Deducere pensie pilon 3 din impozit

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Deducere pensie pilon 3 din impozit

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua,

La o microintreprindere un angajat isi plateste pensie private pilon 3. Se scade aceasta suma din vreun impozit ? pe salariu sau pe venit al angajatorului? daca da, cum operez in saga?

Multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#2 Mesaj de paturcai »

Daca angajatul isi plateste singur aceasta pensie, firma nu are niciun amestec.
In codul fiscal se face vorbire de sumele pe care o firma le angjeaza pentru un salariat privind scheme de pensii private.
Baza:
Art. 76 Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
.....
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
...
ș) contribuțiile la un fond de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la scheme de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, administrate de către entități autorizate stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, suportate de angajator pentru angajații proprii, în limita a 400 euro anual pentru fiecare persoană.

Din cele scrise mai sus rezulta ca angajatul, din propriile resurse financiare achita acea pensie. Deci nu are nicio legatura cu firma.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#3 Mesaj de septimiuv »

Are. Va câștiga 10% la salariu.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#4 Mesaj de roncovf »

Are legătură cu impozitul reținut de firmă salariatului, <<paturcai>> cam bate ...
viewtopic.php?f=9&t=42389&p=241566&hilit=pilon#p241566

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#5 Mesaj de paturcai »

I se retine pe Statul de salarii PENSIA.
In cazul de fata el plateste din buzunarul lui.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#6 Mesaj de septimiuv »

Dacă introduci unde trebuie suma nu i se reține nimic. Vezi la rețineri - reținut din „doar din baza impozabilă”.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#7 Mesaj de paturcai »

Intrebare:
Daca nu i se retine pe Stat (lucru absolut normal) in sensul ca firma poate "controla" daca acel salariat achita lunar, cum poate firma sa creada ca acel om plaste lunar acea pensie?
Raman la opinia mea: numai sumele pe care firma le plateste in numele angajatului il ajuta pe angajat si pe firma (avem contul 6458)
Acele sume pot fi folosite, nu ceea ce plateste angajatul din buzunarul lui. (asta daca plateste)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#8 Mesaj de septimiuv »

Pe același principiu deducere pentru copii îi acorzi doar dacă îi face cu administratorul firmei.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#9 Mesaj de paturcai »

OK
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#10 Mesaj de paturcai »

AM gasit si explicatii "oficiale":

Participarea la un fond de pensii facultative ofera si beneficii de natura fiscala. Astfel, daca esti angajat, contributia ta individuala la fondurile de pensii facultative este deductibila la calculul impozitului pe veniturile din salarii, in limita echivalentului in lei a sumei de 400 euro/an.

De o deducere similara beneficiaza si angajatorul care contribuie la un fond de pensii facultative pentru un angajat de-al sau: suma cu care a contribuit pentru acel angajat este considerata cheltuiala deductibila la calculul profitului impozabil pentru angajator, respectiv scutita de la plata impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 euro, intr-un an fiscal.

Astfel, daca adunam cele doua contributii, cea a angajatului si cea a angajatorului, rezulta o deductibilitate totala de 800 euro anual, pentru fiecare angajat.

Ce trebuie sa faci tu, in calitate de angajat, pentru a beneficia de deducerea fiscala?

Angajatorul are obligatia sa respecte prevederile art. 78, alin (2) din Codul fiscal cu privire la modul de calcul al impozitului pe veniturile din salarii realizate la locul unde se afla functia de baza a angajatului.

Astfel, indiferent cine face viramentul efectiv al contributiei in contul fondului de pensii facultative – angajatorul sau direct angajatul/participantul- angajatorul este cel care va trebui sa tina cont de deductibilitatea sumelor reprezentand contributiile individuale ale propriilor angajati la fondurile de pensii facultative.

Documentele pe care trebuie sa le prezenti angajatorului pentru ca acesta sa aplice deductibilitatea legala sunt:

- Copia Actului Individual de Aderare primita de la agentul de marketing in momentul semnarii

- Dovada platii contributiilor la fondul de pensii facultative (copie ordin de plata / foaie de varsamant sau document eliberat de administrator)

Avand aceste explicatii sunt de acord ca eu eram cel care nu stiam.

Sursa: https://www.nn.ro/acasa?p_p_id=101&p_p_ ... irect=true
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#11 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
deci daca am inteles eu bine din ce s-a dezbatut mai sus
un angajator face lunar pentru deductibilitatea lui din imp.pe venit
4418 - 4281 = 156 ron ( 400 euro / 12 * 4.7 )

si pentru salariat ( dupa ce aduce doc.mai sus mentionate )

444 - 427 = 156 ron

corect ?

urmand ca se faca

4281- 5121/5311= 156
427 - 5121 /5311= 156

luna de luna sau trimestrial

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#12 Mesaj de paturcai »

Nu se face nimic din cele mentionate de tine Costachet982.
Deschid statul de plata, in partea de jos (ecranul de jos, ma pozitionez pe salariatul caruia trebuie sa-i fac chestia asta, apas butonul RETINERI, acolo trec la explicatii PENSIE PILONUL 3, la suma fixa trec 150 lei din "doar din baza impozabila", asupra salariului brut, la suma totala - ultima coloana - trec 150 x 12 luni = 1.800). Luam in calcul ca EUR este 4,7 pentru urmatorul an si avem 400 eur x 4,7 = 1.880 lei/an. Se stabileste si perioada de RETINERE aceasta fiind in fiecare an de 12 luni de la 01.01.2020 pana la 31.12.2020 (ca exemplu).
Se trece la RETINERI SALARIAT ca se retine din baza impozabila (suma respectiva de 150 lei - maxim per/salariatul care aduce dovezi, in cazul in care el isi plateste din buzunarul propriu), iar in D112, se va duce la ALTE SUME inainte de calculearea impozitului si atat. SAGA nu face nicio NC pentru ca nu are de ce. In definitiv i se diminueaza salariatului baza asupra careia se va aplica impozitul pe salariu.
Cand spunem impozit pe venit, se subintelege pe "venituri din salarii" si nu pe impozitul pe veniturile microintreprinderilor (4418).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Deducere pensie pilon 3 din impozit

#13 Mesaj de costachet982 »

multumeeeesc !!!!

Scrie răspuns