deconturi - cheltuieli cu cazarea

Mesaj
Autor
sabouf
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 16, 2011 11:30 am

deconturi - cheltuieli cu cazarea

#1 Mesaj de sabouf »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati. Firma sc X are un contract de colaboare cu firma sc Y . Un angajat al firmei Y este imputernicit pentru a reprezenta firma X in relatiile cu clientii si negocieri de preturi. Pleaca in delegatie un angajat al firmei X si cu reprezentantul imputernicit de la firma Y. Angajatul din firma X ia factura de cazare, pe care e specificat 2 camere din perioada 03.09-04.09, deci pentru cele 2 persoane. Firma X poate inregistra factura de cazare ca si cheltuieli deductibile daca pe delegatie apare doar 1 singura persoana, perioada de delegatie de 1 noapte dar pe factura sunt 2 camere? Daca da mai am nevoie de alte acte justificative?
Va multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deconturi - cheltuieli cu cazarea

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca exista contract de colaborare cat si imputernicire pt.anagajtul firmei Y sa reprezinte firma X in relatiile cu clientii, nu vad de ce cheltielile de cazare sa nu fie deductibile!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: deconturi - cheltuieli cu cazarea

#3 Mesaj de costachet982 »

NORMAL trebuia ca angajatul firmei Y sa ia factura de cazare ptr o camera iar firma Y factura catre X serviciile prestate in care incudea si costul cu deplasarea ( ce nu se rezuma doar la o cazare )
iar salariatul firmei X trebuia sa ia fac doar ptr o camera ( ptr el ) in baza delegatie
eu asa vad procedura.

Scrie răspuns