introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

Mesaj
Autor
scarlatm71
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am

introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#1 Mesaj de scarlatm71 »

Buna ziua! Am avut control de la ITM si am primit avertisment ca nu am actualizat CIM generat din Saga, cu urmatorul paragraf... Puteti sa actualizati? Sau daca deja este, cum procedez pentru actualizare?
Multumesc!
Evaluarea activității profesionale
(1) Evaluarea activității profesionale a salariatului are în vedere verificarea activității acestuia, a gradului de îndeplinire a obiectivelor stabilite prin autoritatea angajatorului și privește, dar nu se limitează, la:
a. Cunoașterea și înțelegerea de către salariat a tuturor fazelor proceselor de muncă specifice postului și a activităților înrudite; cunoașterea și înțelegerea de către salariat a obiectivelor/a normei de muncă, atât din punct de vedere cantitativ, cât și din punct de vedere calitativ;
b. Realizarea integrală și la timp a obiectivelor/normelor de muncă stabilite de către angajator;
c. Acuratețea și meticulozitatea prin care salariatul realizează sarcinile de muncă și își îndeplinește obiectivele stabilite de angajator pe termen scurt, mediu sau lung;
d. Finalizarea sarcinilor alocate potrivit angajamentelor luate de către societate și comunicate clienților/partenerilor;
e. Finalizarea lucrărilor potrivit normativelor, interne sau externe, utilizate de către angajator sau în conformitate cu dispozițiile date de către superiorii ierarhici;
f. Adaptabilitatea salariatului la schimbările organizatorice ale societății sau la progresul tehnologic al acesteia;
g. Gradul de implicare a salariatului în rezolvarea problemelor apărute în cadrul societății;
h. Gradul de însușire de către salariat a noilor tehnici și proceduri de lucru, precum și implicarea salariatului în implementarea acestora;
i. Modul în care salariatul se documentează și folosește experiența dobândită;
j. Capacitatea salariatului de îmbogățire a cunoștințelor profesionale și implicarea în formarea profesională inițiată de către angajator;
k. Capacitatea salariatului de a-și planifica sau organiza activitatea și eficiența transmiterii rezultatelor obținute către alte departamente sau către superiori;
l. Capacitatea salariatului de a lucra în echipă și aportul pe care îl aduce la îndeplinirea obiectivelor comune;
m. Capacitatea salariatului de a utiliza echipamentele tehnice din dotare în conformitate cu recomandările producătorilor și instrucțiunilor primite;
n. Capacitatea salariatului de realizare a sarcinilor de muncă, în bune condiții, fără a produce neconformități produselor realizate sau serviciilor prestate;
o. Respectarea prevederilor de securitate în muncă, prevenire și stingere a incendiilor, protecție a mediului, managementul calității, precum și a procedurilor interne, a Regulamentului Intern, a standardelor tehnice și a legislației în vigoare.
(2) Criteriile și procedurile de evaluare profesională sunt stabilite prin Regulamentul Intern al .......................... așa cum este adus la cunoștința salariatului.
(3) Periodicitatea evaluării profesionale a salariatului va fi stabilită prin Regulamentul Intern al societății.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#2 Mesaj de pomparaus »

CIM-il din SAGA este identic cu modelul pe care ITM-ul il are pe site-ul lor. Avertismentul in baza carui art., lege l-au dat?! Ce ti-au scris in PV?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#3 Mesaj de tobosv790 »

Da-i copy/paste, pune-l intr-un fisier si il adaugi la fiecare contract nou intocmit. Probabil ca nu aveau de ce sa se lege si ti-au gasit acest "nod in papura".

moldovan5
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 24, 2014 11:19 am

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#4 Mesaj de moldovan5 »

La fel am primit si eu pe baza art. 17 alin. (2) lit. e)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#5 Mesaj de septimiuv »

17 2 e ce act normativ?
Cumva știți că există act normativ cu forma și conținutul contractului de muncă?
Dacă vor altceva în contract să sune la minister să modifice actul normativ respectiv.
Nu putem încălca noi un act normativ doar pentru că vor ei.

scarlatm71
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#6 Mesaj de scarlatm71 »

art. 17 alin. (2) lit. e)
Au mentionat ca nu am actualizat CIM, mi-au trasat sarcina, sa adaug acest paragraf cu act aditional la fiecare contract... inclusiv la cele vechi...
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#7 Mesaj de septimiuv »

Din ce act normativ stimabililor? :shock:

scarlatm71
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am

Re: introducere paragraf in CIM . Control ITM sanctiune

#8 Mesaj de scarlatm71 »

codul muncii- asa au scris pe procesul verbal:
control de fond-respectarea prev legii 53 republicata, HG 905/2017
"respectarea prevederilor art17 alin 3lit e coroborat cu art 17 alin 4 din Legea 53/2003-republicata
ITM ILFOV
pe un email, va pot trimite pozele pv

Scrie răspuns