bilet de avion

Mesaj
Autor
agibaid
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 18, 2019 1:45 pm

bilet de avion

#1 Mesaj de agibaid »

Buna ziua.
Firma platitoare de tva achizitioneaza bilet de avion pentru un zbor pe o ruta interna Buc-Cluj de la firma Lucky2go din Polonia ( cod de tva valid in VIES) .
Factura este in euro fara tva si la cota de tva este trecut NP.

1. Este o achizitie intracomunitara si se declara in D300 si D390?
2. Este transport intern se face taxare inversa aici , nu se declara in D390 fiind la exceptii art 278 alin 4 lit b. Se depune D300 si D394? Daca se declara in acestea la ce rubrica?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilet de avion

#2 Mesaj de paturcai »

Cat de putin v-ati pricepe, o factura intracomunitara emisa de o entitate din UE trebuie tratata ca atare: achizitie intracomunitara (cum sa o considerati exceptie la intern?)
Daca folositi SAGA nu inteleg de ce va trebuie randul din D300 unde trebuie sa apara aceasta achizitie? SAGA o face automat. (rd. 7 si 7.1, si 22 si 22.1)
Depuneti D300 si D390.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

agibaid
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 18, 2019 1:45 pm

Re: bilet de avion

#3 Mesaj de agibaid »

Multumesc pt raspuns.
Aveam nevoie de o confirmare.
Cineva mi-a spus ca ar intra la exceptii art 278 alin 4 lit b-17. (1)
Conform art. 278 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, locul prestării pentru serviciile ce constau în transportul de călători este locul în care se efectuează transportul, în funcție de distanțele parcurse.

(2) Transporturile naționale de călători sunt transporturi care au locul prestării în România, având punctul de plecare și punctul de sosire pe teritoriul Romania

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilet de avion

#4 Mesaj de paturcai »

Nu este un transport de calatori.
Este un comisionar care intermediaza....ceva.
Pe factura scrie bilet de avion.
Pe bonurile de la orice benzinarie cand cumparam ROVIGNETA, de fapt cumparam o recuperare de taxa de la beneficiarul real (asa cum era odata taxa de drum care aparea distinct pe bonurile de benzina si multi colegi (din nefericire) o tratau ca pe o chletuiala cu bugetul statului folosind contul contabil 635)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

agibaid
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 18, 2019 1:45 pm

Re: bilet de avion

#5 Mesaj de agibaid »

Multumesc

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: bilet de avion

#6 Mesaj de costachet982 »

o sa te starnesc la o dezbatere pe tema biletului de avion ( interpretare) si a contului 635, dupa data de 25.09
domnule paturcai :)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bilet de avion

#7 Mesaj de paturcai »

Ha ha ha ha
OK
Sa trecem cu bine de 25.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

milanovicie755
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 02, 2022 11:58 am

Re: bilet de avion

#8 Mesaj de milanovicie755 »

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui inregistrata in Saga o factura emisa de o firma din Finlanda care nu are cod valid VIES si care a vandut bilete de avion pe ruta interna (Bucuresti-Oradea), in EURO, fara TVA si fara vreo alta specificatie in acest sens, iar firma beneficiara din Romania este platitoare de TVA.
Va trebui depus si D390?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilet de avion

#9 Mesaj de tomac »

Ca factură. Fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milanovicie755
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 02, 2022 11:58 am

Re: bilet de avion

#10 Mesaj de milanovicie755 »

Multumesc enorm!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: bilet de avion

#11 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,
Am primit o factura cu bilete de avion pe ruta interna (Bucuresti-Cluj), in LEI, cu TVA zero, de la firma Edreams din Spania, care are cod valid VIES si si cu specificatia pe factura ca actioneaza in calitate de agent declarat, iar firma beneficiara din Romania NU este platitoare de TVA.
In schimb pe factura apare gresit la beneficiar TVA cu RO in fata. De asta cumva s-a facturat cu cota 0 la TVA?
In cazul asta trebuie platit TVA de firma din RO?

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: bilet de avion

#12 Mesaj de ioni459 »

Dl @tomac va rog frumos un raspuns!
Am contactat furnizorul de mai multe ori si la telefon si in email, am explicat situatia ca in mod eronat salariatul care a facut rezervarea la biletul de avion a completat caseta cu RO din fata codului fiscal, si ca firma din RO nu este platitoare de TVA nici intern si nici special, dar raspunsul lor a fost ca nu modifica factura. Precizez ca factura este achitata pe site cu cardul firmei.
Le-am sugerat si varianta sa modifice datele clientului intrucat TVA-ul din factura nu exista, din persoana juridica cu numele salariatului.. si nimic.
Cum inregistrez in contabilitate acesta factura ??

Multumesc

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: bilet de avion

#13 Mesaj de precupl39 »

Buna ziua,

Cum pot sa inregistrez o factura de bilete de avion de la Wizz Air Malta care are pe factura tva 18% , pret in euro dar si in lei.
Am incercat la intrari in valuta dar cand trec procentul de 18%, programul imi da eroare.
Multumesc din suflet pentru raspunsuri

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bilet de avion

#14 Mesaj de tomac »

Adică vreți să deduceți TVA dintr-o factură emisă cu cotă din altă țară?!
Cum ați ajuns la concluzia că puteți deduce acel TVA?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: bilet de avion

#15 Mesaj de precupl39 »

Nu vreau sa deduc tva, deci trebuie sa o inregistrez fara tva? adica suma totala si la tva 0? Vreau sa fie corect.
Multumesc

Scrie răspuns