Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

Mesaj
Autor
iliem846
Mesaje: 10
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:44 am

Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#1 Mesaj de iliem846 »

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema.
Firma achizitioneaza lunar pentru angajati abonamente 7 card- la sali de sport in valoare de 105 lei/angajat/luna.
Conform codului fiscal, avantajelelor in natura li se aplica si contributii sociale si impozit pe venit.
Introduc in Saga stat de plata avantajele in natura, dar mi le impoziteaza doaqr cu impozit pe venit.
Daca trec suma pe alte venituri, ca prima, mi-o impoziteaza corect dar ramane un rest de plata mai mare cu 105 lei. Practic, pe restul de palta trebuie sa-mi ramana doar salariul net al angajatului. Daca pun suma pe retineri, dupa aceea am probleme in cazul unui control...
Cum sa fac sa fie bine?
multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#2 Mesaj de septimiuv »

De ce ai avea probleme în cazul unui control?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#3 Mesaj de tomac »

Plata salariilor se poate face și în natură nu dor în numerar. De aici confuzia multora. Restul de plată de pe statul de salarii se poate stinge și altfel decât cu numerar. Să nu spun că factura din lună poate fi considerată avans și trecută ca atare în stat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#4 Mesaj de nasteaf »

Am si eu o speta si va rog, daca puteti, sa-mi detaliati cum sa procedez:
Angajatorul suporta chiria pentru locuinta inchiriata pe baza unui contract de inchiriere si locuinta este pusa la dispozitia salariatului.Acest fapt va constitui un avantaj in natura pt.salariat conform art. 76 alin.(3) lit. b) din Codul fiscal si va trebui sa i se retina la salariat impozit precum si contributiile sociale.Cum operez in programul de salarii SAGA la acest salariat si ce note contabile trebuie intocmite?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#5 Mesaj de tomac »

Operați pe alte venituri suma chiriei respective.
Și când operați plata chiriei o operați pe 421.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Dar in cazul in care chiria este platita in avans pe 12 luni, care este procedura?
1. Inregistrez factura:
471/4426=401
2. Se inregistreaza in cheltuieli/venituri in avans cheltuiala lunara deductibila
612=471
3. Se inregistreaza lunar in statul de plata timp de 12 luni cv chiriei pe alte venituri

In final ma deruteaza partea cu plata facturii.
Nu pot sa achit factura prin 421 pentru ca e vb de valoarea a 12 luni iar pe stat este cv lunara. :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#7 Mesaj de tomac »

Pui lunar pe alte venituri chiria. Înregistrarea 471/4426=401 nu are ce căuta aici. Și nici 612=471 :)
Pui 425/4426=401 la factură. Și lunar pe stat pui chiria ca venit și cota lunară pe avans.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Ok..mersi Cristi.
Si cu deductibilitaea cheltuielilor cu chiria cum ramane?
SE considera ca acele alte venituri sunt de fapt chiria si astfel devine deductibila aceea cheltuiala din salariu?
Si mai am o nelamurire....cheltuielile facute cu 3 angajati straini sunt formate din mai multe facturi.
Este aiurea sa bah 'nşpe mii de facturi pe 425, nu este mai ok sa contabilizez in 461.analitic si apoi la sfarsitul lunii sa transfer in 425??
Ultima oară modificat Mie Ian 22, 2020 2:14 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#9 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Avem cativa salariati care au primit tichete cadou (cate 200 lei) de la un partener, deoarece au depasit targetul de vanzari din luna.
Din cate am citit, se considera avantaje de natura salariala primite de la terti si conform Normelor Codului fiscal trebuie aplicate si contributii si impozit la sumele respective. Cum procedez in program? Le trec sumele la Alte venituri ca sa se aplice contributiile si apoi le bag la retineri pe contul 5328?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Avantaje in natura-calculate eronat in stat de salarii

#10 Mesaj de tomac »

@fagarasa176
Dacă acea chirie este venit de natură salarială se contabilizează ca o cheltuială salarială. Nu mai are titlu de chirie. Modalitatea prin care poți face asta e la libera ta alegere. Poți folosi și acea variantă.

@velicif
Da, dar presupune să treceți 5328=7582 prin articole contabile în prealabil. Că sunt primite cu titlu gratuit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns