

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru REVISAL este deajuns o Decizie interna din care sa reiasa cine se ocupa de REVISAL.
Din motive variate parola poate fi schimbata sau poate fi pastrata.

S-a depus la Registrul Comertului cedarea partilor sociale si AFP va primi electronic noua formula.
In situatia in care cedarea partilor sociale s-a facut la acelasi pret (presupunem ca erau 2 asociati cu 100 u.m. - 50% - fiecare) de 100 u.m. (unitati monetare) in contabilitate se trece 1012.02 (al 2lea asociat) la 1012.01 (1ul asociat). Asta e tot!

Exemplu:
Avem in balanta: debit......credit
cont 1012.01 pentru 0........100 u.m.
cont 1012.02 pentru 0........100 u.m.
Facem nota contabila:
1012.02 = 1012.01 pentru 100 u.m.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns