indici ierarhizare

Mesaj
Autor
badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

indici ierarhizare

#1 Mesaj de badeaa498 »

Buna ziua,

Lucrez intr-o firma de constructii care are 3 salariati cu un salariu de 3000 lei fiecare de la inceputul anului 2019 conform ordonantei.Toti salariatii au studii superioare.
Citind ieri un articol despre proiectul de lege propus privind indicii de ierarhizare,in text se regasea o fraza care spune " În practică există o excepție, reprezentată de sectorul Construcții, care utilizează coeficienți aplicabili salariului minim. "
Despre ce coeficienti este vorba?Indicii de ierarhizare stiu ca nu mai exista din 2011.Se refera la societatile de constructii care au contract colectiv de munca ?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: indici ierarhizare

#2 Mesaj de pomparaus »

Ordonanta spune ca 3000 lei e salariul minim in constructii, dar nu te opreste nimeni pe tine firma sa nu dai salarii mai mari de 3000 lei.
Referitor la indicii de ierarhizare e doar un proiect de lege si din ce am citit inteleg asa : ca necalificatul nu are cum sa aiba acelasi salariu cu contabilul adica 2080 lei (de ex.). In trecut exista grila de salarizare, cam asa ceva vor sa reintroduca (functie de pregatirea profesionala, salariul sa difere).

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: indici ierarhizare

#3 Mesaj de badeaa498 »

Va multumesc pentru raspuns.
Imi era teama ca la minim ul de 3000 lei mai trebuie sa aplic si alti indici avand in vedere ca toti au studii superioare ,pentru ca fraza din articol m-a indus in eroare .
O zi frumoasa

Scrie răspuns