Format Numere si Serii

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Format Numere si Serii

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! Am configurat pentru 2019 la "Numere si Serii" pentru "Factura de iesire" F19-001, considerand seria F19 si numarul de inceput 1. Cand imi preia in D394, imi pune "de la seria" F la "numarul" 1. Cum pot sa fac sa-mi exporte in pdf seria F19 si numarul 1 ? Pot pune in configurare vreun caracter (spatiu, /, ', | etc.) intre F19 si 001 care sa mi le delimiteze si sa mi le duca in campurile seria si numarul din pdf separat ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Format Numere si Serii

#2 Mesaj de balazse »

Nici cum, din desi nu inteleg cauza, in program functioneaza corect tipul de serie F19 001, dar cand se genereaza D.394 se importa aiurea sub forma F 19 (adica 19 se recunoaste ca si numar si nu ca parte din serie).
Singura posilitate este sa crezi seria "F", iar ca numar "19001".

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Format Numere si Serii

#3 Mesaj de prunam »

.. stiu, dar as fi preferat la serie F19 ("F"actura/an) si sa inceapa numerotarea de la 001 .. asa le-am dat tuturor clientilor modelul de decizie (seria F19 si de la nr. 001) .. acum, pe factura toti au trecuta seria F19 nr. 001. O sa-mi fie un pic "peste mana" sa trag un ochi (si sa modific manual) la fiecare 394 intocmit, dar nu-i bai ! :D Am incercat sa pun la serie F19F001 (ca incadrez seria intre doua litere) si tot nu-mi ia separat seria (F19F) .. iti recunoaste ca serie doar daca pui litere .. :( Cred ca ar putea fi rezolvata usor problema (tehnic) daca seria ar fi delimitata de numar prin "-" (la configurare numere si serii). Atunci soft-ul ar stii cum sa duca pe campurile corespunzatoare seria si numarul (la 394).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Format Numere si Serii

#4 Mesaj de balazse »

Trimite un e-mail celor de la Saga, poate pana la urma gasesc o solutie.
Sa ne zici si noua ce ai rezolvat.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Format Numere si Serii

#5 Mesaj de prunam »

:D .. am trimis; mi s-a răspuns foarte prompt, dar din păcate "nu se poate" .. :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Format Numere si Serii

#6 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, s-ar putea rezolva problema daca la "numere si serii" s-ar adauga o nou coloana "seria", astfel s-ar putea delimita seria de la numar, adica la "serie" sa se completeze "F19", iar la numar "001".
Dar este posibil ca ideea mea nu se poate implementa din varii motive, desi nu prea inteleg care ar fi.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Format Numere si Serii

#7 Mesaj de prunam »

... cred ca au de implementat/remediat altele mult mai grele decat chestia asta .. poate cand or prinde un pic de pauza mai umbla si la "detalii" de genu' situatiei de mai sus .. :D

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Format Numere si Serii

#8 Mesaj de ovidiuo »

Buna seara ! Vreo veste (imbunatatire) fata de cele discutate mai sus ? Si mie mi se pare decent ca firmele sa-si aloce serii de genul F19, F20, F21 etc. pentru facturi (la sfatul si insistentele contabililor, normal) - sa nu mai vina toti cu idei de serii de genul FAMB, NAST, CRM etc. (dupa cum ii duce capul) !

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Format Numere si Serii

#9 Mesaj de stroer1948 »

Nu stiu de ce va complicati cu serie formata din litere si numere. Oricum, conform definitiei, asta nu mai e serie (seria fiind definita ca o insiruire de termeni de acelasi tip)

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Format Numere si Serii

#10 Mesaj de prunam »

@stroer1948: Pentru că atunci când introduc la ieșiri facturile de la firme, daca an de an ar avea seria ARC de ex. (că firma se numește ARCADIA și așa a vrut patronul sa dea seria la facturi) la fiecare factura (când o adaug in SAGA) o sa am mesaj că mai există una cu același număr .. și trebuie să le bag cu serie și nr. pentru a mi le duce în 394 pe cele anulate, stornate etc. .. De asta mi s-a părut ușor și important de a aloca cumva in serie și anul (gen F19 facturi, C19 chitanțe etc.) și să înceapă cu nr. 1 in fiecare an nou ..

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Format Numere si Serii

#11 Mesaj de stroer1948 »

@prunam Exact cum am spus anterior: va place sa va complicati fara sa fie nevoie. De ce le spuneti administratorilor sa reseteze numarul de ordine la fiecare inceput de an? Sau de ce nu le spuneti administratorilor sa sa continue si anul urmator de unde au ramas cu numaratoarea?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Format Numere si Serii

#12 Mesaj de prunam »

.. pentru că așa pare mai corect, ordonat, ușor de identificat etc. .. deh, fiecare cu piticii lui .. 😁

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Format Numere si Serii

#13 Mesaj de stroer1948 »

Imi cer scuze ca insist, poate aveti dreptate, insa logica mea din prezent nu gaseste niciun avantaj in utilizarea unui astfel de sistem.
Dezavantaje la prima vedere:
- preluarea seriei in D394 pe care singur ati semnalat-o
- in cazil termenelor mari de plata, exista posibilitatea sa aveti acelasi numar de factura, pentru acelasi client. Sunt sigur ca, partenerii dvs nu vor inregistra si seria in contabilitate, ci doar numarul de ordine. Ii veti spune clientului: vezi ca ai omis sa achiti factura 54. Si clientul va raspunde, pai factura 54 abia mi-ai emis-o saptamana trecuta.... Ah, nu ,e vorba de factura 54 din 29 decembrie nu de factura 54 din 14 ianuarie....
- una e cand ii dai unui client factura numarul 2... (ramane cu impresia ca este al doilea client) si alta e sa ii dai numarul 634.
Avanataje nu vad.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Format Numere si Serii

#14 Mesaj de pomparaus »

Subscriu cu cele relatate de prunam, iar exemplificarile tale stroer1948 referitor la partenerii care ar inregistra doar numerele facturilor, ar fi valabile daca cei care lucreaza nu sunt contabili, pt.ca stim cu totii ca vorbim despre "numere si serii". Si eu am la numerotarea facturilor 2 cifre din an : acum 19, de la 01.ian.2020 voi avea 20....si continuam.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Format Numere si Serii

#15 Mesaj de tomac »

Soluția simplă și evidentă este folosirea unor numere de tip 20190001, 20200001, etc. Adică puneți anul ca prime cifre ale numărului.
Spre exemplu FS20190001 va avea seria FS și numărul 20190001.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns